Protein Purification Reagents and Kits
- (2)
- (24)
- (21)
- (2)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (6)
- (11)
- (7)
- (50)
- (4)
- (4)
- (35)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (11)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (31)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (27)
- (13)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (1)
- (8)
- (122)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (3)
- (27)
- (1)
- (1)
- (2)
- (23)
- (66)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (4)
- (2)
- (13)
- (3)
- (3)
- (6)
- (91)
- (50)
- (2)
- (1)
- (4)
- (2)
- (8)
- (9)
- (4)
- (4)
- (32)
- (12)
- (22)
- (6)
- (3)
- (4)
- (3)
- (33)
- (5)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (10)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (13)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Pierce™ Direct IP Kit
Immobilize IP antibodies (any species or class) on agarose beads without Protein A/G to immunoprecipitate antigens without antibody interference.
Thermo Scientific™ Pierce™ Kinase Enrichment Kit with ADP Probe
ActivX™ probes have been designed to selectively label and enrich kinases through binding of their respective active sites with desthiobiotin tagged ATP or ADP to enable assessment of enzyme activity.
Thermo Scientific™ AminoLink™ Immobilization Kit
Covalently immobilize proteins and antibodies by lysine residues or other primary amines (-NH2) via reductive amination with these aldehyde-activated agarose beads.
Thermo Scientific™ POROS™ HP2 20 μm Column, 4.6 x 100 mm, 1.7 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ POROS™ Prepacked Hydrophobic Interaction Chromatography Column. POROS HP2 is a high density phenyl, High Performance Chromatography™ resins suitable for the separation and purification of proteins.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ CH1-XL Pre-packed Column
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ CH1-XL Affinity Matrix is an improved version of CaptureSelect IgG-CH1 Affinity Matrix, featuring a wider elution range (pH 3 to 4.5), increased binding capacity, and improved stability at higher pH, offered here in pre-packed format.
| Shipping Condition | Approved for shipment at Room Temperature or on Wet Ice |
|---|---|
| Ligand Type | CH1-XL ligand |
| Stationary Phase | CH1-XL |
| Type | Pre-packed Column |
| Content And Storage | Store in refrigerator (2°C to 8°C). |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ Pierce™ c-Myc-Tag IP/Co-IP Kit
Anti-c-Myc antibody agarose beads and complete reagent set to easily co-immunoprecipitate protein interactions involving c-Myc-tagged fusion proteins.
Thermo Scientific™ Pierce™ c-Myc Tag IP/Co-IP Kit
Uses high-affinity antibodies to efficiently isolate c-Myc-tagged proteins and interactors
Thermo Scientific™ HisPur™ Ni-NTA Superflow Agarose
Perform FPLC purification of poly-histidine-tagged proteins with this nitrilotriacetic acid (NTA) modified Superflow 6 support charged with divalent nickel (Ni+2).
| Stationary Phase | Divalent Nickel, Metal Chelate |
|---|---|
| Type | Agarose |
| Target | His-Tagged Protein |
| Content And Storage | Store at 4°C |
| Format | Bottle |
| Form | Liquid Suspension |
| Column Type | Affinity, Agarose Resin |
| Capacity (Metric) | 20 mg His-Tagged GFP Binding per mL Resin |
| Product Line | HisPur |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgE Affinity Matrix
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ IgE Affinity Matrix has been designed specifically for the purification of human IgE (immunoglobuline E) from recombinant and plasma sources.
| Particle Size | 65 ±10 μm |
|---|---|
| Ligand Type | IgE affinity ligand |
| Flow Rate | 50 to 200 cm/hr. (Up to 2 bar) |
| Stationary Phase | IgE |
| Type | Affinity Matrix |
| Matrix | Agarose-based, epoxide-activated |
| Binding Capacity | >5 mg/mL resin |
| Product Line | CaptureSelect |
Invitrogen™ MAGnify™ Chromatin Immunoprecipitation System
Streamlined, optimized assay for the enrichment of chromatin/protein complexes and DNA recovery using magnetic bead capture technology.
Thermo Scientific™ Pierce™ Glutathione Spin Columns, 1 mL
Purify GST-tagged recombinant fusion proteins from cell lysates using glutathione (GSH) beaded agarose affinity purification resins, spin columns and plates.
MilliporeSigma™ PureProteome™ Streptavidin Magnetic Bead System
Suitable for purifying biomolecules, immunoprecipitations, purifying nucleic acids, isolating cells and organelles.
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-Transferrin Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ Biotin Anti-Transferrin Conjugate consists of a 13 kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds with high affinity and selectivity to human transferrin.
| Ligand Type | Antibody |
|---|---|
| Type | Conjugate |
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Label or Dye | Biotin & Analogs |
| Product Line | CaptureSelect |
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ HRP Anti-AAV9 Conjugate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ CaptureSelect™ HRP Anti-AAV9 Conjugate includes a 13-kDa recombinant single domain antibody fragment (VHH affinity ligand) that specifically binds adeno-associated virus particles of serotype 9 (AAV9).
| Type | Conjugate |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer (-5°C to -30°C). |
| Form | Liquid |
| Concentration | 0.5 mg/mL |
| Product Line | CaptureSelect |