Antibodies
Antibodies are glycoproteins that serve an essential role in the immune system to protects animals from infection, or the cytotoxic effects of foreign compounds, by binding with high affinity to invasive molecules; classified as primary or secondary.
Primary Antibodies
(258,488)
Secondary Antibodies
(3,249)
Isotype Controls and Standards
(870)
Antibody Panels and Kits
(60)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
245,543
results
Invitrogen™ Mouse F(ab) Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Mouse Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | F(ab) κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse F(ab) Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Metal-chelate chromatography |
| Gene Alias | Fab |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |
Invitrogen™ Human F(ab) Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Human Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Human |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | F(ab) κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human F(ab) Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Metal-chelate chromatography |
| Gene Alias | Fab |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |
Invitrogen™ Mouse IgG2c Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Mouse Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2c κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG2c Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |
Invitrogen™ Rat IgG2b Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Rat Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG2b Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | IgG2; Immunoglobulin G; Immunoglobulin G2; ImmunoglobulinG; ImmunoglobulinG2 |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |
Invitrogen™ Mouse IgG2b Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Mouse Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2b κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG2b Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | IgG2; Immunoglobulin G; Immunoglobulin G2; ImmunoglobulinG; ImmunoglobulinG2 |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |
Invitrogen™ Human IgG2 Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Human Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Human |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG2 Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | IGHG2; immunoglobulin heavy constant gamma 2 (G2m marker) |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |
Invitrogen™ Syrian Hamster IgG Isotype Control, Brilliant Violet™ 711, eBioscience™
Syrian Hamster Polyclonal Isotype Control
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Syrian Hamster |
| Conjugate | Brilliant Violet 711 |
| Applications | Control,Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Syrian Hamster IgG |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Gene Alias | IgG; Immunoglobulin G; ImmunoglobulinG |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with BSA and 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Polyclonal |
Invitrogen™ Human IgG4 Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Human Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Human |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG4 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG4 Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | IGHG4; Immunoglobulin G; Immunoglobulin G4; immunoglobulin heavy constant gamma 4 (G4m marker); ImmunoglobulinG |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |
Invitrogen™ Mouse IgG2a Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Mouse Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG2a Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | IgG2; Immunoglobulin G; Immunoglobulin G2; ImmunoglobulinG; ImmunoglobulinG2 |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |
Invitrogen™ F(ab)-Rabbit anti-Goat IgG Fc Secondary Antibody, Alexa Fluor™ 647
F(ab)-Rabbit Polyclonal Secondary Antibody
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Goat |
| Host Species | Rabbit |
| Conjugate | Alexa Fluor 647 |
| Applications | Peptide Array,Flow Cytometry,Immunohistochemistry (Paraffin),Immunohistochemistry (PFA fixed),Western Blot,Immunocytochemistry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG F(ab) |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Goat IgG Fc |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Size-exclusion chromatography |
| Product Type | Secondary Antibody |
| Formulation | PBS with 5mM sodium azide; pH 7.5 |
| Immunogen | Goat IgG Fc. |
| Classification | Polyclonal |
| Primary or Secondary | Secondary |
Invitrogen™ Syrian Hamster IgG Isotype Control, Brilliant Violet™ 605, eBioscience™
Syrian Hamster Polyclonal Isotype Control
| Content And Storage | 4°C, store in dark, DO NOT FREEZE! |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Syrian Hamster |
| Conjugate | Brilliant Violet 605 |
| Applications | Control,Flow Cytometry |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG |
| Concentration | 0.2 mg/mL |
| Antigen | Syrian Hamster IgG |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Affinity chromatography |
| Gene Alias | IgG; Immunoglobulin G; ImmunoglobulinG |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with BSA and 0.09% sodium azide; pH 7.2 |
| Classification | Polyclonal |
Invitrogen™ Human IgG3 Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Human Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Human |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG3 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Human IgG3 Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | IgG3; IGHG3; immunoglobulin heavy constant gamma 3 (G3m marker) |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |
Invitrogen™ Armenian Hamster IgG Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Armenian Hamster Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Armenian Hamster |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Armenian Hamster IgG Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | IgG; Immunoglobulin G; ImmunoglobulinG |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |
Invitrogen™ Mouse IgG3 Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Mouse Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Mouse |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG3 κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Mouse IgG3 Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | IgG3; Ighg3; Immunoglobulin G; Immunoglobulin G3; Immunoglobulin heavy constant gamma 3; ImmunoglobulinG; ImmunoglobulinG3 |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |
Invitrogen™ Rat IgG2a Chimeric Recombinant Isotype Control (MOPC-21)
Rat Recombinant Monoclonal Isotype Control
| Content And Storage | Store at 4°C short term. For long term storage, store at -20°C, avoiding freeze/thaw cycles. |
|---|---|
| Target Species | Not Applicable |
| Host Species | Rat |
| Conjugate | Unconjugated |
| Applications | Functional Assay |
| Form | Liquid |
| Isotype | IgG2a κ |
| Concentration | 1 mg/mL |
| Antigen | Rat IgG2a Chimeric |
| Regulatory Status | RUO |
| Purification Method | Protein A |
| Gene Alias | IgG2; Immunoglobulin G; Immunoglobulin G2; ImmunoglobulinG; ImmunoglobulinG2 |
| Product Type | Isotype Control |
| Formulation | PBS with 0.02% ProClin 300 |
| Classification | Recombinant Monoclonal |
| Clone | MOPC-21 |