Nutritional Supplements
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (47)
- (1)
- (10)
- (8)
- (7)
- (1)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (25)
- (25)
- (9)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
Filtered Search Results
Gibco™ Phytone™ Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin-free (AOF) enzymatic digest of soy.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Production of monoclonal antibodies for oncological and rheumatological therapeutics, microbial cell types to produce animal health vaccines for swine, such as Clostridial vaccines |
| Source | Animal origin-free, soy |
| Product Line | Phytone |
Gibco™ Polypeptone™ Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pancreatic digest of casein and peptic digest of animal tissue combined in equal parts
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Various bacteria, fungi, and mammalian cells |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Polypeptone |
Gibco™ Biosate™ Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
An animal origin (AO) mixed hydrolysate comprised of 65% pancreatic digest of casein and 35% yeast extract.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Dehydrated Culture Media |
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Nutritional supplement in vitamin assays, susceptibility testing, and other laboratory media, and microbial fermentation in which the high salt content will not interfere |
| Product Line | Biosate |
Gibco™ Bacto™ Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto Peptone is an animal-origin (AO) enzymatic digest of bovine and porcine animal proteins.
| Product Type | Bacterial Media |
|---|---|
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | LUO, MUO |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Source | Animal origin |
| Product Line | Bacto |
| Cell Type | Bacteria |
Gibco™ Difco™ Tryptone Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Difco Tryptone Peptone is an animal origin (AO) pancreatic digest of casein. In addition to providing a unique nutritional profile, it has a higher nitrogen content than our other casein products. Tryptone Peptone supports the growth of many different types of bacteria and fungi, including fastidious organisms and in toxin production.
| Content And Storage | Store at 2°C to 25°C in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 1460 Days |
| For Use With (Application) | Dehydrated culture media |
| Source | Animal Origin |
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone is a highly nutritious, animal-based media used in preparing microbiological culture media and producing bacterial toxins.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Dehydrated, free-flowing granules |
| pH | 6.6–7.6 (1.0% solution at 25°C) |
| Shelf Life | 1825 Days |
| Certifications/Compliance | LUO, MUO |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone No. 3
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Bacto Proteose Peptone No. 3 is used in preparing microbiological and mammalian cell culture media.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| Certifications/Compliance | LUO, MUO |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Bacto™ Proteose Peptone No. 2
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Enzymatic digest of protein
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Product Type | Bacterial Media |
| Form | Powder |
| Culture Type | Mammalian, Insect, Microbial |
| For Use With (Application) | Formulation of culture media for the cultivation of heterotrophic microorganisms |
| Source | Animal Origin |
| Product Line | Bacto |
Gibco™ Cotton Peptone 200, ultra-filtered (UF)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Gibco™ Cotton Peptone 200, Ultra-Filtered (UF) is processed to enhance carbohydrate concentrations, which is important for some mammalian protein glycosylation processes.
| Content And Storage | Storage conditions: 2°C to 25°C. Store in cool, dry conditions in well-sealed containers. |
|---|---|
| Shelf Life | 1460 Days |
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed Enhancer
Efficient-Pro Feed Enhancer is a liquid next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
Gibco™ Efficient-Pro™ AGT™ Feed 3
Efficient-Pro AGT Feed 3 is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-K1 GS, CHO-K1 |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media Supplement |
| Form | AGT |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Cell Type | Mammalian Cell Culture |
Gibco™ CTS™ GlutaMAX™ Supplement
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
CTS™ GlutaMAX™ Supplement is an animal origin free (AOF) dipeptide alternative to L-glutamine, with increased stability that improves cell health. CTS™ GlutaMAX™ Supplement can be used as a direct substitute for L-glutamine at equimolar concentrations in mammalian and stem cell culture with minimal or no adaptation.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Form | Liquid |
Gibco™ Efficient-Pro™ Feed 3
Efficient-Pro Feed 3 is a liquid next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed used in the production of proteins such as monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
Gibco™ Efficient-Pro™ DPM Feed Enhancer
Efficient-Pro DPM Feed Enhancer is a dry-format next-generation Chinese Hamster Ovary (CHO) feed enhancer used in the production of monoclonal antibodies (mAbs), offering significant performance and ease-of-use improvements compared to other products.
| Shipping Condition | Room temperature |
|---|---|
| Cell Line | CHO-K1 GS, CHO-K1 |
| Content And Storage | Store in the dark at 2°C to 8°C. |
| Product Type | CHO Media Supplement |
| Form | Dehydrated, powder |
| Classification | Animal Origin-free,Chemically-defined,Protein-free,Serum-free |
| Cell Type | Mammalian Cell Culture |
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Storage conditions: 15 – 30°C Shipping conditions: Ambient Shelf life: 24 months from date of manufacture |
| Purity or Quality Grade | USP Grade |
| With Additives | Glutamine |
| Product Type | L-Glutamine |
| Form | Powder |
| Shelf Life | 24 Months |
| Sterility | Non-sterile |
| Cell Type | Mammalian Cells |