Specialty Surface Cellware and Inserts
- (42)
- (46)
- (1)
- (3)
- (1)
- (42)
- (2)
- (4)
- (4)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (4)
- (8)
- (28)
- (10)
- (140)
- (3)
- (3)
- (2)
- (3)
- (70)
- (15)
- (16)
- (1)
- (20)
- (6)
- (6)
- (10)
- (6)
- (9)
- (1)
- (5)
Filtered Search Results
MilliporeSigma Millicell Hanging Cell Culture Inserts
Millicell™ hanging cell culture inserts with track-etched PET membrane promote natural growth and differentiation of various cell types
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Height (Metric) | 15.5 mm |
| Type | Cell Culture Insert |
| For Use With (Equipment) | Culture Plate |
| Packaging | Individually Blister Packaged |
| Surface Treatment | TC-treated |
| Material | PET |
| No. per Pack | 48/Pk. |
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Millicell™ Hanging Cell Culture Insert
Polyethylene Terephthalate hanging cell culture insert used in a 24-well plate.
MilliporeSigma™ Millicell™ Culture Plate Inserts: HATF
Designed for improved cell differentiation and expanded applications involving analytical cell biology
| Pore Size | 0.45 μm |
|---|---|
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Millicell™ Culture Plate Inserts: PCF
Designed for improved cell differentiation and expanded applications involving analytical cell biology
| Material | Polycarbonate |
|---|---|
| Sterility | Sterile |
MilliporeSigma™ Millicell™ Cell Culture Insert Plates
Designed to support cell growth and differentiation of endothelial and epithelial cell lines
| Pore Size | 0.4 μm |
|---|---|
| No. of Wells | 96 |
| Material | PCF |
| For Use With (Application) | Cell Attachment, Cell Culture, Cell Differentiation, Drug Transport |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ 96 Well Plate, UpCell Temperature Responsive Surface, Pack of 1
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Falcon™ Cell Culture Inserts
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use with 24-well plates. Falcon™ Cell Culture Inserts (cell culture on permeable supports) results in greater morphological and/or physiological differentiation of many cell types.
| Type | Membrane |
|---|---|
| Culture Area | 0.3 cm2 |
| No. of Wells | 24 |
| For Use With (Equipment) | 24 Well Plate |
| Surface Treatment | TC-Treated |
| No. per Case | 48/Cs. |
| Diameter (Metric) Filter | 6.4 mm |
| Material | PET |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
Corning™ BioCoat™ Control Insert, PET Membrane
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use alongside BD BioCoat™ inserts when studying effects of the ECM component present on the BD BioCoat cell culture insert
| Type | Well Plate |
|---|---|
| No. per Case | 24/Cs. |
| Material | PET |
| Storage Requirements | 2° to 8°C |
| Surface Coating | BioCoat Control |
Thermo Scientific™ 96 Well Plate, Sphera Low-Attachment Surface
Color:Clear; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Thermo Scientific™ 96 Well Black/Clear Bottom Plate, Collagen I Coated Surface, Pack of 5
Color:Black, Clear Bottom; Lid:With Lid; Type: Optical Polymer Base
Thermo Scientific™ Nunc™ MicroWell™ 96-Well, Collagen Type I-Treated, Flat-Bottom, Optical Polymer Base Microplate
Color:White, Clear Bottom; Lid:With Lid; Type: Optical Polymer Base
Thermo Scientific™ Nunc™ Cell Culture Inserts in Carrier Plate Systems
Use up to 24 inserts at a time with Thermo Scientific™ Nunc™ Carrier Plate for Cell Culture Inserts, for individual compartment cultures or cultures with shared media.
| Color | Clear |
|---|---|
| No. per Case | 4 |
| Material | Polycarbonate (Membrane) |
| No. per Pack | 1 |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ Nunc™ Poly-D-Lysine or Collagen I Coated Multidishes
Enhance cell attachment to the culture surface with the extracellular matrix coating on Thermo Scientific™ Nunc™ Poly-D-Lysine or Collagen I Coated Multidishes.
| Type | Multi Dish |
|---|---|
| Length (Metric) | 128 mm |
| No. per Case | 20 |
| No. per Pack | 5 |
| Width (Metric) | 86 mm |
| Sterility | Aseptically Manufactured |
Thermo Scientific™ Nunc™ Polycarbonate Cell Culture Inserts in Multi-Well Plates
Cultivate most cell types without matrix coating when using Thermo Scientific™ Nunc™ Polycarbonate Membrane Inserts in Multidishes.
| Type | Culture Insert |
|---|---|
| Color | Clear |
| Surface Treatment | Cell culture-treated |
| Material | Polycarbonate (Membrane) |
| Sterility | Sterile |