Thermal Cyclers
- (2)
- (2)
- (6)
- (29)
- (37)
- (18)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (8)
- (2)
- (1)
- (7)
- (16)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (3)
- (2)
- (1)
- (56)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (30)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 384-well
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 384-well, laptop
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System adds innovative smart features to the real-time PCR (qPCR) workflow, all in a compact footprint.
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Thermal Cycler + Extended Warranty, 384 well, REX
The Applied Biosystems VeritiPro Thermal Cycler delivers proven reliability with advanced temperature control technology and connectivity.
Applied Biosystems™ VeritiPro™ Dx Thermal Cycler, 96 well, IQ-OQ
The Applied Biosystems VeritiPro Dx Thermal Cycler is a next-generation end-point thermal cycler designed to amplify nucleic acids using the polymerase chain reaction (PCR). The VeritiPro Dx Thermal Cycler is both US-IVD and CE-IVD, IVDR compliant.
Applied Biosystems™ SimpliAmp™ Thermal Cycler + Extended Warranty + Plastics Packages
The Applied Biosystems SimpliAmp Thermal Cycler is an easy-to use, compact, and accurate thermal cycler designed to fit every lab’s essential PCR workflow.
| Gamme de températures | 0°C to 100°C |
|---|---|
| Compatibilité à haut débit | Manual Protocols |
| Poids | 18.3 lb. (8.5 kg) |
| Vitesse de réaction | Fast, Standard |
| Type de produit | Thermal Cycler |
| Rapidité de chauffage/refroidissement | 4°C/sec. (Block), 3°C/sec. (Sample) |
| Capacité d'absorption | 96-well, 0.2 mL |
| Quantité | 1 Package |
| Dimensions | 18.1 x 9.5 x 8.3 in. (46 x 24 x 21 cm) |
| Tension | 100/240 V |
| Type d’écran | 8 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Interface utilisateur | USB, Wi-Fi, Ethernet |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 7 Pro Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
QuantStudio™ Pro Real-Time PCR Systems provide a transformative real-time PCR (qPCR) workflow experience by incorporating the best features of the current Flex Systems in a smaller footprint.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL, desktop
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ MiniAmp™ Thermal Cycler + Plastics
The Applied Biosystems MiniAmp Thermal Cycler is a compact, accurate, and economical thermal cycler designed to fit your lab’s basic thermal cycling needs.
| Gamme de températures | 0°C to 100°C |
|---|---|
| Poids | 13 lb. (5.9 kg) |
| Vitesse de réaction | Fast, Standard |
| Type de produit | Thermal Cycler |
| Rapidité de chauffage/refroidissement | 3°C/sec. (Block), 2.2°C/sec. (Sample) |
| Garantie | Limited Warranty |
| Capacité d'absorption | 96-well, 0.2 mL |
| Puissance | 500 W |
| Dimensions | 15.4 x 7.5 x 7.9 in. (39 x 19 x 20 cm) |
| Compatibilité à haut débit | Manual Protocols |
| Quantité | 1 package |
| Uniformité thermique | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tension | 100/240 V |
| Précision thermique | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Nb de programmes | >1000 |
| Type d’écran | 5 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Configurations des blocs | 96-well |
Applied Biosystems™ ProFlex™ PCR System + Plastics Packages, 3 x 32-well
The ProFlex PCR System combines the reliability and performance you’ve come to expect from Applied Biosystems instruments with the flexible configuration and control features that adapt to your research needs.
| Gamme de températures | 0°C to 100°C |
|---|---|
| Poids | 41 lb. (18.8 kg) |
| Vitesse de réaction | Fast, Standard |
| Type de produit | PCR System |
| Rapidité de chauffage/refroidissement | 6°C/sec. (Block), 4.4°C/sec. (Sample) |
| Garantie | Limited Warranty |
| Capacité d'absorption | 96-well, 0.2 mL |
| Dimensions | 22 x 13 x 10.6 in. (56.5 x 33 x 27.2 cm) |
| Interface utilisateur | USB, WiFi, Cloud, Ethernet |
| Compatibilité à haut débit | Manual Protocols |
| Quantité | 1 package |
| Uniformité thermique | <0.5°C (20 sec. after reaching 95°C) |
| Tension | 100/240 V |
| Précision thermique | ±0.25°C (35°C to 99.9°C) |
| Type d’écran | 8.4 in. Color TFT LCD Touchscreen |
| Configurations des blocs | 3 x 32-well, 2-Zone VeriFlex Blocks |
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System, 96-well, 0.2 mL
QuantStudio™ 3 Real-Time PCR System is designed for users who need an affordable, easy-to-use real-time PCR system that doesn't compromise performance and quality.
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 5 Real-Time PCR System, 96-well, 0.1 mL
Designed for users who need superior performance, maximum dye versatility, and security options in a real-time PCR system that is affordable and easy to use.
Applied Biosystems™ PowerFlex™ Thermal Cycler, 96-well with Total 3 Years of Depot Repair Center Service Coverage and 1 Onsite Multiplex Dynamic Temperature Verification (MDTV) Preventive Maintenance (PM)
The Applied Biosystems™ PowerFlex™ Thermal Cycler is a high-performance PCR thermal cycler designed for precise temperature control, reproducible amplification, and flexible throughput in research laboratories.
| Type de produit | Thermal Cycler |
|---|
Applied Biosystems™ QuantStudio™ 6 Flex Real-Time PCR System, 96-well, laptop
Facilitates real-time PCR based applications with an upgradable block selection, allowing you to plan for experiments today and grow with tomorrow’s needs.