Distillation Labware
Glassware and replacement parts designed to carry out distillations in laboratory settings; includes condensers, distillation heads, receivers, etc. Products are available for various scales and for specialty distillations.
Distillation is a process used widely in the laboratory or in wider working environments for separating or purifying liquids or liquid mixtures based on the different boiling points of individual components.
Distillation Applications:
• Separation and purification of miscible liquid mixtures in organic chemistry
• Drying of solid residues and/or solvent removal
• Fractional distillation of liquids from polymers and petroleum products
• Removal of particulates or other solid contaminants
• As part of a water purification system for production of distilled water for laboratory use
• Specialist steam distillation-based applications such as Kjeldahl analysis of nitrogen and proteins in food, beverage, or environmental samples
What Types of Distillation Equipment Are Available?
Conventional distillation apparatus, typically comprising individual, jointed borosilicate glassware components assembled by the user (depending upon the application), using appropriate clamps, stands, and supports. Most conventional distillation assemblies combine a round-bottomed distilling flask to contain and heat the liquid(s) that require purification, fitted with a stoppered or jointed neck to which is attached a downward-sloping, inclined side-arm for connection to a condensing unit to cool the heated vapors back down to their liquid state. Heating mantles are the preferred heat source for improved temperature control. These conventional distillation units are also available supplied complete and ready-assembled for added convenience and ease of use.
Specialized automated distillation equipment, notably units designed for the determination of volatile acidity and alcoholic strength by volume in wines, musts, and alcoholic beverages, and units designed for Kjeldahl nitrogen or protein determinations.
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (2)
- (10)
- (5)
- (2)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (19)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (4)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
| Certifications/Conformité | USP Type I, ASTM E438, Type I, Class A |
|---|---|
| Type | Vacuum Trap |
DWK Life Sciences™ Kimble™ Polyacetal Standard Taper Joint Clamp
The Kimble™ Polyacetal Standard Taper Joint Clamp is used to secure Standard Taper joints. This positive closure clamp is made of tough, color-coded plastic.
| Type | Polyacetal Standard Taper Joint Clamp |
|---|---|
| Matériau | Polyacetal |
BUCHI KjelMaster K-375/KjelSampler 376 System
An automatic distillation unit designed for convenient nitrogen and protein analysis. The reduced need for user interaction, and intelligent software saves time and costs.
| Alimentation électrique | 220/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Ampérage | 15 A |
| Comprend | Color Touchscreen (8.4 in.) |
| Tension | 220/240 V |
Kimble™ Kontes™ Short Path Distillation Apparatus
Provides better separation by reducing wetted surfaces
Heidolph™ Radleys Reactor-Ready™ Pilot Lab Reactor
Single pilot scale system accepts range of single and vacuum jacketed vessels from 5 to 20L
Corning™ PYREX™ Connecting/Distilling Adapter Tube with Full-Length Inner standard taper Joints
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Tube 22mm O.D. with 24/40 inner standard taper joints
Corning™ PYREX™ Micro Column Condensers With Drip Tip and Joints
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
For use on small assemblies
DWK Life Sciences™ Kimble™ KIMAX™ Distilling Apparatus Flat-Bottom Flask
Designed for general purpose distillation and phenol distillation
| Type | Distillation Apparatus Flask |
|---|---|
| Joint conique standard | 19/38 |
| À utiliser avec (application) | Designed for general purpose distillation and phenol distillation |
Heidolph™ Radleys™ Reaction Vessel Accessory: DN200 Lids
Glass lids with Rodaviss conical ground glass joints
| À utiliser avec (équipement) | Reaction Vessel |
|---|
Heidolph™ Pilot Process Standard Jacketed Vessel Kits
Heidolph™ Pilot Process Standard Jacketed Vessel Kits for use with Reactor-Ready Pilot Lab Reactor
| À utiliser avec (équipement) | Reactor-Ready Pilot Lab Reactor |
|---|---|
| Capacité (métrique) | 20 L |
| Comprend | Process Vessel, Turbine Stirrer Paddle, PTFE Pt100 Temperature Probe with Lemo Plug, PTFE Temperature Probe Adapter |
Heidolph™ Radleys Findenser Super Air Condenser
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Radleys Findenser Super Air Condenser can be used for 95% off all common chemistry applications.
| Type | Waterless, Air Condenser |
|---|---|
| Diamètre (métrique) extérieur | 72 mm |
| Diamètre (impériale) extérieur | 2.8 in. |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
PYREX™ Solvent Still Head Distilling Apparatus, Standard Taper Joints with 2mm T-bore PTFE stopcock
Apparatus for maintaining oxygen-free solvents
| Type | Solvent Still Head Distilling Apparatus |
|---|---|
| Matériau | Pyrex™ |
| Bouchon conique standard n° | 2 |
| À utiliser avec (application) | For maintaining oxygen free solvents |
Corning™ PYREX™ Kjeldahl Nitrogen Distilling Apparatus, Standard Taper Joints
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Determines nitrogen in organic compounds
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| À utiliser avec (application) | Determines nitrogen in organic compounds |
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Brand Distilling Columns
Used with Kontes Evaporative Concentrators
| Certifications/Conformité | USP Type I, ASTM E438, Type I, Class A |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Evaporative concentrators |
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Monier–Williams Sulfites Distillation Apparatus
For the determination of free sulfite and a reproducible portion of the bound sulfites in food, such as the carbonyl addition products.