Laboratory Cabinets
- (1)
- (15)
- (312)
- (312)
- (1)
- (12)
- (75)
- (33)
- (104)
- (104)
- (25)
- (1)
- (3)
- (2)
- (104)
- (104)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (55)
- (203)
- (15)
- (5)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Nbre d’étagères | 1 |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 34.875 in. |
| Hauteur (métrique) | 88.6 cm |
| Nbre de tiroirs | 2 |
| Matériau | Phenolic |
| Profondeur (impériale) | 22 in. |
| Garantie | 2 years |
| Type de hotte | Standing Height |
| Profondeur (métrique) | 55.9 cm |
| Nbre de portes | 2 |
Fisherbrand™ Phenolic Wall Cabinet, Right Hinged
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Hauteur (impériale) | 30 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2 cm |
| Nbre de tiroirs | 2 |
| Type de porte | Framed Glass Door |
| Matériau | Phenolic |
| Profondeur (impériale) | 13 in. |
| Garantie | 2 years |
| Côté charnière | Right |
| Type de hotte | Wall |
| Profondeur (métrique) | 33 cm |
| Nbre de portes | 1 |
Fisherbrand™ Phenolic Wall Cabinet, Right Hinged
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Hauteur (impériale) | 30 in. |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 76.2 cm |
| Type de porte | Solid Door |
| Matériau | Phenolic |
| Profondeur (impériale) | 13 in. |
| Garantie | 2 years |
| Côté charnière | Right |
| Type de hotte | Wall |
| Profondeur (métrique) | 33 cm |
| Nbre de portes | 1 |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 27 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Largeur (métrique) | 45.7 cm |
| Hauteur (métrique) | 68.6 cm |
| Nbre de tiroirs | 3 |
| Type de produit | Mobile Storage Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 22.875 in. |
| Garantie | 2 years |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de hotte | Mobile |
| Profondeur (métrique) | 58.1 cm |
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinet with Doors
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinets with Doors are suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 36 in. |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 P |
| Hauteur (métrique) | 91.4 cm |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Base Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 22 in. |
| Garantie | None |
| Profondeur (métrique) | 55.9 cm |
| Nbre de portes | 2 |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 35 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Largeur (métrique) | 148 cm |
| Hauteur (métrique) | 88.9 cm |
| Type de produit | Sink Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 23.375 in. |
| Garantie | 2 years |
| Largeur (impériale) | 58.25 in. |
| Type de hotte | Standing Height |
| Profondeur (métrique) | 59.4 cm |
| Nbre de portes | 2 |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 42 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Nbre d’étagères | 2 |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 31.25 in. |
| Largeur (métrique) | 106.7 cm |
| Hauteur (métrique) | 79.4 cm |
| Type de porte | Solid Door |
| Type de produit | Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 12.875 in. |
| Garantie | 2 years |
| Côté charnière | Left and Right |
| Largeur (impériale) | 42 in. |
| Type de hotte | Wall |
| Profondeur (métrique) | 32.7 cm |
| Nbre de portes | 2 |
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinet with Drawers and Doors
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinets with Drawers and Doors are suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Nbre d’étagères | 1 |
|---|---|
| Couleur | White |
| Hauteur (impériale) | 36 in. |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 P |
| Hauteur (métrique) | 91.4 cm |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Base Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 22 in. |
| Garantie | None |
| Type de hotte | Base Cabinet |
| Profondeur (métrique) | 55.9 cm |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 35 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Largeur (métrique) | 121.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 88.9 cm |
| Nbre de tiroirs | 8 |
| Type de produit | Standing Height Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 23.375 in. |
| Garantie | 2 years |
| Largeur (impériale) | 48 in. |
| Type de hotte | Standing Height |
| Profondeur (métrique) | 59.4 cm |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Nbre d’étagères | 2 |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 31.25 in. |
| Largeur (métrique) | 45.7 cm |
| Hauteur (métrique) | 79.4 cm |
| Type de porte | Solid Door |
| Type de produit | Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 12.875 in. |
| Garantie | 2 years |
| Côté charnière | Left |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de hotte | Wall |
| Profondeur (métrique) | 32.7 cm |
| Nbre de portes | 1 |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Corner/Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Hauteur (impériale) | 35 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Largeur (métrique) | 86.9 cm |
| Hauteur (métrique) | 88.9 cm |
| Type de produit | Corner/Sink Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 34.25 in. |
| Garantie | 2 years |
| Largeur (impériale) | 34.25 in. |
| Type de hotte | Standing Height |
| Profondeur (métrique) | 86.9 cm |
| Nbre de portes | 1 |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Nbre d’étagères | 2 |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 31.25 in. |
| Largeur (métrique) | 45.7 cm |
| Hauteur (métrique) | 79.4 cm |
| Type de porte | Framed Glass Door |
| Type de produit | Cabinet |
| Profondeur (impériale) | 12 in. |
| Garantie | 2 years |
| Côté charnière | Right |
| Largeur (impériale) | 18 in. |
| Type de hotte | Wall |
| Profondeur (métrique) | 30.5 cm |
| Nbre de portes | 1 |
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer is suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6 in. |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 P |
| Hauteur (métrique) | 15.2 cm |
| Nbre de tiroirs | 1 |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Apron Frame with Drawer |
| Profondeur (impériale) | 22 in. |
| Type de hotte | Apron Frame with Drawer |
| Profondeur (métrique) | 55.9 cm |
| À utiliser avec (application) | Used to Span Knee Space Areas Between Two Cabinets |
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer and Back Enclosure
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer and Back Enclosure is suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Couleur | White |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 6 in. |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 P |
| Hauteur (métrique) | 15.2 cm |
| Nbre de tiroirs | 1 |
| Matériau | Polypropylene |
| Type de produit | Apron Frame with Drawer and Back Enclosure |
| Profondeur (impériale) | 22 in. |
| Type de hotte | Apron Frame with Drawer |
| Profondeur (métrique) | 55.9 cm |
| À utiliser avec (application) | Used to Span Knee Space Areas Between Two Cabinets |
Fisherbrand™ Phenolic Wall Cabinet, 2 Solid Doors
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Hauteur (impériale) | 30 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 91.4 cm |
| Hauteur (métrique) | 76.2 cm |
| Nbre de tiroirs | 2 |
| Type de porte | Solid Door |
| Matériau | Phenolic |
| Profondeur (impériale) | 13 in. |
| Garantie | 2 years |
| Largeur (impériale) | 36 in. |
| Type de hotte | Wall |
| Profondeur (métrique) | 33 cm |
| Nbre de portes | 2 |