Laboratory Cabinets
- (1)
- (15)
- (312)
- (312)
- (1)
- (12)
- (75)
- (33)
- (154)
- (121)
- (104)
- (104)
- (25)
- (1)
- (3)
- (2)
- (104)
- (104)
- (131)
- (104)
- (2)
- (102)
- (25)
- (3)
- (1)
- (185)
- (18)
- (1)
- (2)
- (2)
- (55)
- (203)
- (15)
- (5)
- (4)
- (5)
- (13)
- (48)
- (2)
- (29)
- (99)
- (66)
- (53)
- (187)
- (33)
- (8)
- (2)
- (7)
- (9)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Wood Tall Cabinet, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Tall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.5 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| Cabinet Type | Tall |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Includes | 3-Point cabinet latching system with lock |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | Floor Cabinet |
| Depth (Metric) | 57.2 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Door Type | Solid Door |
| Height (English) | 84 in. |
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet, Left Hinged
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 88.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| No. of Drawers | 1 |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Hinge Side | Left |
| Height (English) | 34.875 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Stainless Steel Corner/Sink Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Stainless Steel furnishings are designed specifically for research and healthcare laboratories.
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 36 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 36 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Steel Corner Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity.
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 18 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Left |
| Width (Metric) | 60.1 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 73.7 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| No. of Drawers | 1 |
| Cabinet Type | Sitting Height |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Sitting Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 29 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Solid Door |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Painted Steel Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Standing height cabinets are 35.1 in. tall and are provided without locks. Standard color is White. All door and combination cabinets have a removable back. All drawer cabinets have a cutout for service access.
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer is suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 15.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Apron Frame with Drawer |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| No. of Drawers | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Cabinet Type | Apron Frame with Drawer |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| For Use With (Application) | Used to Span Knee Space Areas Between Two Cabinets |
| Height (English) | 6 in. |
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer and Back Enclosure
Fisherbrand™ Polypropylene Apron Frame with Drawer and Back Enclosure is suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 15.2 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Apron Frame with Drawer and Back Enclosure |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| No. of Drawers | 1 |
| Material | Polypropylene |
| Cabinet Type | Apron Frame with Drawer |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| For Use With (Application) | Used to Span Knee Space Areas Between Two Cabinets |
| Height (English) | 6 in. |
Fisherbrand™ Painted Steel Suspended Cabinet
Fisherbrand™ Suspended Painted Steel Cabinets are durable and constructed with SEFA 8 Metal compliant load-bearing capacity
Fisherbrand™ Standing Height Steel Solvent Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Solvent storage standing height steel cabinets have self-closing doors and are used to store flammables and solvents.
| Includes | Vent bungs with flame arrestors, grounding lug, self closing lock |
|---|---|
| Height (Metric) | 89.2 cm |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Cabinet Type | Solvent Storage Cabinet |
| Door Type | Self-closing with Slam Latch |
| Certifications/Compliance | SEFA 8, UFC Listed, OSHA listed, NFPA No. 30-1993 |
| Height (English) | 35.1 in. |