Storage Cabinets
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Wall Mounted Gowning Racks
These Gowning Racks are wall mounted and include a 1 in. diameter full length hanger tube suspended from the underside of a wire shelf with 2 gauge stainless steel hooks.
| Depth (English) | 18 in. |
|---|---|
| Product Type | Gowning Rack |
| Depth (Metric) | 45.7 cm |
Fisherbrand™ Chrome Shoe Rack
Chrome Shoe Rack consists of (11) Chrome wire shelves. A rod and tab system is used to create cubbies.
| Height (Metric) | 218.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 14 in. |
| Product Type | Shoe Cubby |
| Depth (Metric) | 35.6 cm |
| Height (English) | 86 in. |
Fisherbrand™ Free Standing Gowning Racks
These Gowning Racks are free standing and include a 1 in. diameter full length hanger tube suspended from the underside of a wire shelf with 2 gauge stainless steel hooks.
| Height (Metric) | 218.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Gowning Rack |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 86 in. |
Fisherbrand™ Open Loop Hangers
Hangers can be used with Free Standing or Wall Mounted Gowning Racks.
| Product Type | Hanger |
|---|---|
| Quantity | 1 Hanger |
Fisherbrand™ Office Upper Flipper Door Cabinet
Upper flipper door cabinets are used for added storage space on 67 in. tall systems without glass panels.
| For Use With (Application) | Office Workstations |
|---|
Fisherbrand™ Phenolic Standing Height Cabinet
Fisherbrand™ Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 88.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| Material | Phenolic |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Height (English) | 34.875 in. |
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Mobile Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 82.6 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 22.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| Product Type | Mobile Storage Cabinet |
| Depth (Metric) | 58.1 cm |
| No. of Drawers | 3 |
| Cabinet Type | Mobile |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 32.5 in. |
Fisherbrand™ Painted Steel Vacuum Pump Cart
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Vacuum Pump Carts are standing height, 35.1 in. tall, and include sound deadening material.
Fisherbrand™ Phenolic Tall Cabinet
Phenolic Casework is designed to rugged use in wet areas where corrosion or rust are of concern.
| Height (Metric) | 214.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Width (English) | 22 in. |
| Length (Metric) | 91.4 cm |
| Length (English) | 36 in. |
| No. of Drawers | None |
| Material | Phenolic |
| Cabinet Type | Tall |
| Hinge Side | Left and Right |
| Width (Metric) | 55.8 cm |
| Includes | Locks and 5 adjustable shelves |
| Dimensions (L x W x H) | 36 x 22 x 84.6 in. |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | Storage Cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Height (English) | 84.6 in. |
Fisherbrand™ Painted Steel Tall Cabinet with Three Point Lock
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Painted Steel Tall Cabinets with Three Point Lock are free standing 2 door cabinets.
| Includes | Five adjustable shelves, Three point lock |
|---|---|
| Height (Metric) | 214.9 cm |
| Warranty | 2 Years |
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Tall Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Steel |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Tall Cabinet |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84.625 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinet with Doors
Fisherbrand™ Standing Height Polypropylene Base Cabinets with Doors are suitable for highly corrosive environments as well as for laboratories where contamination can be detrimental to trace metal analysis.
| Height (Metric) | 91.4 cm |
|---|---|
| Warranty | None |
| Depth (English) | 22 in. |
| Product Type | Base Cabinet |
| Depth (Metric) | 55.9 cm |
| Color | White |
| Material | Polypropylene |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 P |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinet, 48 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Standing Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 88.9 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Standing Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 2 |
| No. of Doors | 2 |
| Cabinet Type | Standing Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 35 in. |
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinet, 24 in. Wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Wall Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 79.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 12.875 in. |
| Width (English) | 24 in. |
| No. of Shelves | 2 |
| Product Type | Cabinet |
| Depth (Metric) | 32.7 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Cabinet Type | Wall |
| Door Type | Framed Glass Door |
| Hinge Side | Left |
| Width (Metric) | 60.1 cm |
| Height (English) | 31.25 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 73.7 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| No. of Drawers | 1 |
| Cabinet Type | Sitting Height |
| Hinge Side | Right |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Sitting Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 29 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Cabinets bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Height (Metric) | 73.7 cm |
|---|---|
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 23.375 in. |
| Width (English) | 18 in. |
| Product Type | Sitting Height Cabinet |
| Depth (Metric) | 59.4 cm |
| No. of Drawers | 3 |
| Cabinet Type | Sitting Height |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Width (Metric) | 45.7 cm |
| Height (English) | 29 in. |