Laboratory Desks and Workstations
Résultats de la recherche filtrée
Advance Tabco™ Stainless-Steel Gowning Benches
Solid benchseat with rounded front and back edges for comfort
| Hauteur (impériale) | 18 in. |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 30.5 cm |
| Hauteur (métrique) | 45.7 cm |
| Matériau | Stainless Steel |
| Largeur (impériale) | 12 in. |
Fisherbrand™ Pinned Leg Height Adjustable Stainless Steel Table
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Pinned Leg Height Adjustable Stainless Steel Tables have an all Type 304 stainless steel construction with 2 in. square tube legs and leveling feet.
| Finition | #4 Finish |
|---|---|
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Avec roulettes | No |
| Nbre de tiroirs | None |
| Garantie | 2 Years |
| Nbre d’étagères | None |
| Couleur | Silver |
| Hauteur (métrique) | 78.7 to 96.5 cm |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Matériau de la monture | Stainless Steel |
| Réglable | Yes |
| Comprend | Table Assembly |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Crank Adjustable Height Stainless Steel Table with Leveling Glides
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Crank Adjustable Height Stainless Steel Tables with Leveling Glides have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Hauteur (impériale) | 32 to 40 in. |
|---|---|
| Finition | #4 Finish |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Avec roulettes | No |
| Nbre de tiroirs | None |
| Garantie | 2 Years |
| Couleur | Silver |
| Hauteur (métrique) | 81.3 to 101.6 cm |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Matériau de la monture | Stainless Steel |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 32 to 40 in. |
| Comprend | Table Assembly |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Electronic Drive Height Adjustable Stainless Steel Table
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Electronic Drive height Adjustable Stainless Steel Tables have an all Type 304 stainless steel construction with 2 in. square tube legs and leveling feet.
| Hauteur (impériale) | 30 to 41 in. |
|---|---|
| Finition | #4 Finish |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Avec roulettes | No |
| Nbre de tiroirs | None |
| Garantie | 2 Years |
| Nbre d’étagères | None |
| Couleur | Silver |
| Hauteur (métrique) | 76.2 to 104.1 cm |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Matériau de la monture | Stainless Steel |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 30 to 41 in. |
| Comprend | Table Assembly |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Leveling Glides and Solid Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Leveling Glides have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Hauteur (impériale) | 36.125 in. |
|---|---|
| Finition | #4 Finish |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Avec roulettes | No |
| Nbre de tiroirs | None |
| Garantie | 2 Years |
| Couleur | Silver |
| Hauteur (métrique) | 91.8 cm |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Matériau de la monture | Stainless Steel |
| Réglable | No |
| Réglable (hauteur) | No |
| Comprend | Table Assembly |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ Crank Adjustable Height Stainless Steel Table with Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Crank Adjustable Height Stainless Steel Tables with Casters have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Hauteur (impériale) | 32 to 40 in. |
|---|---|
| Finition | #4 Finish |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Avec roulettes | Yes |
| Nbre de tiroirs | None |
| Garantie | 2 Years |
| Type de roue | Standard |
| Couleur | Silver |
| Hauteur (métrique) | 81.3 to 101.6 cm |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Matériau de la monture | Stainless Steel |
| Réglable | Yes |
| Réglable (hauteur) | 32 to 40 in. |
| Comprend | Table Assembly |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Leveling Glides and Perforated Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Leveling Glides & Perforated Top have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Hauteur (impériale) | 36.125 in. |
|---|---|
| Finition | #4 Finish |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Avec roulettes | No |
| Nbre de tiroirs | None |
| Garantie | 2 Years |
| Nbre d’étagères | None |
| Couleur | Silver |
| Hauteur (métrique) | 91.8 cm |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Matériau de la monture | Stainless Steel |
| Réglable | No |
| Réglable (hauteur) | No |
| Comprend | Table Assembly |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Casters and Perforated Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Casters & Perforated Top have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Hauteur (impériale) | 36.125 in. |
|---|---|
| Finition | #4 Finish |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Avec roulettes | Yes |
| Nbre de tiroirs | None |
| Garantie | 2 Years |
| Type de roue | Standard |
| Nbre d’étagères | None |
| Couleur | Silver |
| Hauteur (métrique) | 91.8 cm |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Matériau de la monture | Stainless Steel |
| Réglable | No |
| Réglable (hauteur) | No |
| Comprend | Table Assembly |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
Fisherbrand™ ISO 7&8 Cleanroom Stainless Steel Table with Casters and Solid Top
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Cleanroom Stainless Steel Tables with Casters have a heavy duty all Type 304 stainless steel C-frame construction.
| Hauteur (impériale) | 36.125 in. |
|---|---|
| Finition | #4 Finish |
| Certifications/Conformité | SEFA 8 |
| Avec roulettes | Yes |
| Nbre de tiroirs | None |
| Garantie | 2 Years |
| Type de roue | Standard |
| Couleur | Silver |
| Hauteur (métrique) | 91.8 cm |
| Profondeur (impériale) | 30 in. |
| Matériau de la monture | Stainless Steel |
| Réglable | No |
| Réglable (hauteur) | No |
| Comprend | Table Assembly |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Profondeur (métrique) | 76.2 cm |
| Nbre d’étagères | None |
|---|---|
| Couleur | Light Gray |
| Avec roulettes | No |
| Nbre de tiroirs | None |
| Matériau | Powder-coated Steel |
| Type de produit | Bench |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Treston™ Electric Desk with Phenolic Top
The Treston Electric Desk comes with quick, silent, and wide height adjustment allowing for a tailored experience for each individual. This ergonomic sit-stand desk perfectly suits light-duty laboratories and offices. Add Treston upright accessories and more for a flexible and ergonomic workstation.
| Finition | Powder-Coated |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CE |
| Nbre de tiroirs | None |
| Matériau | Steel |
| Type de produit | Bench |
| Garantie | 2 Years |
| Ampérage | 0.375 |
| Capacité de charge (métrique) | 200 kg |
| Capacité de charge (impériale) | 440 lb. |
| À utiliser avec (application) | Light-Duty Lab/Assembly, Office |
| Nbre d’étagères | None |
| Couleur | Gray |
| Poids (impériale) | 109 lb. |
| Profondeur (impériale) | 31.5 in. |
| Réglable (hauteur) | 24.8 in. to 50 in. (25.2 in. Range Total) |
| Tension | 100/240 V |
| Comprend | Frame, Top, and Hardware |
| Hertz | 50/60 Hz |
| Poids (métrique) | 49 kg |