Laboratory Benches and Tables
- (48)
- (48)
- (2)
- (2)
- (48)
- (48)
- (1)
- (48)
- (48)
- (1)
- (23)
- (338)
- (2)
- (9)
- (216)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (51)
- (2)
- (12)
- (39)
- (2)
- (23)
- (22)
- (24)
- (24)
- (24)
- (3)
- (144)
- (1)
- (1)
- (144)
- (1)
- (16)
- (5)
- (9)
- (89)
- (14)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With LisStat™ ESD Static Control Laminate - 36 in. Deep
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 36 in. |
| Product Type | Workbench with ESD Laminate Top |
| Depth (Metric) | 91.4 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Basic Work Bench with Locking Swivel Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Work Benches provide a value-driven approach to lab upfit and flexibility.
| Load Bearing Capacity (English) | 950 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | 2 x 2 in. Tubular Steel Frame |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel (11 ga.) |
| Includes | Locking Swivel Casters |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 430.9 kg |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Work Bench |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Heavy Duty Wall Mount Bracket
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Heavy Duty Wall Mount Bracket is used to support work surfaces.
| Includes | 1 Bracket |
|---|---|
| Height (Metric) | 61 cm |
| Width (English) | 2 in. |
| Product Type | Bracket |
| Color | White |
| Material | Steel (11 ga.) |
| Width (Metric) | 5.1 cm |
| Height (English) | 24 in. |
Fisherbrand™ Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swivel Casters
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swicel Casters comes with swivel casters. Work surface options are 1 in. black epoxy or 1 in. black phenolic.
| Load Bearing Capacity (English) | 960 lb. UDL |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 Years |
| Width (English) | 36 in. |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Cabinet Type | Table |
| Adjustable (Height) | No |
| Width (Metric) | 91.4 cm |
| Adjustable | No |
| Includes | Table |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 435.5 kg UDL |
| No. of Shelves | None |
| With Casters | Yes |
| Frame Material | Painted Steel |
| No. of Doors | None |
| Wheel Type | Standard |
| Certifications/Compliance | SEFA 8P |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Painted Steel |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With Cleanroom Laminate Top - 30 in. Deep
Class 100 cleanroom workstation.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Workbench with Cleanroom Laminate Top |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Stainless-Steel Top - 24 in. Deep
Grade 304 Stainless-steel top workbench with brushed finish.
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Workbench with Stainless Steel Top |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Stainless-Steel Top - 30 in. Deep
Grade 304 Stainless-steel top workbench with brushed finish.
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Workbench with Stainless Steel Top |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters, Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface and Vibration Isolation Casters |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. |
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg |
| Warranty | 2 years |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Dewey Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 24 in. Deep
Anti-microbial, chemical and moisture resistant.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Heavy Duty Steel Table with Vibration Isolation Casters, Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Load Bearing Capacity (English) | 2000 lb. |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 to 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Warranty | 2 years |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface and Vibration Isolation Casters |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 907.2 kg |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Steel Table |
| With Casters | Yes |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With LisStat™ ESD Static Control Laminate - 30 in. Deep
Class 100 cleanroom ESD workstation.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Workbench with ESD Laminate Top |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |