Laboratory Benches and Tables
- (48)
- (48)
- (2)
- (2)
- (48)
- (48)
- (1)
- (48)
- (48)
- (1)
- (23)
- (338)
- (2)
- (9)
- (216)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (10)
- (51)
- (2)
- (12)
- (39)
- (2)
- (23)
- (22)
- (24)
- (24)
- (24)
- (3)
- (144)
- (1)
- (1)
- (144)
- (1)
- (16)
- (5)
- (9)
- (89)
- (14)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench w/Phenolic Resin Top - 30 in. Deep
Fisherbrand Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbench features anti-microbial, chemical and moisture resistant phenolic tops.
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Product Type | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Standing Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Epoxy Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Epoxy Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 60 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 60 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 36 in. Deep
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 36 in. |
| Product Type | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Depth (Metric) | 91.4 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ ADA Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 85.1 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 33.5 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 72 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 72 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 182.9 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Cleveland Plus Series Workbench with Laminate - Round Front Edge
With a 1.25 in. laminate top, corrosion-resistant powder-coated finish, and made with heavy-duty steel, the workbench is an ideal surface for any application. It has a max. weight capacity of 3000 lb.
| Product Type | Workbench |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | Yes |
| Holds | Up to 3000 lb. |
Fisherbrand™ Adjustable Height Basic Work Bench with Locking Swivel Casters, Uprights and One 12 in. Deep Shelf
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Basic Work Benches provide a value-driven approach to lab upfit and flexibility.
| Load Bearing Capacity (English) | 950 lb. |
|---|---|
| Frame Type | 2 x 2 in. Tubular Steel Frame |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | White |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel (11 ga.) |
| Shelf Material | Painted Steel |
| Includes | Locking Swivel Casters, Uprights, and One 12 in. Deep Shelf |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 430.9 kg |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Work Bench |
| With Casters | Yes |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Dewey Series Workbenches With Cleanroom Laminate Top - 24 in. Deep
Class 100 cleanroom workstation
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Workbench with Cleanroom Laminate Top |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With 1 in. Thick Phenolic Resin Top - 24 in. Deep
For extra durability in your workspace, choose the Benchpro Kennedy Series Workbench.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Workbench with Phenolic Resin Top |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Sitting Height Wood Fixed Height Table, 48 in. Wide, Black Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Wood Fixed Height Tables bring quality, warmth and durability to your laboratory.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface, Leveling Feet and Black Trim Boot |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Warranty | 2 years |
| Depth (English) | 30 in. |
| Width (English) | 48 in. |
| Product Type | Fixed Height Table |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Height (English) | 30 in. |
Fisherbrand™ Fixed Height Heavy Duty Steel Table with Locking Swivel Casters, Phenolic Work Surface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Heavy Duty Steel Tables are great for general lab use.
| Includes | Table Frame, Phenolic Work Surface and Locking Swivel Casters |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 960 lb. |
| Height (Metric) | 91.4 cm |
| Frame Type | Fully Welded 2 in. x 2 in. Tubular Steel |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 435.4 kg |
| Warranty | 2 years |
| Color | White |
| Height (English) | 36 in. |
Fisherbrand™ Adams Series Electric Hydraulic Lift Workbenches LisStat™ Static Laminate - 36 in. Deep
Electric hydraulic lift workbenches with LisStat™ static control laminate
| Height (Metric) | 76.2-106.6 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 36 in. |
| Depth (Metric) | 91.4 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 42 in. |
Fisherbrand™ Kennedy Series Workbench With LisStat™ ESD Static Control Laminate - 24 in. Deep
Class 100 cleanroom ESD workstation.
| Height (Metric) | 76.2-91.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 24 in. |
| Product Type | Workbench with ESD Laminate Top |
| Depth (Metric) | 61 cm |
| Color | White |
| Height (English) | 30 to 36 in. |
Fisherbrand™ Cleveland Series Workbench with Cleanroom LisStat™ ESD Laminate Top
Ideally suited for a variety of sensitive electronic production applications. Meets and surpasses all standards for electrical dissipation as they apply to static control, even at low humidity levels.
| Product Type | Workbench |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Steel |
| Adjustable (Height) | Yes |
| Holds | Up to 2000 lb. |