Benchtop Protectors
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (11)
- (2)
- (19)
- (5)
- (5)
- (4)
- (1)
- (4)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (5)
- (2)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (3)
- (3)
- (2)
- (21)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (9)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Bench Protector
Fisherbrand™ Bench Protector features absorbent paper to capture spills, backed with an impermeable polyethylene to protect the covered surface from contamination
| Couleur | White |
|---|---|
| Absorbance | 25 mg/cm2 |
| Jetable | Single-use |
| Matériau | Cellulose/Polyethylene |
| Type de produit | Bench Protector |
| À utiliser avec (application) | Protects benchtops, floors and carts with this highly absorbent cover |
Fisherbrand™ Absorbent Surface Liners
Economical, highly absorbent bench liners protect surfaces from spills, allowing for safe and easy cleanup.
| Couleur | White |
|---|---|
| Absorbance | 380 mL/m2 |
| Matériau | Cellulose/Poly Backing |
| Type de produit | Bench Liner |
| À utiliser avec (application) | Protects benchtops, floors and carts with this highly absorbent cover |
Fisherbrand™ Absorbent Underpads
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Quickly absorb liquids and keep spills from spreading
| Absorbance | 750 mL/m2 |
|---|---|
| Largeur (métrique) | 510 mm |
| Matériau | Polyethylene |
| Type de produit | Absorbent Underpad |
| Largeur (impériale) | 20 in. |
| À utiliser avec (application) | Quickly absorb liquids and keep spills from spreading |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Versi-Dry™ Surface Protectors
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Quickly absorb spills and cushion breakable labware with these surface protectors. Use as a bench protector, shelf liner or cabinet liner to protect against the harshest of chemicals.
| Absorbance | 750 mL/m2 |
|---|---|
| Type de produit | Surface Protector |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Super Versi-Dry™ Surface Protectors
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Absorb spills and cushion breakable items with long-lasting, waterproof, skid-resistant and chemical-resistant surface protectors.
| Absorbance | 1050 mL/m2 |
|---|---|
| Type de produit | Surface Protector |
Current Technologies Bio-Screen™ Biohazard Wipes, Liners, and Rolls
Low-linting, white, absorbent wipes bonded to an orange plastic backing
| Couleur | White and Orange |
|---|---|
| Quantité | Each |
| À utiliser avec (application) | Used for cleaning up small or large spills, to wipe pipets, probes, slide prep devices, and to pop caps from blood and specimen tubes. Wipes and Liners are non-sterile and not intended for use on patients. |
Fisherbrand™ Polyethylene Foam Surface Liners
Fisherbrand Polyethylene Foam Surface Liners protect against glass breakage in sinks and can be used as titration backgrounds, among hundreds of other uses around a laboratory.
| Couleur | White |
|---|---|
| Matériau | Polyethylene Foam |
| Type de produit | Surface Liner |
| À utiliser avec (application) | Provides surface protection from chemicals, heat, dirt, and broken glass |
Fisherbrand™ Slip Stop Matting
Cut to any size to suit a wide range of laboratory, industrial, or home applications.
Fisherbrand™ Absorbent Surface Liners
Economical, highly absorbent bench liners protect surfaces from spills, allowing for safe and easy cleanup.
| Couleur | White |
|---|---|
| Absorbance | 380 mL/m2 |
| Largeur (métrique) | 510 mm |
| Jetable | Single-use |
| Type de produit | Bench Liner |
| Largeur (impériale) | 20 in. |
| À utiliser avec (application) | Protect benchtops, floors and carts |
Fisherbrand™ Silicone Lab Mat
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Silicone Lab Mat is reusable, reliable, and reversible.
| Épaisseur | 9 mm (0.036 in.) |
|---|---|
| Couleur | Clear |
| Largeur (métrique) | 762 mm |
| Matériau | Polyethylene |
| Type de produit | Lab Mat |
| Quantité | 1 Ea. |
| Largeur (impériale) | 30 in. |
| À utiliser avec (application) | Protects drawers, shelves, and benches from chemicals, spills, and dirt |
Fisherbrand™ Clinical Lab Mat
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Fisherbrand™ Clinical Lab Mat safely facilitates workflow processes with organization and easy clean up, while keeping benchtops clean and safe from stains or spills.
Thermo Scientific™ Nalgene™ CleanSheets™ Polyethylene Bench/Drawer Liner
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Find a variety of uses for these polyethylene bench/drawer liners, such as sink liners or titration backgrounds.
| Longueur (métrique) | 15.2 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 50 ft. |
| Description | Polyethylene bench/drawer liners |
| Matériau | Polyethylene |
| Type de produit | Bench/Drawer Liner |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Versi-Dry™ Surface Protectors; absorbent fiber with PE backers
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Quickly absorb spills and cushion breakable labware with these surface protectors.
Cytiva Benchkote Sheet for ÄKTA Systems
Protects the top buffer trays from buffer spillages and salt deposits
| Matériau | Paper, Laminated Polyethylene |
|---|---|
| Type de produit | Absorbent Liner |