Enclosures
Filtered Search Results
Fisherbrand™ PCR Workstation
Fisher Scientific PCR Workstation provides ISO Class 5 conditions appropriate for PCR experiments.
| Height (Metric) | 96.2 cm |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Depth (English) | 28.8 in. |
| Length (Metric) | 73 cm |
| Product Type | PCR Workstation |
| Length (English) | 28.8 in. |
| Height (Metric) Sash Opening | 23.8 cm |
| Material | Epoxy-coated Aluminum and Steel |
| Certifications/Compliance | UL, CAN/CSA, ETL |
| Lighting Type | Fluorescent, UV |
| Coating | Epoxy |
| For Use With (Application) | PCR experiments |
| Height (English) | 37.9 in. |
Fisherbrand™ Rigidwall Cleanroom
Rigidwall cleanrooms combine class and functionality offering an elegant solution for most any cleanroom application. Easy to construct. Easy to clean.
| Product Type | Cleanroom |
|---|---|
| Filter Type | 19 HEPA |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 12 ft. |
Fisherbrand™ Walk-in Freezer Room, -30°C
Walk-in freezer room designed for maximum reliability, efficiency, and stability.
| Height (Metric) | 231.6 cm |
|---|---|
| Product Type | Freezer Room |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 243.8 cm |
Fisherbrand™ Walk-in Cold Room
Walk-in cold room offers reliable, efficient environmental controls for a variety of applications.
| Height (Metric) | 231.6 cm |
|---|---|
| Product Type | Cold Room |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 243.8 cm |
Fisherbrand™ Walk-in Freezer Room, -20°C
Walk-in freezer room designed for maximum reliability, efficiency, and stability.
| Height (Metric) | 231.6 cm |
|---|---|
| Product Type | Freezer Room |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 243.8 cm |
Fisherbrand™ Hardwall Cleanroom
Hardwall cleanrooms provide the highest level of contamination and pressure control while also providing the ability to control temperature and humidity tightly and accurately.
| Product Type | Cleanroom |
|---|---|
| Filter Type | 19 HEPA |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 12 ft. |
Fisherbrand™ Stability Walk-in Room
Walk-in stability chambers offer superior environmental control for a variety of applications and stability requirements.
| Height (Metric) | 231.6 cm |
|---|---|
| Product Type | Stability Chamber |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 243.8 cm |
Fisherbrand™ Softwall Cleanroom
Softwall cleanrooms offer a flexible and cost-effective solution to create a cleanroom within any manufacturing environment.
| Product Type | Cleanroom |
|---|---|
| Filter Type | 19 HEPA |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Height (English) | 12 ft. |
Labconco™ Purifier™ Filtered PCR Enclosure
Labconco Purifier™ Filtered PCR Enclosure protects work from particulate contamination.
| Height (Metric) | 93.4 cm |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Depth (English) | 28.6 in. |
| Product Type | PCR Enclosure |
| Depth (Metric) | 72.6 cm |
| Illumination | UV Light |
| Material | Epoxy-coated Aluminum and Steel |
| Lighting Type | Fluorescent, UV |
| Coating | Epoxy |
| Height (English) | 36.8 in. |
Labconco™ Purifier™ Nonventilated PCR and Tissue Culture Enclosures
Designed to reduce cross-contamination during PCR procedures and culture manipulations
Labconco™ PuriCare™ Open Access Station
Labconco PuriCare™ Open Access Station allows trouble-free transfer of animals from dirty to clean cages.
| Depth (English) | 30 in. |
|---|---|
| Depth (Metric) | 76 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Lighting Type | Fluorescent |
| Coating | Epoxy |
| For Use With (Application) | Cage changing and animal transfer |
| Hertz | 60 Hz |
Labconco™ XPert™ Balance Enclosures - Tall, 6 Ft. Wide
Enclosures protect user by keeping powders, particulates and fumes contained
| Height (Metric) | 81.3 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 29 in. |
| Length (Metric) | 73.7 cm |
| Height (Metric) Interior | 80 cm |
| Width (English) Interior | 70.8 in. |
| Length (English) | 29 in. |
| Ports | 2 |
| Material | Epoxy-coated Aluminum |
| Required Accessories | FilterMate Portable Exhauster(s) or remote blower; work surface; supporting base; ductwork. |
| Dimensions (D x W x H) | 23.4 x 70.8 x 31.5 in. (59.4 x 179.8 x 80 cm) |
| Width (Metric) Interior | 179.8 cm |
| Depth (Metric) Interior | 59.4 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 29 x 6 x 32 in. (73.7 x 182.9 x 81.3 cm) |
| Product Type | Balance Enclosure |
| Depth (Metric) | 73.6 cm |
| Height (English) Sash Opening | 12 in. |
| Height (Metric) Sash Opening | 30.5 cm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z9.5, ASHRAE 110, SEFA 1 |
| Coating | Epoxy |
| Depth (English) Interior | 23.4 in. |
| Height (English) Interior | 31.5 in. |
Labconco™ XPert™ Filtered Balance Station, Deep: 5ft., 115V 60Hz
Built-in HEPA filter, mounted in the upper plenum, removes particulates and exhausts clean air to the atmosphere
| Depth (English) | 35.5 in. |
|---|---|
| Plug Type | Domestic |
| Width (English) Interior | 57.6 in. |
| Ports | 2 |
| Material | Epoxy-coated Aluminum |
| Required Accessories | Work surface; supporting base; remote blower; ductwork |
| For Use With (Application) | Designed to protect the user during powder weighing operations |
| Width (Metric) | 152.4 cm |
| Width (Metric) Interior | 146 cm |
| Product Type | Balance Enclosure |
| Depth (Metric) | 90.17 cm |
| Voltage | 115 V |
| Height (English) Sash Opening | 12 in. |
| Height (Metric) Sash Opening | 30.5 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Certifications/Compliance | ANSI Z9.5, CAN/CSA C22.2, ETL, ASHRAE 110, SEFA 1, UL |
| Lighting Type | Fluorescent |
| Coating | Epoxy |
| Hertz | 60 Hz |
| Height (English) Interior | 32 in. |
Labconco™ XPert™ Filtered Balance Station: Nominal Width, 6ft.
Protects user during powder weighing operations
| Height (Metric) | 125.9 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 29 in. |
| Ports | 2 |
| Required Accessories | Remote blower |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical research and other industries |
| Width (Metric) | 182.8 cm |
| Product Type | Balance Enclosure |
| Depth (Metric) | 73.6 cm |
| Height (English) Sash Opening | 12 in. |
| Height (Metric) Sash Opening | 30.5 cm |
| Filter Type | HEPA |
| Certifications/Compliance | ANSI Z9.5, CAN/CSA C22.2, ETL, ASHRAE 110, SEFA 1, UL |
| Lighting Type | Fluorescent |
| Coating | Epoxy |
| Height (English) | 49.6 in. |
Labconco™ XPert™ Balance Enclosures - Tall, 4 Ft. Wide
Enclosures protect user by keeping powders, particulates and fumes contained
| Height (Metric) | 81.3 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 29 in. |
| Length (Metric) | 73.7 cm |
| Height (Metric) Interior | 80 cm |
| Width (English) Interior | 46.8 in. |
| Length (English) | 29 in. |
| Ports | 2 |
| Material | Epoxy-coated Aluminum |
| Required Accessories | FilterMate Portable Exhauster(s) or remote blower; work surface; supporting base; ductwork. |
| Width (Metric) | 121.9 cm |
| Dimensions (D x W x H) | 23.4 x 46.8 x 31.5 in. (59.4 x 118.9 x 80 cm) |
| Width (Metric) Interior | 118.9 cm |
| Depth (Metric) Interior | 59.4 cm |
| Dimensions (L x W x H) | 29 x 4 x 32 in. (73.7 x 121.9 x 81.3 cm) |
| Product Type | Balance Enclosure |
| Depth (Metric) | 73.6 cm |
| Height (English) Sash Opening | 10 in. |
| Height (Metric) Sash Opening | 24.4 cm |
| Certifications/Compliance | ANSI Z9.5, ASHRAE 110, SEFA 1 |
| Coating | Epoxy |
| Depth (English) Interior | 23.4 in. |
| Height (English) Interior | 31.5 in. |