Ultraviolet Lamps and Accessories
Ultraviolet lamps that perform a variety of analytical and sterilizing functions as well as accessories and replacement parts for UV lamps. Products include handheld UV lamps, benchtop UV lamps, UV bulbs, UV tubes, and UV viewing cabinets.
Longwave or Ultraviolet A (UVA) lamps emit UV light from 315 to 400nm. UVA lamps are used for bacterial identification, staining, electrophoresis, pesticide analysis, fluorescence photography, visualizing nucleic acids, and other genetic work. UVA is also useful for monitoring chlorination, in fluorochemistry, titrations, thin-layer chromatography (TLC), food contamination identification, water testing, and forensic applications.
Medium-wave or Ultraviolet B (UVB) lamps emit light in wavelengths from 280 to 315nm and are used for gel electrophoresis, viewing, and other procedures. UVB light is also used in transilluminators. Gels are stained with fluorescent dyes that bind to the nucleic acids to make them visible under UVB light. This technique helps researchers size PCR products, quantify DNA, and verify the integrity of extracted RNA.
Shortwave or Ultraviolet C (UVC) lamps emit light in the 100 to 280nm range. Often used as germicidal lamps, UVC is commonly used to disinfect surfaces in laboratories and food-processing facilities and to disinfect water. UVC lamps are also used to cure polymers and for fluorescent analysis, in fluorochemistry, pesticide analysis, DNA and other biochemical testing, microbiological testing, electrophoresis, and photochemistry.
Use caution when using UV lamps.
- Enclose UV lamps inside light-tight cabinets or enclosures wherever possible and use screens, shields, and barriers to otherwise contain the UV radiation
- Always use transilluminator covers and replace them immediately if they are discolored, degraded, or damaged
- Do not override any locking devices that help prevent accidental exposure
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (3)
- (3)
- (11)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (32)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (22)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (3)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (16)
- (4)
- (7)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (13)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
Filtered Search Results
Labconco™ UV Light for Purifier™ Delta Biosafety Cabinets
UV lamps for Labconco Purifier Delta Biosafety Cabinets.
| Product Type | Lamp Bulb |
|---|---|
| Model | E-series |
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
Labconco™ UV Light for Purifier™ Delta Biosafety Cabinets
UV lamps for Labconco Purifier Biosafety Cabinets and PuriCare Procedure Stations.
Thermo Scientific™ 3UV Lamp (230V, 50Hz)
Photoactivate crosslinkers in UV-crosslinking methods with these compact, UV-lamps with 252nm, 302nm and 365nm short to long wavelength bulbs.
Thermo Scientific™ 3UV Lamp (115V, 60Hz)
Photoactivate crosslinkers in UV-crosslinking methods with these compact, UV-lamps with 252nm, 302nm and 365nm short to long wavelength bulbs.
Labconco™ Replacement UV Lamp for WaterPro™PS Polishing Station
For use with WaterPro™ PS Polishing Systems.
| Depth (English) | 2.1 in. |
|---|---|
| Width (English) | 2.8 in. |
| Length (Metric) | 198 mm |
| Length (English) | 7.8 in. |
| Wattage | 4 W |
| For Use With (Application) | UV curing, laboratory - E. coli identification, sterilization, readmission, fraud detection, lapidary, counterfeit detection |
| Light Source | UV |
| Width (Metric) | 71 mm |
| Product Type | Financial Compact UV Lamp |
| For Use With (Equipment) | J-124 Stand |
| Depth (Metric) | 53 mm |
| Voltage | 115 V |
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
| Case Material | Plastic |
| Dimensions (L x W) | 7.8 x 2.8 in. (198 x 71 mm) |
UVP Replacement Parts for Models B-100A and B-100Y Lamps: Ballast Handle
Replacement part for models B-100A and B-100Y high-intensity UV lamps
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
|---|
UVP Portable UV Lamp Replacement Tubes
Provide a variety of uses including laboratory, research, or criminology applications. UVP™ Portable UV Lamp Replacement Tubes are for use with Model ML-49 Portable UV Lamp with Handle.
| Product Type | UV Lamp |
|---|---|
| Wattage | 6 W |
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
| Light Source | UV-A |
| Packaging Quantity | 1 Ea. |
|---|
UVP Standard Mercury Pen-Ray Models
Low-pressure mercury gaseous discharge handheld lamps are ideal for small apertures requiring spectroscopic wavelength calibration, sterilization, UV curing or fluorescence detection applications
| Length (Metric) | 120.6 mm |
|---|---|
| Product Type | Mercury Lamp |
| Voltage | 800 V |
| Lighting Intensity | 1213 μW/cm2, 365nm at 3/4 in. (1.9cm), With 20mA AC lamp currrent |
| Length (English) | 4-3/4 in. |
| Required Accessories | 16 in. (41 cm) cord and standard 2-prong connector |
| For Use With (Application) | For insertion into small apertures for spectroscopic wavelength calibration, sterilization, UV curing or fluorescence detection |
| Diameter (English) | 0.62 in. |
|---|---|
| Lighting Life | 7500 hr. |
| Shape | T5 |
| Product Type | Linear Double-ended Lamp |
| Diameter (Metric) | 1.58 cm |
| Amperage | 400 mA |
| Circuitry | Rapid Start |
| Light Source | Germicidal UV-C |
| Wavelength | 254 nm |
| Base Style | Single Pin Slimline (FA8) |
Syngene™ Medium Wave UV Tube
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Medium Wave UV Tube for use in UV transilluminators.
