Soap and Sanitizer Dispensers
Wall mounted, sink mounted, and floor stand mounted devices for dispensing soap and hand sanitizers of liquid or foam varities. Available in both push-style and touch-free models. Products also include drip guards and connection brackets.
Product Type
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
Mounting
- (17)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (42)
- (1)
Color
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
Holds
- (2)
- (28)
- (34)
- (1)
Material
- (2)
- (1)
- (56)
- (5)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Keyword Search:
Clear search
1
–
15
of
50
results
Decon™ Bacdown™ Hand Soap Free-Pour Wall Dispenser
Pour Bacdown Hand Soap into top; dispense from bottom
PURELL™ ES10 Automatic Dispenser Accessories
Choose TRUE FIT and SHIELD™ accessories to accompany ES10 automatic dispensers.
| No. of Compartments | 1 |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Holds | Hand Sanitizer |
PURELL™ ES10 Hand Soap Dispenser
Touch-free dispenser for PURELL™ ES10 1200 mL Healthy Soap refills.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 12 cm |
| Width (English) | 6.45 in. |
| Length (Metric) | 27.3 cm |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Length (English) | 10.76 in. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 16.4 cm |
| Holds | Hand Soap |
| Height (English) | 4.76 in. |
PURELL™ ES10 Dispenser Floor Stand with White Automatic Hand Sanitizer Dispenser
Dispenser floor stand with automatic dispenser helps promote focus on well-being with a freestanding design that can be placed nearly anywhere. Choose from graphite or white color options.
| Mounting | Freestanding |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 14.6 cm |
| Width (English) | 13.5 in. |
| Length (Metric) | 72.4 cm |
| Length (English) | 28.5 in. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 34.3 cm |
| Holds | Hand Sanitizer |
| Height (English) | 5.75 in. |
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Dimensions (L x W x H) | 118.11 x 301.24 x 100.84 mm |
| Length (Metric) | 3.98 cm |
| Product Type | Soap Dispenser |
| Capacity (Metric) | 1250 mL |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Plastic |
| Holds | Bottles up to 4.75 in. dia. |
| Mounting | Wall or Surface Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 0.37 cm |
| Width (English) | 5.32 in. |
| Length (Metric) | 5.17 cm |
| Product Type | Dispenser Station |
| Product Style | Front-loading with Opening |
| Quantity | 12/Pk. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 5.32 cm |
| Holds | Hand Soap |
| Height (English) | 0.37 in. |
Purell™ ES4 Push-Style Hand Sanitizer Dispenser
Reliable and easy to maintain push-style hand sanitizer dispenser.
| Mounting | Wall Mount |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Height (Metric) | 358.65 mm |
| Length (Metric) | 10 cm |
| Product Type | Hand Sanitizer Dispenser |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Product Style | Open Top |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
| Certifications/Compliance | ADA Compliant |
| For Use With (Application) | Sanitizer Dispenser |
| Width (Metric) | 139.95 mm |
| Holds | Hand Sanitizer |
Purell™ FS8 Floor Stand Dispenser, Energy-on-the-Refill and SMARTLINK™ Capability
Premium, touch-free dispenser stand for Purell™ hand sanitizer with Energy-on-the-Refill technology, plus the ability to add communication modules.
| Height (Metric) | 11.25 cm |
|---|---|
| Width (English) | 12.75 in. |
| Length (Metric) | 39 cm |
| Capacity (Metric) | 1200 mL |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Plastic |
| Width (Metric) | 12.75 cm |
| Mounting | Freestanding |
| No. of Compartments | 1 |
| For Use With (Equipment) | PURELL™ Hand Sanitizer |
| Product Type | Dispenser Stand |
| Product Style | Open Top |
| Holds | Hand Sanitizer |
| Height (English) | 11.25 in. |
GOJO™ MULTI GREEN™ Hand Cleaner
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
MULTI GREEN™ Hand Cleaner refill for GOJO™ PRO™ TDX™ Dispenser.