General Purpose Wipes
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (14)
- (8)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (19)
- (1)
- (7)
- (1)
- (8)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (9)
- (4)
- (1)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (5)
- (5)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
Filtered Search Results
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ X70 Foodservice Wipers
Combine superior performance and strength with guaranteed savings. Recent testing shows that WypAll™ Foodservice Towels made with Hydroknit™ Fast Absorbing Material wipe out some well-known foodservice towels. Sturdy enough for extended use. May be machine washed.
| Width (English) | 12.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 59.69 cm |
| Product Type | Wypall X70 Foodservice Towel |
| Length (English) | 23.5 in. |
| Material | Non-woven Polyproylene Cellulose |
| Width (Metric) | 31.75 cm |
| Dimensions (L x W) | 23.5 x 12.5 in. (59.69 x 31.75 cm) |
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ L40 General-Purpose Wipers
Tough, durable wipers absorb liquids, oils, and grease quickly, yet are soft and pliable enough to use on face and hands
| For Use With (Application) | General-Purpose |
|---|
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ X60 Hygienic Washcloths
The absorbing power of our HYDROKNIT™ material technology with a lightweight wiper, combining versatile performance and economy for light-duty tasks. Our popular quarterfold format is portable and convenient to help users reduce waste and increase productivity.
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ L20 Wipers
Textured side for tough jobs, soft side for more delicate jobs
| Material | Paper |
|---|---|
| Certifications/Compliance | EPA |
| Absorbancy | Highly absorbent |
Kimberly-Clark Professional™ General Clean X60 Multi-Task Cleaning Cloths
Large format, folded, multi-purpose towels ideal for health clubs, mining/manufacturing, and schools.
| Product Type | Cleaning Cloth |
|---|---|
| Material | Non-woven Polyproylene Cellulose |
| For Use With (Application) | Ideal for all manufacturing and maintenance and repair |
|---|
| Color | White |
|---|---|
| For Use With (Application) | Ideal for light duty cleanups, janitorial and maintenance wiping, and process line wiping and cleaning |
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Prep™ Kimtex™ Wipers
Heavy-duty wiper for oil and solvent cleanups
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Product Type | Heavy-duty Wiper |
| Color | Blue |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | General-Purpose |
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ X50 Cloths
Pop-up™ Box format. Economical extended-use cloth picks up where the competition falls apart. Versatile performance with economical design for light-duty tasks. Ideal for manufacturing, healthcare and transportation environments. Smaller sheet size and high sheet count yields efficiency.
Kimberly-Clark Professional™ WypAll™ X70 Extended Use Cloths
If you’ve been using either laundered shop towels or textile shop rags, you can trust Wypall X70 heavy-duty, reusable cloths
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Science™ Kimwipes™ Delicate Task Wipers, 1-Ply
Easily wipe up liquid and dust. Kimtech Science™ Kimwipes™ Delicate Task Wipers can handle a variety of delicate tasks. Their anti-static dispensing reduces lint and electrostatic discharge and controls usage.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Delicate Task Wipe |
| Color | White |
| Material | Cellulose |
| Ply | 1-ply |
| For Use With (Application) | General-Purpose |
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Science™ Kimwipes™ Delicate Task Wipers, 3-Ply
Easily wipe up liquid and dust. Kimtech Science™ Kimwipes™ Delicate Task Wipers can handle a variety of delicate tasks. Their anti-static dispensing reduces lint and electrostatic discharge and controls usage.
Kimberly-Clark Professional™ Kimtech Science™ Kimwipes™ Delicate Task Wipers, 2-Ply
Easily wipe up liquid and dust. Kimtech Science™ Kimwipes™ Delicate Task Wipers can handle a variety of delicate tasks. Their anti-static dispensing reduces lint and electrostatic discharge and controls usage.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Delicate Task Wipe |
| Color | White |
| Material | Cellulose |
| Ply | 2-ply |
Fisherbrand™ Optik-Wipes™ Wipers
Cleanroom-grade cellulose and polyester blend cloth is soft and lint-free; won't scratch surfaces or fall apart like paper wipes
Fisherbrand™ Clean-Wipes™
Cellulose and polyester blend cloth is soft and lint-free; will not scratch surfaces or fall apart like paper wipes.
| Width (English) | 6 in. |
|---|---|
| Length (Metric) | 22.8 cm |
| For Use With (Equipment) | For cleaning or wiping optical parts, Glassware, electrodes, cuvettes and microscopes |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Polyester Cellulose |
| For Use With (Application) | For cleaning or wiping optical parts, glassware, electrodes, cuvettes and microscopes. |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 15.2 cm |
| Dimensions (L x W) | 9 x 6 in. (22.8 x 15.2 cm) |