Microscope Accessories and Replacement Parts
General accessories and parts for use with microscopes. Products include lens oil, lens cleaner, slide dispensers, microscope covers, vessel holders, light cubes, and flow cells.
Many parts of your microscope can be updated or replaced including microscope lamps, lenses, and eyepieces. Replacement lamps, light sources, and power cords can extend the working lives of your microscopy equipment. New or replacement objectives and lenses can help increase the total magnification available with your microscope.
Add greater magnification or exchange your eyepiece for one with a reticule to more easily estimate the sizes of the items being viewed.
Replace or update your mechanical stage or clamps or add cell culture vessel adapters to facilitate specimen positioning.
Condensers can also be replaced, and conversion kits are available to add phase contrast, polarization, fluorescence, or other capabilities to your current system.
Some microscopes can be adapted for use with still or video cameras. Look for cameras and adapters designed for your specific microscope brand. Film and documentation-related products may also be available to support your record-keeping.
Temporary, semi-permanent, and more long-term slide storage options include:
- Slide racks that securely hold slides during staining procedures
- Folding fiberboard or plastic slide holders with horizontal indentations that keep microscope slides in place
- Slide storage boxes with vertical dividers; made from fiberboard, plastic, and wood and available in multiple sizes
- Slide holders and mailers for transporting slides safely
- Slide storage systems and cabinets for large quantities of slides or archival storage
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (6)
- (3)
- (1)
- (5)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (5)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (3)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
| Refractive Index | 1.5150 ±0.0002 |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ISO 8036/1 |
Epredia™ Resolve™ Immersion Oil
Eliminate toxicity and disposal problems with the Epredia™ Resolve™ Immersion Oil.
| Refractive Index | 1.515 |
|---|
Fisherbrand™ Bibulous Paper for Drying Slides
Highly absorbent white fiber paper recommended for drying microscope slides and other small lab glass items.
| Type | Bibulous Paper |
|---|---|
| Width (English) | 4 in. |
| Length (Metric) | 15 cm |
| For Use With (Equipment) | Drying slides |
| Length (English) | 6 in. |
| Width (Metric) | 10 cm |
| Dimensions (L x W) | 6 x 4 in. (15 x 10 cm) |
G-Biosciences Immersion Oil
Immersion oil is a clear, viscous liquid with optimized refractive properties, specifically modified to closely approximate the refractive index (RI) of glass (ne = 1.5). It is used in conjunction with an objective lens to enhance the resolving power.
MilliporeSigma™ Immersion Oil for Microscopy
Eliminate light beam deflection to considerably increase the effectiveness of the lens. Immersion Oil for Microscopy is used with immersion objectives and is located between the specimen and the microscope lens. The refractive index is similar to that of glass.
| Viscosity | 100 to 120 mPas |
|---|---|
| Packaging Type | Glass Bottle |
| Refractive Index | 1.515 to 1.517 n 20/D |
| Certifications/Compliance | CE / IVD |
| Density | 1.02g/cm3 (20°C) |
Fisherbrand™ Microscope Eyepiece, 30.2 mm Eyetube Ports
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Works with an 30.2mm eyetube ports
| Type | Eyepiece |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
Fisherbrand™ Microscope Eyepiece
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Fisherbrand™ Microscope Eyepiece available in three different magnification powers and fields of view.
| Type | Eyepiece |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| For Use With (Equipment) | Compound Microscope |
Fisherbrand™ Plan Achromatic Objective 10x
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Plan achromatic 10x objective.
Fisherbrand™ Plan Achromatic Objective 4x
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Plan achromatic 4x objective.
Fisherbrand™ Plan Achromatic Objective 40x
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Plan achromatic 40x objective for upright compound.
Fisherbrand™ Plan Achromatic Objective 60x
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Plan achromatic 60x objective for upright microscope.
Fisherbrand™ Microscope Objective, Infinity Optical Systems
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Microscope Objective works with all infinity based optical systems
| Type | Objective |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Description | RMS Threading |
| For Use With (Equipment) | All Infinity Based Optical Systems |
Fisherbrand™ Microscope C-Mount Adapter
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Compound C-Mount Adapter
| Type | C-mount Adapter |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
Fisherbrand™ 15x Eyepiece with 16 mm FOX
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
15x Eyepiece for upright microscope with 16 mm FOV.