Compound Microscopes
- (29)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (10)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (9)
- (7)
- (11)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (7)
- (6)
- (6)
- (1)
- (64)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (5)
- (5)
- (3)
- (3)
- (3)
- (5)
- (9)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (9)
- (2)
- (133)
- (1)
- (9)
- (3)
- (7)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (41)
- (4)
- (3)
- (3)
- (2)
- (9)
- (1)
- (11)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (3)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (25)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (6)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (5)
- (18)
- (1)
- (3)
- (29)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (11)
- (4)
- (1)
- (8)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (17)
- (25)
- (16)
- (8)
- (1)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (12)
- (1)
- (48)
- (1)
- (2)
- (3)
- (15)
- (3)
- (1)
- (24)
- (6)
- (7)
- (4)
- (2)
- (2)
- (32)
- (10)
- (4)
- (6)
- (7)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ FRC2 Pro Upgradable Phase Contrast Upright with Trinocular Body for Education and Research
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FRC2P phase contrast microscope enhances the visibility of transparent, unstained specimens by converting phase shifts in light into contrast.
Fisherbrand™ Microscope Eyepiece Digital Camera
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Microscope Eyepiece Digital Camera with 23.2 diameter and compact size easily extends to C- or CS-Mount camera
Fisherbrand™ Phase Contrast Research Grade Upright Microscope with Optional Camera
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Phase Contrast Research Grade Upright Microscope provides exceptional quality for any lab
| Includes | Eyepieces, Stand, Dust Cover, Objectives, Power Cord, Immersion Oil |
|---|---|
| Electrical Requirements | 110/220 V |
| Condenser Type | Phase contrast condenser |
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Product Type | Microscope |
| Voltage | 110/220 V |
| Model | Infinity Optical System |
| Magnification Power | 100X, 200X, 400X, 1000X |
| Design Type | Infinite Optical System |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Brass, Glass, Aluminum, Plastic |
| Optical Design | Infinity Optical System |
Fisherbrand™ FRC2 Pro Upgradable Bright Field Upright with Trinocular Body for Education and Research
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
FRC2P brightfield upright microscope is a simple, cost-effective tool used across medical, educational, research, and industrial fields.
Fisherbrand™ Entry Level Research Grade Inverted Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entry Level Research Grade Inverted Microscope is a simple, easy-to-use entry level inverted microscope, ideal for quickly checking cell health
Fisherbrand™ AX-1100 Series Advanced Research Microscopes
Laboratory microscope with sharp infinity corrected EF-N Plan objectives, Koehler illumination and choice of binocular or trinocular heads
| Includes | IEC Power Cord, Built-in Cord Hanger, Dustcover, Allen Key |
|---|---|
| Condenser Type | Focusable Abbe Condenser N.A. 1.25 with iris diaphragm and slot for contrast sliders |
| Warranty | 5 year limited warranty, excluding bulbs, cords, and fuses |
| Objective Types | Infinity Corrected |
| Eyepiece | N-WF 10X/20 mm with diopter adjustment, +/- 5 diopter (Rubber eyeshields included) |
| Nosepiece | Reversed quintuple revolving nosepiece |
| Magnification Power | 4X, 10X, 40X, 100X |
| Power Supply Details | IEC 110V / 220V (UL / CE / CSA) |
| Lighting Type | Koehler LED with Intensity Control 3w |
| Optical Design | Infinity Corrected |
| Weight (Metric) | 7 kg |
Fisherbrand™ Advanced Research Grade Upright Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Advanced Optical system combined with high powered LED illumination creates a flat field of view, with bright, vibrant color for publication quality photos.
| Includes | Eyepieces, Stand, Dust Cover, Objectives, Power Cord, Immersion Oil |
|---|---|
| Electrical Requirements | 110/220 V |
| Condenser Type | NA1.25 |
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Product Type | Microscope |
| Voltage | 110/220 V |
| Model | Infinity Optical System |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Brass, Glass, Aluminum, Plastic |
| Lighting Type | LED |
Fisherbrand™ Research Grade Upright Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Research Grade Upright Microscope provides exceptional quality for any lab
| Electrical Requirements | 110/220 V |
|---|---|
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Objective Types | Plan Achromatic |
| Eyepiece | WF 10X/20 mm |
| Design Type | Infinite Optical System |
| Material | Brass, Glass, Aluminum, Plastic |
| Includes | Eyepieces, Stand, Dust Cover, Objectives, Power Cord, Immersion Oil |
| Condenser Type | Abbe Condenser NA1.25 with Diaphragm, Filter |
| Product Type | Microscope |
| Voltage | 110/220 V |
| Model | Infinity Optical System |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Lighting Type | LED, Adjustable |
| Optical Design | Infinity Optical System |
Laxco™ Trinocular Phase-Contrast Upright Compound Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMC2 Pro Trinocular Compound Microscope System provides bright, stable color temperature brightfield and phase images. It is designed to be easily upgraded to expand the system to cover more contrast techniques.
Laxco Phase Contrast Digital Microscope with Touchscreen Tablet Computer
Laxco SeBa2-PH1, Phase Contrast, Digital Microscope. Now use the innovative SeBa2 as a powerful teaching tool. Save space and money by using this integrated budget friendly digital microscope to guide students.
Laxco™ LMI-3000 Series Routine Inverted Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Laxco's LMI-3000 Series Inverted Microscope features a compact stand, phase contrast illumination and research grade optics making it ideal for cell culture applications.
| Height (Metric) | 50.5 cm |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 V |
| Warranty | 5 years optical and mechanical, 1 year electrical from date of purchase |
| Objective Types | LWD Plan Achromatic, Phase Contrast |
| Depth (English) | 22.4 in. |
| Width (English) | 9 in. |
| Eyepiece | 10X/22 mm |
| Nosepiece | 5-position |
| Design Type | Greenough Optical System |
| For Use With (Application) | life science, research, academia, cell culture |
| Width (Metric) | 22.9 cm |
| Includes | Stand, Objectives, Eyepieces, Phase Slider |
| Condenser Type | 0.3NA, 72mm WD |
| Product Type | Inverted Microscope |
| Voltage | 100/240 V |
| Model | LMI3000 Series |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Lighting Type | LED |
| Optical Design | Infinity Optical System |
| Head Style | Trinocular |
| Field of View | 22 mm |
| Height (English) | 19.9 in. |
Laxco™ Binocular Brightfield Upright Compound Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The LMC2 Pro Binocular Compound Microscope System provides bright, stable color temperature brightfield images. It is designed to be easily upgraded to expand the system to cover more contrast techniques and also attach a camera to allow easy documentation.
Laxco™ Digital Upgrade Kit for SLiPRO Series Microscopes
Complete digital package to capture, record, store, compare images along with controlling your microscope,
Laxco LMC500 Series Monocular DIN Upright Education Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Budget friendly option integrated with great quality and modern stand. Excellent for teaching environments.
Laxco Phase Contrast Digital Binocular Microscope
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
With this device, you have the advantage of having dual option of traditional binoc integrated with touch screen tablet computer screen enablng viewing, catpuring, annotating, storing and sharing. Our software allows users to access saved images remotely which enables collaborative research.