Microscopy Slide Holders
- (1)
- (7)
- (4)
- (38)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (20)
- (1)
- (4)
- (4)
- (7)
- (8)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (21)
- (2)
- (14)
- (20)
- (1)
- (28)
- (2)
- (13)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ 2-Place Cardboard Slide Holders
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
2-Place Cardboard Slide Holders feature heavy cardboard construction.
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 100 Place
Store and transport 100 slides safely with durable ABS cases. Colored ABS 100 Place Slide Boxes keep standard microscope slides in numbered, grooved slots. Provides safe, dust-free storage.
| Height (Metric) | 34 mm |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| Length (Metric) | 208 mm |
| Length (English) | 8.18 in. |
| Material | ABS |
| Width (Metric) | 175 mm |
| Device Holds | 100 Microscope Slides |
| Includes | Slide Inventory Sheet |
| Slide Capacity | 100 |
| Type | Slide Storage Box |
| Dimensions (L x W x H) | 208 x 175 x 34 mm |
| For Use With (Equipment) | Standard 25 x 75 mm or 1 x 3 in. microscope slides |
| Stackable | Yes |
| Closure Type | Hinged with Clasp |
Fisherbrand™ 5-Place Slide Mailer
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safe and secure transport of standard microscope slides
| Slide Capacity | 5 |
|---|---|
| Type | Slide Mailer |
| Material | Polypropylene |
Simport™ Scientific LockMailer™ Tamper Evident Slide Mailer
The LockMailer™ Tamper Evident Slide Mailer is a multi-purpose container for mailing, staining or storing microscope slides. Perfect for slide conveyors and specimen slide transport between the doctor's office and the lab.
Fisherbrand™ Cardboard Slide Tray
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Store and transport 20 or 30 standard microscope slides in sturdy cardboard folders. Cardboard Slide Trays feature recessed slots that protect specimens and thumb cuts for easy slide access. Disposable trays are ideal for short-term storage or slide transporting.
| Type | Slide Storage Tray |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Standard Microscope Slides (25 x 75 mm) |
| Trays | Yes |
| Material | Cardboard |
| For Use With (Application) | For storage or transport |
Fisherbrand™ Top-Opening Five-Slide Plastic Microscope Slide Mailer and Transporter
Use this 50-gauge polypropylene slide container for air conveyors and specimen slide transport
| Width (English) Slide | 1 in. |
|---|---|
| Width (English) | 3 in. (Slide Holder) |
| Length (Metric) | 127 mm (Slide Holder) |
| Size | 75 x 25 mm and 3 x 1 in. |
| Length (English) | 12.5 in. (Slide Holder) |
| Material | Cardboard fitted with a protective plastic frame |
| Width (Metric) Slide | 25 mm |
| Length (English) Slide | 3 in. |
| Width (Metric) | 76 mm (Slide Holder) |
| Length (Metric) Slide | 75 mm |
| Device Holds | 4 Slides/Card |
Fisherbrand™ Storage File Systems
For long-term storage of histology microscope slide and tissue cassette specimens.
| Height (Metric) | 100 mm |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Cardboard |
| For Use With (Application) | Histology Speciemen Storage |
| Width (Metric) | 299 mm |
Fisherbrand™ Microscope Slide Box
Extremely durable and economically priced holder for standard microscope slides
Fisherbrand™ Premium Plus Slide Box, 100 Place
The Premium Plus Slide Box's modern design for daily use is stylish with a wave surface texture. The slide box is easy to hold, increasing safety of sample transport with an EVA foam lined bottom of the box helping to hold slides securely in place and protect against damage. Its unique side storage can accommodate a pen, desiccant or other small items needed for working.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Width (English) | 7.7 in. |
| Length (Metric) | 20.7 cm |
| Lining Material | EVA Foam |
| Length (English) | 8.2 in. |
| Quantity | 5 Pk. |
| Material | ABS |
| Width (Metric) | 19.5 cm |
| Device Holds | 100 Slides |
| Includes | Inventory Card |
| Slide Capacity | 100 |
| Dimensions (L x W x H) | 8.2 x 7.7 x 1.3 in. |
| Compartments | 100 |
| Height (English) | 1.3 in. |
Fisherbrand™ Premium Microscope Slide Box, 25-Place, Cork, Green
Easily access slides with friction-fit cover
Fisherbrand™ 20-Place Cardboard Slide Tray, Trim
Cardboard slide trays hold standard slides (76 x 26 mm and 3 x 1 in.)
| Slide Capacity | 20 |
|---|---|
| Type | Slide Storage Tray |
| Dimensions (L x W x H) | 8.2 x 13.4 x 0.4 in. |
| Material | Cardboard |
| Sterility | Non-sterile |