Microcentrifuges
Compact footprint centrifuges used for small sample sizes, such as microtubes. Ideal for microfilter cell separations and HPLC samples. Available as electronic or handheld manual units; may have digital interfaces and refrigeration capabilities.
Microcentrifuges are specifically designed to accommodate tubes that hold less than 5.0 mL. Although benchtop centrifuges can be fitted with rotors for microtubes, microcentrifuges usually have a smaller footprint, which makes for a less-crowded work area.
As with other benchtop centrifuges, these units can be ventilated (operated without temperature controls) or refrigerated. Most are sold with a rotor, although additional alternate rotors may be available.
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (5)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (2)
- (10)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (2)
- (10)
- (4)
- (4)
- (3)
- (44)
- (6)
- (2)
- (24)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (16)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (4)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (4)
- (12)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (3)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Centrifuge/Stirrer
The Fisherbrand™ Centrifuge / Stirrer is the industry's first high-speed centrifuge (12,500 rpm) and magnetic stirrer (3 L), combined into one unit. This design innovation enables a substantial cost savings for labs by not having to purchase two pieces of equipment, a stirrer and a centrifuge, because the Fisherbrand™ Centrifuge / Stirrer does it all.
Fisherbrand™ Portable Centrifuge Kit
Fisherbrand™ Portable Centrifuge Kit offers a convenient way to spin down and prepare samples outside of a conventional laboratory environment.
Fisherbrand™ accuSpin™ Micro 21/21R Microcentrifuges
The Fisherbrand™ accuSpin™ Micro 21/21R Microcentrifuge with 24 x 1.5/2.0 mL rotor with ClickSeal™ biocontainment lid offers exceptional acceleration of up to 21,000 xg in as little as 12 seconds.
| Certifications/Conformité | FDA listed, Product code JQC centrifuges for clinical use, Device class 1, ANSI/UL 61010-1 3.1 Edition, UL 61010-2-020 3rd Edition, UL 61010-2-011 2nd Edition, UL 61010-2-101 3rd Edition, FCC Part 15, ICES-001, EN ISO 14971, ISO 13485 |
|---|---|
| FCR max. | 21,000 x g |
| Capacité | 24 x 1.5/2 mL |
| Gamme de produits | Fisherbrand |
| Garantie | 2 years parts and labor |
| Rotor inclus | Yes |
| Comprend | 24 x 1.5/2 mL rotor with ClickSeal™ biocontainment lid |
| Vitesse max. | 14,800 rpm |
Thermo Scientific™ Sorvall™ Legend™ Micro 21 Microcentrifuge and Rotor Packages
Powerful units deliver exceptional capacity, performance and safety in a compact, user-friendly design.
| Durée de fonctionnement | 1 to 99 min., ±1 min. increments |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CSA certified, CE IVD compliant, Certified Biosafety; IEC 61010-1, IEC 61010-2, IEC 61010-020 |
| Alimentation électrique | 120 V 60 Hz |
| FCR max. | 21,000/21,999 x g |
| Profil (accélération / freinage) | Acceleration up to 21,000 x g in 12 seconds |
| Plage de vitesses maximum | 14,000 to 14,999 rpm |
| Capacité | 24 x 1.5/2 mL |
| Rotor inclus | Yes |
| Plage de force maximale | 21,000 to 21,999 x g |
| Vitesse max. | 14,800 rpm |
| Plage de températures | -9°C to +40°C, ±1°C |
Thermo Scientific™ Sorvall™ Legend™ Micro 21 Microcentrifuge
Support micro-volume protocols such as nucleic acid or protein lysate preparation and PCR reaction set-up, with microcentrifuge performance up to 21,100 x g.
| Certifications/Conformité | CSA, CE, IVD |
|---|---|
| FCR max. | 21,100 x g |
| Réfrigéré | No |
| Capacité | 24 x 1.5/2 mL |
| Dimensions (H x l x P) | 8.9 x 9.6 x 13.8 in. (22.5 x 24.3 x 35.2 cm) |
| Poids net | 23.1lb. (10.5 kg) |
| Niveau sonore | 56 dB(A) |
| Vitesse max. | 14,800 rpm |
| Modèle | Sorvall Legend Micro 21 |
| Plage de températures | Ambient temperature |
| Durée de fonctionnement | 1 to 99 min. (1 min. increments); HOLD |
| Type | Benchtop Centrifuge |
| Ventilée | Yes |
| Gamme de produits | Sorvall |
| Étalons | IEC 61010-1, IEC 61010-2-020 (refer to manual for more details) |
Thermo Scientific™ Sorvall™ Legend™ Micro 21R Microcentrifuge
Spin 24 x 2 mL at up to 21,100 x g with refrigeration to accelerate routine microcentrifuge tube preparation.
| Durée de fonctionnement | 1 to 99 min. (1 min. increments); HOLD |
|---|---|
| Certifications/Conformité | CSA, CE, IVD |
| Type | Benchtop Centrifuge |
| FCR max. | 21,100 x g |
| Réfrigéré | Yes |
| Capacité | 24 x 1.5/2 mL |
| Gamme de produits | Sorvall |
| Poids net | 62.0lb. (28.0 kg) |
| Niveau sonore | 50 dB(A) |
| Vitesse max. | 14,800 rpm |
| Modèle | Sorvall Legend Micro 21R |
| Étalons | IEC 61010-1, IEC 61010-2-020 (refer to manual for more details) |
| Plage de températures | -9°C to +40°C |
OHAUS™ Frontier™ 5000 Series Micro Centrifuge
The Frontier™ 5000 Series Micro Centrifuge is a dependable benchtop micro centrifuge, ideal for high-speed lab applications.
Thermo Scientific™ Sorvall™ Legend™ Micro 21 Ventilated Microcentrifuge PROMO
Support micro-volume protocols such as nucleic acid or protein lysate preparation and PCR reaction set-up with the Micro 21 Microcentrifuge and its remarkably small footprint.
Thermo Scientific™ mySPIN 12 Mini Centrifuge with two Rotors, Storage Case, Adapters, Universal Power Adapter
Bring increased efficiency and user comfort to your lab with the mySPIN 12 mini centrifuge, ideal for microfilter cell separation and HPLC protocols, PCR, clinical and diagnostic applications, requiring fast spins (12,500rpm/9,800xg).
Ohaus Frontier™ 5513 Micro Centrifuge with 24 x 1.5/2.0 L Rotor
Frontier™ Micro centrifuges deliver high-speed operation for a range of essential lab applications, such as DNA/RNA preparation, ultrafiltration, and more. Centrifuge features an intuitive interface, with all key parameters immediately accessible for observation and adjustment.
OHAUS Micro Centrifuge
Frontier™ micro centrifuges deliver high-speed operation for a range of essential lab applications, such as DNA/RNA preparation, ultrafiltration, and more. Biocontainment rotors enable research involving hazardous samples.
Thermo Scientific™ Sorvall™ Legend™ Micro 17 Microcentrifuge
Accelerate routine sample preparation up to 17,000 x g with generous capacity in a compact microcentrifuge footprint.
| Certifications/Conformité | CSA, CE, IVD |
|---|---|
| FCR max. | 17,000 x g |
| Description | Sorvall Legend Micro 17 Centrifuge, Ventilated |
| Réfrigéré | No |
| Garantie | 2 Years |
| Dimensions (H x l x P) | 8.9 x 9.6 x 13.8 in. (22.5 x 24.3 x 35.2 cm) |
| Poids net | 23.1lb. (10.5 kg) |
| Niveau sonore | 56 dB(A) |
| Vitesse max. | 13,300 rpm |
| Plage de températures | Ambient temperature |
| Durée de fonctionnement | 1 to 99 min. (1 min. increments); HOLD |
| Type | Benchtop Centrifuge |
| Gamme de produits | Sorvall |
| Étalons | IEC 61010-1, IEC 61010-2-020 (refer to manual for more details) |
OHAUS™ Frontier 5000 Series Micro Centrifuge
OHAUS™ Frontier 5000 Series Micro Centrifuge offers smooth, dependable, and high-speed centrifuging for life science separation applications
| Fréquence | 50/60 Hz |
|---|---|
| Alimentation électrique | 120 V |
| Type | Centrifuge |
| FCR max. | 21,953 x g |
| Tension | 120/230 V |
| Vitesse max. | 15,200 rpm |
| Rotor | Rotor is not included; sold separately. |
Thermo Scientific™ mySPIN™ 6 Mini Centrifuge
Our most compact centrifuge, the mySPIN 6 mini centrifuge, is ideal for microfilter cell separations and HPLC samples, with adapters to accommodate all major microcentrifuge tubes.
| Gamme de produits | mySpin 6 |
|---|
Axygen™ Axyspin™ R Refrigerated Centrifuge
Exceptionally quiet and compact