General Purpose Benchtop Centrifuges
- (6)
- (1)
- (2)
- (4)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (1)
- (8)
- (6)
- (9)
- (2)
- (36)
- (1)
- (12)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (64)
- (86)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (4)
- (14)
- (1)
- (1)
- (3)
- (9)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (14)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (10)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (14)
- (10)
- (4)
- (3)
- (3)
- (3)
- (9)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (4)
- (4)
- (7)
- (9)
- (10)
- (16)
- (6)
- (9)
- (10)
- (2)
- (34)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ accuSpin Max+ 4 L Benchtop Centrifuge Packages
Optimize your projects with the Fisherbrand™ accuSpin Max+/Max+ R 4 L general purpose centrifuge series.
| Type | Benchtop Centrifuge |
|---|---|
| Drive System | Direct, Brushless induction low profile motor |
| Capacity | 4 L |
| Height (English) Exterior | 14.2 in. |
| Length (English) Exterior | 26 in. |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Length (Metric) Exterior | 66 cm |
| Certifications/Compliance | ANSI/UL 61010-1 3.1 Edition, UL 61010-2-020 3rd Edition, UL 61010-2-011 2nd Edition, FCC Part 15, EN ISO 14971, ISO 9001 |
| Height (Metric) Exterior | 36.1 cm |
| Product Line | Fisherbrand |
Fisherbrand™ accuSpin Max 1.6 L Benchtop Centrifuge Packages
Optimize your projects with the Fisherbrand™ accuSpin Max/Max R 1.6 L general purpose centrifuge series.
| Type | Benchtop Centrifuge |
|---|---|
| Drive System | Direct, Brushless induction low profile motor |
| Capacity | 1.6 L |
| Height (English) Exterior | 14.2 in. |
| Length (English) Exterior | 26 in. |
| Frequency | 60 Hz |
| Length (Metric) Exterior | 66 cm |
| Certifications/Compliance | ANSI/UL 61010-1 3.1 Edition, UL 61010-2-020 3rd Edition, UL 61010-2-011 2nd Edition, FCC Part 15, EN ISO 14971, ISO 9001 |
| Height (Metric) Exterior | 36.1 cm |
| Product Line | Fisherbrand |
OHAUS™ Frontier 5000 Multi-Pro Centrifuge
Designed for universal use in multiple applications in research, industrial, and clinical laboratories and can be combined with our range of rotors and accessories for customized use.
| Max. Speed | 16,000 rpm |
|---|---|
| Rotor Included | No |
| Description | FRONTIER™ 5000 SERIES MULTI PRO |
| Program Storage | 99 Program Memories |
| Memory | 99 Program Memories |
| Profile (Acceleration/Braking) | 10 Accel/10 Braking |
| Rotor | Fixed Angle and Swing Out Sold Separately |
| Standards | CE, FCC |
| Safety Features | Auto rotor recognition, lid-locking system, over-speed protection, dual imbalance sensing |
| Acceleration Time | Selection of running time from 10 seconds to 99 hours 59 minutes or continuous, quick spin. |
| Capacity | 4 x 750 mL |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Display | Backlit LCD, 2 line |
| Product Line | Frontier 5000 Series Multi Pro |
Thermo Scientific™ X4TR Refrigerated TX-1000 IVD-MD 120 V Centrifuge Cell Culture Package PROMO
Elevate your research with the Thermo Scientific X series refrigerated benchtop centrifuge with GreenCool Technology. The X4TR centrifuge is a high-performance general purpose centrifuge with enhanced sustainability that delivers excellent power and versatility through its advanced touchscreen interface, seamless connectivity, and comprehensive compliance capabilities.
Thermo Scientific™ S4TR Refrigerated IVD-MD Centrifuge, 120-240 V PROMO
Streamline your everyday applications with the S series refrigerated benchtop centrifuge with GreenCool Technology. The S4TR centrifuge is a centrifuge with enhanced sustainability, high capacity-to-footprint ratio and simple programming interface to drive efficiency and productivity for routine applications.
Thermo Scientific™ H-Flex 1 Blood Tube Package
H-Flex 1 rotor blood tube package offers the flexibility to tun microplates, 5/7 mL and 10/12 mL blood tubes in the same rotor.
Thermo Scientific™ Sorvall ST1 Plus Centrifuge Series
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Ergonomic design, standard high contrast user interface for up to 6 saved programs with simple push-button operation for routine applications.
| Rotor Included | No |
|---|---|
| Program Storage | Up to 6 programs via push button and high contrast LCD interface |
| Ventilated | Yes |
| Profile (Acceleration/Braking) | 9 Accel/10 Braking |
| Controller Type | Microprocessor |
| Safety Features | SMARTSpin Imbalance detection, finger-pinch prevention, crash-proof construction |
| Dimensions (HWD) | 14.2 x 17.5 x 26 in. |
| Includes | Rotor needs to be purchased separately |
| Type | General Purpose Centrifuge |
| Drive System | Direct, Brushless Induction Low Profile |
| Refrigerated | No |
| Capacity | 4 x 400 mL with TX-400 Rotor |
| Voltage | 100/115/220/230 V |
| Certifications/Compliance | EN/UL/IEC 61010-1, EN/UL/IEC 61010-2-020 and 61010-2-101, EN/UL/IEC 61326-1, EN/UL/IEC 61326-2-6, FCC part 15 |
| Display | LED |
OHAUS™ Frontier™ 5000 Series Multi Centrifuge
The Frontier™ 5000 Series Multi Centrifuge is a reliable and compact multi-function centrifuge ideal for general lab applications.
OHAUS Frontier™ Centrifuge Multi
Frontier™ multi centrifuges are reliable compact low-speed general purpose centrifuges. The standard rotor options can process both round and conical bottom tubes (including common blood tubes), and can also be adapted easily with accessories to process smaller tubes.
OHAUS™ Frontier 5000 Series Multi Pro Centrifuge
OHAUS™ Frontier 5000 Series Multi Pro Centrifuges are universally powerful and versatile for virtually any lab application
Thermo Scientific™ Sorvall™ Legend™ X1 Centrifuge Series
Process diverse laboratory applications with the high-performance Thermo Scientific™ Sorvall™ Legend™ X1 Centrifuge Series.
| Noise Level | <61 dB(A) |
|---|---|
| Max. Speed | 15,200 rpm |
| Program Storage | 99 programs (5 with direct access key) |
| Drive System | Direct, Brushless Induction Low Profile |
| Capacity | 4 x 400 mL |
| Controller Type | Microprocessor |
| Run Time | 99 hr. 59 min. plus HOLD |
| Max. RCF | 25,830 x g |
| Certifications/Compliance | IVD compliant; IEC 61010-1, IEC 61010-2-020, IEC 61010-2-101; 230V models meet EN 292, EN 61326, EN 55011B. UL, CE, CSA, Certified Biosafety |
| Display | Digital |
| Product Line | Sorvall |
Thermo Scientific™ Sorvall ST1 Plus-MD, 120-240V TX-400 Blood Tube Package
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Waste no time finding the right part numbers for your application! The application driven centrifuge package ensures convenient, fast ordering of all components necessary to run a specific protocol.
Thermo Scientific™ Sorvall ST1 R Plus-MD, 120 V H-Flex Blood Tube Package PROMO
Waste no time finding the right part numbers for your application. The application driven centrifuge package ensures convenient, fast ordering of all components necessary to run a specific protocol.
Thermo Scientific™ Sorvall ST1 Plus-MD, 120-240 V H-Flex Blood Tube Package PROMO
Waste no time finding the right part numbers for your application. The application driven centrifuge package ensures convenient, fast ordering of all components necessary to run a specific protocol.
Thermo Scientific™ S4T Ventilated IVD-MD Centrifuge, 120 V PROMO
Streamline your everyday applications with the S series ventilated benchtop centrifuge. The S4T centrifuge is a centrifuge with a high capacity-to-footprint ratio and simple programming interface to drive efficiency and productivity for routine applications.