Compact Benchtop Centrifuges
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (9)
- (9)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (11)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (23)
- (21)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (14)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (11)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Mini-Centrifuge 100-240V, 50/60Hz Universal Plug, Grey
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Tool-free rotors and quick-spin options make the Fisherbrand Mini-Centrifuge fast and easy to use. The locking lid is functionally designed to fit in the palm of the hand for easy repeat opening and quick tube extraction.
Fisherbrand™ High Speed Mini-Centrifuge, 100/240 VAC, 50/60 Hz Universal Plug, Gray
Ideal for most protocols calling for fast spins and quick spindowns
Fisherbrand™ Mini-Centrifuge 100-240V, 50/60Hz Universal Plug, Grey
Tool-free rotors and quick-spin options make the Fisherbrand Mini-Centrifuge fast and easy to use. The locking lid is functionally designed to fit in the palm of the hand for easy repeat opening and quick tube extraction.
Fisherbrand™ High-Speed Mini Centrifuge, Variable Speed, 100-240VAC, 50/60Hz Universal Plug, Grey
Ideal for most protocols calling for fast spins and quick spindowns
Fisherbrand™ Microplate Centrifuge
For fast spindowns of PCR Microplates. Fisherbrand Microplate Centrifuge has a small footprint with easy access removable rotor for easier cleaning.
Thermo Scientific™ Sorvall ST8 Ventilated Package with TX-150 and HighConic Rotor Package
Thermo Scientific™ Sorvall™ ST 8 small benchtop TX150 and HighConic rotor centrifuge package provides exceptional capacity in a compact design with a smart, simple interface and the flexibility to support numerous fixed angle and swinging bucket rotor applications.
Thermo Scientific™ Sorvall™ ST 8 Small Benchtop Centrifuge
Meet space, clinical and research protocal needs with the compact and innovative Thermo Scientific™ Sorvall™ ST 8 Small Benchtop Centrifuge. Rotors and buckets are sold separately.
| Durée de fonctionnement | 99 hr. 59 min., continuous |
|---|---|
| Certifications/Conformité | IEC 61010-1, IEC 61010-2-020, IEC 61010-2-101, EN 61326-1; UL Listed / CE marked /IVD compliant / Biocontainment certified by the Public Health England, Porton Down, UK |
| Profil (accélération / freinage) | 2 (standard and soft) |
| Système d’entraînement | Direct Brushless Induction |
| Capacité | 4 x 145 mL (TX-150), 6 x 50 mL (HIGHConic III) |
| Fonctions de sécurité | Auto-Lock rotor exchange system, SMARTSpin imbalance detection system, certified ClickSeal biocontainment lids |
| Gamme de produits | Sorvall |
| Rotor inclus | No |
| Comprend | ST 8 Centrifuge. (Rotors and buckets are sold separately.) |
| Rotor | TX-150 |
| Type de contrôleur | Microprocessor |
Thermo Scientific™ Sorvall™ Stratos™ Centrifuge Series
Eliminate imbalances and ensure reproducible results. Offering speed and flexibility for reliable separations—all in a compact footprint.
| Certifications/Conformité | CE, CSA |
|---|---|
| Description | Sorvall Stratos Centrifuge |
| Réfrigéré | Yes |
| Système d’entraînement | Brushless Induction |
| Capacité | 4 x 180 mL |
| Stockage de programmes | 9 plus 1 Pre-Cooling |
| Largeur (impériale) extérieure | 25.2 in. |
| Dimensions (H x l x P) | 15.6 x 25.2 x 23.4 in. (39.5 x 64 x 59.5 cm) |
| Poids net | 295 lb. (134 kg) |
| Niveau sonore | <60 dB(A) |
| Type de contrôleur | Microprocessor via Easycontrol II |
| Plage de températures | -9°C to +40°C |
| Fréquence | 50/60 Hz |
| Hauteur (métrique) extérieure | 39.5 cm |
| Durée de fonctionnement | 0 to 9 hr., 59 min., continuous; 0 to 99 hr. |
| Affichage | Digital |
| Gamme de produits | Sorvall |
| Longueur (métrique) extérieure | 59.5 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 15.6 in. |
| Largeur (métrique) extérieure | 64 cm |
| Longueur (impériale) extérieure | 23.4 in. |
Thermo Scientific™ Sorvall™ ST 8 Small Benchtop Centrifuge and Rotor Packages
Research and clinical packages
| Durée de fonctionnement | 99 hr. 59 min., continuous |
|---|---|
| Certifications/Conformité | UL Listed CE / IVD compliant/ Certified biocontainment |
| Alimentation électrique | 120 V 60 Hz |
| Affichage | Backlit LCD |
| Rotor inclus | Yes |
| Type de contrôleur | Microprocessor |
Thermo Scientific™ Sorvall™ ST8 Microcentrifuge Packages
Available in both ventilated and refrigerated models and with three micro rotor options, 48 x 2, 30 x 2 and 24 x 2. These centrifuges provide exceptional capacity in a compact design with a smart, simple interface and the flexibility to support numerous applications.
| Fréquence | 60 Hz |
|---|---|
| FCR max. | 30,279 x g |
| Réfrigéré | No |
| Ventilée | Yes |
| Gamme de produits | Sorvall |
| Rotor inclus | Yes |
| Tension | 120 V |
| Rotor | Microtube |
Thermo Scientific™ C Series Refrigerated Centrifuges
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Thermo Scientific™ C Series Centrifuges are designed for clinical and research applications, offering exceptional capacity in a compact design.
| Réfrigéré | Yes |
|---|---|
| Capacité | 4 x 145 mL |
| Affichage | Keypad |
| Ventilée | No |
| Comprend | Centrifuge |
| Vitesse max. | 17,850 rpm |
Thermo Scientific™ C Series Ventilated Centrifuge Application Packages
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Exceptional capacity in a compact design. The Thermo Scientific C Series centrifuge application packages include a ventilated centrifuge, rotors, buckets and adapters for a specific laboratory application.
| Certifications/Conformité | UL Listed, CE marked, IVD compliant, Certified biocontainment, IEC 61010-1, IEC 61010-2-020, IEC 61010-2-101, EN 61326-1 |
|---|---|
| FCR max. | 3,260 x g (TX-150 Rotor); 24,328 x g (MicroClick 24 x 2 Rotor) |
| Réfrigéré | No |
| Capacité | 4 x 145 mL |
| Affichage | Keypad |
| Ventilée | Yes |
| Rotor inclus | Yes |
| Dimensions (L x l x H) extérieures | 48 x 37 x 31 cm (18.9 x 14.6 x 12.2 in) |
| À utiliser avec (application) | Clinical and research applications |
Thermo Scientific™ C Series Refrigerated Centrifuge Application Packages
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Exceptional capacity in a compact design. The Thermo Scientific C Series centrifuge application packages include a refrigerated centrifuge, rotors, buckets and adapters for a specific laboratory application.
| Certifications/Conformité | UL Listed, CE marked, IVD compliant, Certified biocontainment, IEC 61010-1, IEC 61010-2-020, IEC 61010-2-101, EN 61326-1 |
|---|---|
| FCR max. | 3,260 x g (TX-150 Rotor); 30,279 x g (MicroClick 24 x 2 Rotor) |
| Réfrigéré | Yes |
| Capacité | 4 x 145 mL |
| Affichage | Keypad |
| Rotor inclus | Yes |
| Poids net | 71 kg (156 Ib) |
| Vitesse max. | 17,850 rpm |
| Dimensions (L x l x H) extérieures | 67 x 46 x 32 cm (26.4 x 18.1 x 12.6 in) |
| À utiliser avec (application) | Clinical and research applications |
Thermo Scientific™ Sorvall™ ST 8 Small Benchtop Centrifuge and Rotor Packages PROMO
Research and clinical Small Benchtop Centrifuge and Rotor packages.
| Fréquence | 60 Hz |
|---|---|
| Durée de fonctionnement | 99 hr. 59 min. |
| Certifications/Conformité | UL, CE, IVD, Certified Biocontainment |
| FCR max. | 3,260 x g |
| Affichage | Backlit LCD |
| Rotor inclus | Yes |
| Tension | 120 V |
| Vitesse max. | 4,500 rpm |
| Type de contrôleur | Microprocessor |
Thermo Scientific™ Sorvall™ ST8R Microcentrifuge Packages
Available in both ventilated and refrigerated models and with three micro rotor options, 48 x 2, 30 x 2 and 24 x 2. These centrifuges provide exceptional capacity in a compact design with a smart, simple interface and the flexibility to support numerous applications.
| Réfrigéré | Yes |
|---|---|
| Ventilée | No |
| Gamme de produits | Sorvall |
| Rotor inclus | Yes |