Stirrer Accessories
- (2)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (3)
- (4)
- (6)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (7)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (13)
- (15)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (22)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (13)
- (1)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (2)
- (7)
- (17)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (20)
- (2)
- (28)
- (5)
- (12)
- (7)
- (18)
- (6)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Heidolph™ Heat-On™ Multi-Well Holder Insert
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Insert for Heidolph Heat-On Multi-Well Holders when used with Hei-PLATE magnetic stirring hotplates.
| Type | Heat-On Insert |
|---|
Caframo™ Dispersion Blade Set
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Quickly scale up your high shear mixing with this convenient set of three dispersion blades.
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Flex-Coupling Stirrer Adapter
Allows 10mm glass stirring rods to be used with a motor drive
DWK Life Sciences Kimble-Chase Kontes™ Hi-Vac Stirrer Accessory, Stirrer Bearing Assembly
Add this Kimble accessory to your Hi-Vac Stirrer when using a polished glass shaft with a PTFE blade for stirring applications.
| Type | Stirring Shaft |
|---|---|
| Diamètre (impériale) | 0.39 in. |
| Diamètre (métrique) | 1 cm |
| À utiliser avec (application) | Stirring purpose |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ PTFE/Glass 10mm Stirrer Bearing
For use with 786500 series glass 10mm precision ground stirring shafts
Thermo Scientific™ Cimarec™ i Telemodul Controllers
Save space with Thermo Scientific™ Cimarec™ i Telemodul Controllers, including Micro, Mini, Compact and Maxi Stirrers.
| Longueur (métrique) | 9.6 cm |
|---|---|
| Hauteur (impériale) | 1.9 in. |
| Précision | ±3 |
| À utiliser avec (équipement) | Mini, Micro, Compact, and Maxi Series Stirrer |
| Température (métrique) | 0°C to 40°C @ 80% relative humidity |
| Dimensions (L x l x H) | 3.7 in. x 2.4 in. x 1.9 in., 9.6 cm x 6.3 cm x 5 cm |
| Plage d’agitation | 130 RPM to 100 RPM |
| Longueur (impériale) | 3.7 in. |
| Type | Stirrer Controller |
| Largeur (métrique) | 6.3 cm |
| Précision du contrôle de la vitesse | ±3 |
| Hauteur (métrique) | 5 cm |
| Puissance nominale | 7 w |
| Vitesse | 130 to 1000 rpm |
| Largeur (impériale) | 2.4 in. |
Heidolph™ Heat-On™ Heat-On Block
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
The Heat-On™ Heat-On Block is for use with Heidolph Hei-PLATE magnetic stirrer.
Heidolph™ Radleys Reactor Ready Stirrer Guide Assembly
Stirrer Guide Assembly for use with Radleys Reactor-Ready Lab Reactor
Thermo Scientific™ Cimarec™ 40M Controllers
Maintain constant speeds, even during viscosity changes, with our 40M controllers.
| Type | Stirrer Controller |
|---|---|
| Vitesse | 100 to 1000 rpm |
| Plage d’agitation | 100 RPM to 1000 RPM |
Thermo Scientific™ Cimarec™ i 20C Controller, 100-240V
Simplify operations with this user-friendly, menu-driven mircoprocessor controller included with the Micro, Mini, Compact, Maxi and Telesystems Stirrers.
Thermo Scientific™ Cimarec™ i 40C Controllers 100-240V
Receive higher speeds and more power settings than standard controllers by using Thermo Scientific™ Cimarec™ i 40C Controllers.
Heidolph™ Hei-PLATE Mix 'n' Heat Magnetic Stirring Hotplate Accessory, Protective Cover
Use this Silicone Protective Cover for Hei-PLATE Magnetic Stirrers.
| Couleur | Silver/White |
|---|---|
| Type | Silicone Protective Cover |
| Matériau | Silicone |