Orbital Shakers
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (20)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (1)
- (4)
- (12)
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (5)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (4)
- (12)
- (10)
- (2)
- (66)
- (1)
- (1)
- (1)
- (9)
- (2)
- (3)
- (2)
- (14)
- (2)
- (4)
- (1)
- (42)
- (10)
- (3)
- (10)
- (2)
- (2)
- (2)
- (3)
- (2)
- (4)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (7)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (15)
- (6)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Incubating Mini-Shakers
Designed to heat and shake variety of samples such as cell cultures and bacterial suspensions.
| Height (Metric) | 27 cm |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 8 lb. |
| Width (English) | 11 in. |
| Length (Metric) | 43.2 cm |
| Length (English) | 17 in. |
| Wattage | 450 W |
| Humidity Range | 0.8 |
| For Use With (Application) | Cell cultures, bacterial suspensions and hybridizations |
| Width (Metric) | 27.9 cm |
| Includes | Aluminum Platform |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 3.6 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 43.2 x 27.9 x 27 cm (17 x 11 x 10.7 in.) |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Temperature Range (English) | 41°F to 104°F |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5°C to 65°C |
| Speed Range | 100 to 1200 rpm |
| Display | LED |
| Height (English) | 10.7 in. |
Fisherbrand™ Incubating Microplate Shakers
Optimized for shaking four microplates or two microtube racks.
| Shipping Weight (Metric) | 13.6 kg |
|---|---|
| Height (Metric) | 19.7 cm |
| Length (Metric) | 43.2 cm |
| Length (English) | 17 in. |
| Wattage | 450 W |
| Material | Tray: Aluminum, Housing: Cycoloy |
| Humidity Range | 0.8 |
| For Use With (Application) | Immunoassay |
| Width (Metric) | 27.9 cm |
| Speed Control Accuracy | ±2% of set speed |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Shipping Weight (English) | 30 lb. |
| Temperature Range (Metric) | Ambient +5°C to 65°C |
| Holds | 4 microplates, 2 microtube racks |
| Display | LED |
| Height (English) | 7.75 in. |
Thermo Scientific™ Solaris 2000 R Small Incubated and Refrigerated Benchtop Orbital Shaker
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Thermo Scientific™ Solaris Incubated and Refrigerated Benchtop Shakers have an intuitive touch screen display, programmability, and multi-language support. Peltier technology provides refrigerant-free cooling with quiet operation.
| Load Bearing Capacity (English) | 35 lb. |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100–240 V, 50/60 Hz |
| Orbit | 25 mm |
| Rotation | Orbital |
| Dimensions (LxW) Platform | 12 x 14 in. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 16 kg |
| Refrigerated | CFC free |
| Product Type | Shaker |
| Voltage | 100–240 V, 50/60 Hz |
| Warranty and Service Offering | Standard Warranty includes 2 years labor, 5 years parts, and 10 years on the drive mechanism |
| Model | Solaris SK2000 R |
| Certifications/Compliance | CE Cert, UL (Canada/US) File E311968, UK Mark |
| Temperature Range (Metric) | 5°C to 60°C |
| Speed Range | 15 to 525 rpm |
| Display | Touchscreen |
Thermo Scientific™ Solaris™ Open Air Orbital Shaker
These orbital shakers set the new standard for reliability and technical innovation. Ruggedly built for demanding use, they combine a new ergonomic design with key feature enhancements that save you time, protect your process and drive your science forward.
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
|---|---|
| Speed Control Accuracy | ±1 rpm |
| Orbit | 1 in. |
| Controller Type | Touch Screen |
| Humidity Range | 20 to 80%, Non-condensing |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Speed Range | 15 to 525 rpm |
Thermo Scientific™ Digital Tube Rockers
Digital Tube Rocker is a precision-controlled platform mixer that accommodates double capacity in a compact footprint for smooth rocking and uniform suspension.
| Shipping Weight (Metric) | 4.5 kg |
|---|---|
| Platform Style | Tray |
| No. of Positions | 14 |
| Electrical Requirements | 100/240 V |
| Controller Type | Digital Control |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 411x144x146 mm (16.2 x 5.7 x 5.7 in.) |
| Material | Metal |
| Humidity Range | 20 to 85% |
| Includes | Dimple rubber mat 88882159 |
| Speed Control Accuracy | ±1 rpm |
| Product Type | Digital Tube Rocker |
| Motor Type | DC Motor |
| Model | Digital Tube Rocker |
| Amperage | 0.1 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Tube Size | 30 mm dia. |
| Weight (English) | 7.5 lb. |
| Shipping Weight (English) | 9.9 lb. |
| Speed Range | 2 to 40 rpm |
| Holds | Tubes |
| Display | Digital |
| Weight (Metric) | 3.4 kg |
OHAUS™ Heavy Duty Shaker
OHAUS™ Heavy Duty Shakers are designed to handle a range of applications. This digital model with microprocessor control provides variable speed and consistent shaking, while ramping to the set speed
OHAUS™ Analog Heavy Duty Shaker
OHAUS Analog Heavy Duty Shakers are designed to handle a range of applications. Built-in tray and non-slip rubber mat included with all models.
| Includes | Platform and clamp starter kit |
|---|---|
| Electrical Requirements | 120 V, 60 Hz |
| Voltage | 120 V |
| Model | MaxQ 8000 |
| Frequency | 60 Hz |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Speed Range | 25 to 400 rpm |
| Display | LCDLCD |
OHAUS™ Incubating/Cooling Shaker
OHAUS Incubating/Cooling Shaker are designed to incubate samples from 10° below ambient to 65°C
OHAUS™ Light Duty Incubating Shakers
OHAUS Incubating Light Duty Shakers are designed to incubate samples from 10° below ambient to 65°C
| Width (English) Platform | 7.75 in. |
|---|---|
| Electrical Requirements | 110 V |
| Length (Metric) | 54 cm |
| Orbit | 3 mm |
| Controller Type | Digital |
| Humidity Range | 80%, Non-condensing |
| Width (Metric) | 31.8 cm |
| Width (Metric) Platform | 19.7 cm |
| Length (English) Platform | 11 in. |
| Includes | 3 wire cord and plug |
| Timer Range | 1 sec. to 160 hr. |
| Length (Metric) Platform | 27.9 cm |
| Product Type | Incubating Shaker |
| Voltage | 120 V |
| Temperature Range (English) | 41°F to 149°F |
| Speed Range | 100 to 1200 rpm |
Thermo Scientific™ CO2 Resistant Shakers
Benefit from reliable around-the-clock operation ideally suited to keep your cells alive and flourishing within your working environment.
| Load Bearing Capacity (English) | 13 lb. |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100/240 V, 50/60 Hz |
| Orbit | 19 mm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 6 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 11.8 x 14.2 x 3.8 in. (300 x 360 x 96 mm) |
| Timer Range | 0 to 99:59 hr., Continuous |
| Voltage | 100/240 V |
| Model | CO2 Resistant Shaker |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Weight (English) | 29 lb. |
| Certifications/Compliance | cCSAus, CE Mark, RoHS, WEEE |
| Temperature Range (Metric) | 4°C to 60°C |
| Speed Range | 30 to 300 rpm |
| Display | LED, speed and time |
| Weight (Metric) | 13 kg |
Thermo Scientific™ IntelliStack™ Incubator Shaker, Single Unit
The Thermo Scientific™ IntelliStack™ Incubator Shaker combines the functionality of a incubator and shaker, allowing users to set and maintain specific temperature, speed, humidity level, and duration parameters to meet the requirements of various applications.
| Load Bearing Capacity (Metric) | 20 kg |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 34.9 x 55.1 x 26.8 in. (886 x 1400 x 680 mm) |
| Orbit | 25 mm |
| Refrigerated | Yes |
| Product Type | Incubator Shaker |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 27.2 x 39.6 x 13.7 in. (690 x 1005 x 347 mm) |
| Humidity Range | Ambient Humidity to 90% |
| Dimensions (LxW) Platform | 35.4 x 22 in. (900 x 560 mm) |
| Temperature Uniformity | ±0.3°C (@3°C) |
| Display | 10 in. Color Touchscreen |
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz |
|---|---|
| Product Type | Orbital Platform Shaker |
| Controller Type | Digital |
Thermo Scientific™ MaxQ™ HP Incubated and Refrigerated Console Shakers
Perform shaking applications on 4L and 6L flasks with these incubated and refrigerated console shakers,which feature a foot pedal and large viewing window.
| Height (Metric) | 102.6 cm |
|---|---|
| Width (English) | 45 in. |
| Length (Metric) | 76.2 cm |
| Height (Metric) Interior | 47 cm |
| Width (English) Interior | 34.3 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 21.1 x 34.3 x 18.5 in. (53.6 x 87.1 x 47 cm) |
| Length (English) | 30 in. |
| Humidity Range | 0% at/below 31°C (87.8°F) |
| Width (Metric) | 114.3 cm |
| Width (Metric) Platform | 45.7 cm |
| Width (Metric) Interior | 87.1 cm |
| Length (English) Platform | 29.5 in. |
| Depth (Metric) Interior | 53.6 cm |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 32 kg |
| Dimensions (L x W x H) | 30 x 45 x 40.4 in. (76.2 x 114.3 x 102.6 cm) |
| Length (Metric) Platform | 74.9 cm |
| Temperature Range (English) | 41°F to 140°F, 39.2°F to 140°F |
| Certifications/Compliance | CE, cUL, UL |
| Shipping Weight (English) | 665 lb. |
| Depth (English) Interior | 21.1 in. |
| Speed Range | 25 to 525 rpm |
| Holds | 4 L, 6 L Flask |
| Height (English) Interior | 18.5 in. |
| Height (English) | 40.4 in. |
| Temperature Resolution | ±0.1°C |