Filters and Filtration
Résultats de la recherche filtrée
| Matériau | MCE |
|---|---|
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | For all analytical, ultracleaning, and sterilizing applications at temperatures below 75°C (167°F) – except those involving esters, ether-alcohols, ketones, nitroparaffins or strong acids and bases. |
| Débit | Fast |
|---|---|
| Matériau | Glass Fiber |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Température (impériale) max. | 932°F |
Fisherbrand™ U.S. Standard Stainless Steel Sieves, 8 in. dia. x 2 in.D
Stainless Steel. Aperture sizes from 5.00 in. opening to 500 mesh.
| Hauteur (impériale) | 2.62 in. |
|---|---|
| Type | Full Height Test Sieve |
| Hauteur (métrique) | 6.65 cm |
| Matériau | Stainless Steel |
| Diamètre (métrique) externe | 203 mm |
| Profondeur (impériale) | 2 in. |
| Mesh Material | Stainless Steel |
| Matériau de la monture | Stainless Steel |
| Profondeur (métrique) | 5.08 cm |
| Diamètre (impériale) externe | 8 in. |
| À utiliser avec (application) | Ideal for particle measurement in agricultural, bio industry, chemical, cosmetics, general industrial, fertilizer, foods, minerals, pharmaceuticals, Plastics and Metal products industries |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles and Sheets - P4 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 1μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper
| Débit | Slow: 25mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 4 to 8 μm |
| Vitesse de filtration | 730 sec. |
| Format | Disc |
| Qualité | P4 |
| Porosité | Medium Fine |
| À utiliser avec (application) | General purpose: slightly slower, more retentive than P5. Retains MgNH4PO4, silver sulfide, cadmium sulfide. In air monitors, collects particulates and chromic acid mist |
Fisherbrand™ Qualitative Grade Plain Filter Paper Circles - P8 Grade
Ideal for clarifying and removing particles of 20μm and larger, and in applications that do not require a low-ash or ashless paper.
| Débit | Fast: 160mL/min. |
|---|---|
| Particle Retention | 20 to 25 μm |
| Vitesse de filtration | 55 sec. |
| Format | Disc |
| Matériau | Cellulose |
| Qualité | P8 |
| Quantité | 100/Pk. |
| Porosité | Coarse |
| À utiliser avec (application) | Suitable for coarse and gelatinous precipitates. Retains Fe(OH)3, Al(OH)3, metallic sulfides, iron ores. For clarifying solutions, oils. For zinc analysis (Fe ppt removal). Size 19cm (09-804) widely used for sugar analysis. |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Rapid-Flow™ Sterile Disposable Bottle Top Filters with PES, CN, SFCA or Nylon Membranes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Achieve fast flow rates and high throughput for increased filtration efficiency with Nalgene Rapid-Flow sterile disposable bottle top filters.
| Type de filtre | Membrane Filter |
|---|---|
| Type | Bottle Top Filter |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Fit for Purpose | Sterile |
MilliporeSigma™ Durapore™ Membrane Filters, 0.22 μm
Recommended when maximum recovery is important. Durapore™ PVDF Membranes: 0.22μ Pore Size provide high flow rates and throughput, low extractables, broad chemical compatibility and low protein binding. Available in diameters ranging from 13mm to 142mm.
| Type de filtre | Screen Filter |
|---|---|
| Couleur | White |
| Type | Filter Membranes |
| Matériau | PVDF |
| Stérilité | Non-sterile |
| Porosité | 0.22 μm |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Cytiva Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 42 Circles
Filters and retains extremely small particles. Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 42 Circles are suitable for processes that require ashing.
| Type de filtre | Ashless |
|---|---|
| Débit d’air | 96 s/100 mL/in2 |
| Débit | Slow |
| Type | Quantitative Filter Paper |
| Vitesse de filtration | 1870 sec. |
| Format | Disc |
| Matériau | Cotton Linters |
| Qualité | Grade 42 |
| Quantité | 100 Pk. |
| Porosité | Fine |
| Épaisseur (métrique) | 200 μm |
| À utiliser avec (application) | Designed for gravimetric analysis and the preparation of samples for instrumental analysis.For critical gravimetric analysis with the finest particle retention. |
Cytiva Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 41 Circles
Use for quantitative air pollution analysis as a paper tape for impregnation when determining gaseous compounds at high flow rates or for quantitative air pollution analysis. Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 41 Circles are commonly used in preparing samples for metal analysis after nitric acid digestion.
| Débit | Fast |
|---|---|
| Particle Retention | 20 μm |
| Type | Quantitative Filter Paper |
| Vitesse de filtration | ASTM, 12 seconds; Herzberg, 54 seconds |
| Format | Disc |
| Matériau | Cotton Linters |
| Quantité | 100 Pk. |
| Porosité | Coarse |
| Épaisseur (métrique) | 215 μm |
Cytiva Whatman™ Qualitative Grade Plain Circles and Sheets - Grade 3
Used for high precipitate capacity and increased wet strength. Whatman™ Qualitative Grade Plain Circles and Sheets - Grade 3 provide double the thickness of Whatman Grade 1.
| Matériau | Cellulose |
|---|---|
| Qualité | Grade 3 |
| Épaisseur (métrique) | 390 μm |
| À utiliser avec (application) | A standard grade filter used in qualitative analytical techniques to determine and identify materials. For use in büchner funnels. |
Cytiva Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 40 Circles
Supports accurate analysis in applications sensitive to very low levels of background contamination. Whatman™ Quantitative Filter Paper: Grade 40 Circles are additionally useful in gravimetric analysis where ash content might affect weight measurements of combusted samples.
| Type de filtre | Ashless |
|---|---|
| Débit d’air | 21 s/100 mL/in2 |
| Débit | Medium |
| Particle Retention | 8 μm |
| Type | Quantitative Filter Paper |
| Vitesse de filtration | ASTM, 75 seconds; Herzberg, 340 seconds |
| Format | Disc |
| Matériau | Cotton Linters |
| Qualité | Grade 40 |
| Quantité | 100 Pk. |
| Porosité | Medium |
| Épaisseur (métrique) | 210 μm |
| À utiliser avec (application) | Designed for gravimetric analysis and the preparation of samples for instrumental analysis.Gravimetric analysis for numerous components in cements, clays, iron, and steel products.As a primary filter for separating solid matter from aqueous extracts in |
Cytiva Whatman™ Vacu-Guard Filter
Helps to confine and isolate infectious materials in vacuum systems and protect the laboratory. Whatman™ Vacu-Guard Filter protects vacuum pump systems from solvent vapor or gaseous contaminants and aqueous aerosols.
| Type | Inline Filter |
|---|---|
| Gamme de produits | Vacu-Guard Filter |
| Quantité | 10Pack |
| Porosité | 0.45 μm |
| Matériau de boîtiers | Polypropylene |
| À utiliser avec (application) | Isolate infectious materials |
| Matériau (membrane) | PTFE |
Cytiva Whatman™ Reeve Angel 202 Creped Qualitative Circles
For routine, noncritical laboratory filtration applications such as general chemistry, pharmacology, emulsions, petroleum testing, soaps and detergents
| Format | Disc |
|---|---|
| Qualité | 202 |
| Porosité | 15 to 19 μm |
Cytiva Whatman™ Reeve Angel 230 Creped Qualitative Circles
Provide reliable performance for non-critical industrial laboratory and student lab applications
| Particle Retention | 25 to 30 μm |
|---|---|
| Format | Disc |
| Matériau | Cellulose |
| Qualité | 230 |
| Porosité | Coarse |
| Épaisseur (métrique) | 0.4 mm |
Cytiva Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters GF/F Circles
Served as the basis filter for EPA standard for the toxicity characteristic leaching procedure. Whatman™ Binder-Free Glass Microfiber Filters GF/F Circles offers an extremely high loading capacity and flow rate.
| Débit | 19 sec./100mL/in.2 |
|---|---|
| Particle Retention | 0.7 μm |
| Description | Whatman Grade GF/F filter from Cytiva's business is manufactured from pure borosilicate glass. GF/F offers very fine particle retention and good loading capacity and flow rate. |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Qualité | Grade GF/F |
| Température (métrique) Max | 500°C |
| Vitesse de l’écoulement d’eau | 41 mL/min |
| Forme | Circle |
| À utiliser avec (application) | Recommended for DNA binding and purification.Very effective in filtering finely precipitated proteins.Can be used in conjunction with GF/D as a prefilter for the successful clarification of extremely ‘difficult’ biochemical solutions and fluids and nucl |
| Type | Filter for TCLP Test Use |
| Format | Disc |
| Épaisseur (impériale) | 0.016 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Épaisseur (métrique) | 420 μm |
| Température (impériale) max. | 932°F |