Water Purification Filters and Cartridges
- (8)
- (3)
- (1)
- (2)
- (11)
- (11)
- (6)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (6)
- (9)
- (3)
- (10)
- (15)
- (1)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (2)
- (2)
- (5)
- (22)
- (4)
- (1)
- (4)
- (9)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (4)
- (5)
- (2)
- (6)
- (2)
- (5)
- (1)
- (8)
- (25)
- (2)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (3)
- (2)
- (1)
- (13)
- (3)
- (2)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ E-POD™ Remote Dispenser
The most integrated pure and ultrapure water system that is intelligent, intuitive and green.
Thermo Scientific™ Deionizer Cartridges
Choose from an array of Thermo Scientific™ Deionizer Cartridges for select Thermo Scientific™ Barnstead™ water systems, based on your application.
| Type | Deionizer Cartridge |
|---|
MilliporeSigma™ Milli-Q™ Advantage A10 Ultrapure Water Purification System Accessory, Quantum Polishing Cartridges
Quantum polishing catridge removes ionic and organic contaminants below trace levels to match required water quality requirements
| For Use With (Equipment) | Milli-Q™ Systems |
|---|---|
| For Use With (Application) | Spectrophotometry, spectroscopy, chromatography, and biochemistry |
MilliporeSigma™ Millipak™-20 Filter Unit
Non-sterile filter removes 0.22μm particles at point-of-use prior to dispensing
MilliporeSigma™ Milli-Q™ Ultrapure Water Systems Accessory, Cartridges
Choose from a wide selection of replacement cartridges
| For Use With (Equipment) | Milli-Q Systems |
|---|
| Purification Method | Ion Exchange, Depth Filtration |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Milli-DI system |
| Feedwater Source | Tap |
MilliporeSigma SQPAK™ Quanta Cartridge
Produces ultrapure (Type 1) water for use on the ultrapure dispensing module of Milli-Q™ SQ 2Series systems
MilliporeSigma™ Proguard™ TS2 Pretreatment Pack
For optimal protection of reverse osmosis membranes. Proguard™ TS2 Pretreatment Packs are designed to remove large particles and organic compounds, softening water, and removing chlorine from tap water.
MilliporeSigma™ Progard™ T3 Pretreatment Pack for Milli-RO Compact Water Systems
For optimal protection of Reverse Osmosis membranes
Fisherbrand™ Individual Filter Cartridges for Milli-Q™ Pure Water Polishing Systems
High-quality filters fit Millipore™ Milli-Q three- or four-bowl Systems—without expensive hardware or conversion kits
| For Use With (Equipment) | Milli-Q Pure Water Polishing Systems |
|---|
| Type | Filter Adapter |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Buchner and fritted Glass funnels, porcelain filters without headpieces |
| Material | Neoprene Rubber |
| Autoclavable | Autoclavable |
Thermo Scientific™ Bantam™ Deionizer
Customize this economical water deionizer to a specific application with a variety of cartridges. Resistivity is easily viewed directly from the unit.
| Height (Metric) | 72 cm |
|---|---|
| Flow Rate | Up to 38 L/hr. |
| Type | Deionizer |
| Dimensions (L x W x H) | 8.75 x 6 x 28.5 in. (22 x 15 x 72 cm) |
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 22 cm |
| Resistivity | 25,000 to 18,000,000Ω·cm |
| Length (English) | 8.75 in. |
| Model | Bantam Deionizer |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Inlet Pressure | 5 to 70 psi |
| Width (Metric) | 15 cm |
| Height (English) | 28.5 in. |
MilliporeSigma™ Packs and Accessories for Milli-RO™ Compact Water Systems: RO Cartridges
RO cartridges for Milli-RO Compact Water Systems.
MilliporeSigma™ ech2o™ Lamp kit
MilliporeSigma™ ech2o™ Lamp Kit for Milli-Q™ IQ 7003/05/10/15 Water Purification Systems