Vials
A variety of vials, closures, and vial accessories in a range of sizes, shapes, and material compositions designed for various scientific applications; includes autosampler vials and accessories, dilution vials, scintillation vials, and serum vials. Autosampler vials come in convenient pre-packaged sets.
Other options include general-purpose clear or amber glass and plastic sample vials and cryogenic storage vials for cell culture and biological samples.
Filtered Search Results
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Material (Liner) | Rubber |
| Product Type | Vial |
| Color | Amber |
| Classification | B |
| Material | Borosilicate Glass |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | For general purpose vials for light sensitive materials |
| Closure Material | Phenolic |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Level 3 High Performance Applications
Use these 6, 10, and 20 mL SureSTART™ Glass Crimp Top Headspace Vials, Performance Level 3, for your volatile gas analyses.
| Product Type | Crimp Top Headspace Vial |
|---|---|
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 3 |
| Material | Clear Glass |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Crimp Cap |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 20 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ Glass 20mL Scintillation Vials and Urea Caps
Maintains integrity of seal with variety of cap liners. Wheaton Science Products™ Glass 20mL Scintillation Vials and Urea Caps are suitable for strong solvents and high-purity chemicals.
| Height (Metric) | 61 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.67 oz. |
| Packaging Type | Cellular Trays |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Volume (Metric) | 20 mL |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E438, Type I, Class A |
| Closure Type | Screw Cap |
| For Use With (Application) | Offers superior torque retention and excellent sealing characteristics |
| Closure Material | Urea |
| Height (English) | 2.4 in. |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 10 mL Glass Screw Top Headspace Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput volatile gas analyses.
| Height (Metric) | 46 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 10 mL |
| Product Type | Screw Thread Headspace Vial |
| Volume (Metric) Usable | 8 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 10 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 0.8 mL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Round Bottom |
| Size (Metric) Opening | 18 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits, Level 3 High Performance Applications
Meet your certification and documentation needs with our Level 3 Thermo Scientific™ SureSTART™ HPLC and GC Certified Screw Vial and Cap Kits.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Closure Size | 9 mm |
| Diameter (Metric) Inner | 12 mm |
| Closure Material | Polypropylene |
| Thickness (Metric) | 1 mm |
| Includes | 100 Vials and Caps |
| Diameter (Metric) Opening | 6 mm |
| Septa Size (Metric) | 9 mm |
| Product Type | HPLC and GC Certified Vial and Cap Kit, Level 3 |
| Marking Spot | Yes |
| Certifications/Compliance | HPLC and GC Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 3 High Performance Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 3, for high performance GC-MS and LC-MS applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 3 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Product Line | SureSTART Level 3 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 1 Everyday Analysis
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 1, for everyday HPLC or GC analyses. They are Specification Certified and meet Pharmacopia requirements.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| For Use With (Equipment) | 9 mm Screw Caps and Septa |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Level | Level 1 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Base Style | Flat Bottom |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
Thermo Scientific™ SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Level 2 High-Throughput Applications
Use SureSTART™ 2 mL Glass Screw Top Vials, Performance Level 2, to ensure high quality data with an uninterrupted workflow in high-throughput applications.
| Height (Metric) | 32 mm |
|---|---|
| Volume (Metric) Total | 2 mL |
| Product Type | Screw Thread Vial |
| Volume (Metric) Usable | 1.5 mL |
| Marking Spot | Yes |
| Volume (Metric) | 2 mL |
| Level | Level 2 |
| Certifications/Compliance | Specification Certified |
| Closure Type | Short Thread Screw Cap |
| Volume (Metric) Residual | 170 μL |
| Product Line | SureSTART Level 2 |
| Base Style | Flat Base |
| Size (Metric) Opening | 9 mm |
DWK Life Sciences Wheaton™ Liquid Scintillation Vials
Maintain the integrity of seals with a variety of cap liners. Wheaton™ Liquid Scintillation Vials are manufactured from rigid yet flexible HDPE plastic.
| Height (Metric) | 61 mm |
|---|---|
| Volume (English) | 0.67 oz. |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 12.7 mm |
| Packaging Type | Tray |
| Diameter (Metric) Outer | 27 mm |
| Color | White |
| Diameter (English) Outer | 1.06 in. |
| Volume (Metric) | 20 mL |
| Material | HDPE |
| Diameter (English) Inner Neck | 0.5 in. |
| Closure Type | Screw Cap |
| Height (English) | 2.4 in. |
Fisherbrand™ Precleaned Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Packaged in partitioned trays
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Includes | 0.125 in. PTFE/silicone septa, open-top polypropylene screw caps |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 3.74 in. |
| Septum | TFE/Silicone |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA 40CFR136, 40CFR141 |
| Closure Type | Screw Cap with Septum |
| For Use With (Application) | For use in water sampling |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Precleaned with Certification Glass EPA Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Packaged in partitioned trays
| Thickness (Metric) | 3.17 mm |
|---|---|
| Includes | 0.125 in. PTFE/silicone septa, open-top polypropylene screw caps |
| Product Type | Vial |
| Diameter (Metric) Outer | 28 mm |
| Diameter (English) Outer | 1.1 in. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | EPA |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
| Height (English) | 3.74 in. |
| Includes | Hinged cap |
|---|---|
| Product Type | Vial |
| Material | LDPE,Polyethylene |
| For Use With (Application) | General purpose use |
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Vial |
| Color | Clear |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | For general purpose |
| Closure Material | Polyethylene |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Capitol Vial Specimen Collection and Transport Tube
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Leakproof, free-standing amber vials for light-sensitive testing and convenient storage