Pipettes
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Elite Pipette Kit
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Kit provides four adjustable-volume pipettes and a stand.
Gilson™ PIPETMANTM Pipet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
PIPETMAN brings a new level of comfort into Gilson range with a redesigned piston mechanism that reduces the force needed to aspirate and dispense liquids. PIPETMAN maintains the trusted durability, accuracy, and reliability of the original PIPETMAN pipettes with comfort.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 12 cm |
| Dispensing Speed | Manual |
| Width (English) | 12.01 in. |
| Length (Metric) | 36.5 cm |
| Length (English) | 14.37 in. |
| Material | PVDF, Stainless Steel |
| For Use With (Application) | Extremely low pipetting forces, lightweight design |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Width (Metric) | 30.5 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Height (English) | 4.72 in. |
| Programmability | No |
| Product Line | Pipetman |
Gilson™ MICROMANTM E Positive Displacement Pipette
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The ergonomically designed MICROMANTM E Positive Displacement Pipette, along with disposable capillary piston (CP) tips, provide the highest precision when pipetting viscous, non-aqueous liquids such as oils, blood, glycerol, and more, while protecting the pipette from contamination.
| Type | Positive Displacement Pipette |
|---|---|
| Number of Channels | 1 |
| Quantity | 1 |
| Material | Polypropylene |
| For Use With (Application) | For pipetting viscous, volatile, and problem liquids |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
Thermo Scientific™ Finnpipette™ F1 Variable Volume Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Maximize user comfort and reduce strain with the F1 system, which delivers performance with precision, all in a lightweight design. It's the ideal system for applications using expensive reagents and valuable samples.
| Type | Variable Volume Pipette |
|---|---|
| Number of Channels | 1 |
| Model | Finnpipette F1 |
Thermo Scientific™ Finnpipette™ F2 Variable Volume Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Meet the challenges of highly demanding applications where robustness and durability are essential with the sleek, rugged design of these fully autoclavable pipettes.
| Type | Variable Volume Pipette |
|---|---|
| Description | Finnpipette F2 |
| Number of Channels | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Finnpipette™ F2 |
Eppendorf™ Pipette Pick-a-Pack Sets
4-Pack sets available with Eppendorf Research™ plus single-channel pipettes in a variety of volume ranges.
| Type | Pipette Package |
|---|---|
| Number of Channels | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Product Line | Research Plus |
Eppendorf™ Xplorer™ Electronic Pipette, Single Channel
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eliminate potential error risks associated with manual pipetting with these pipettes. Eppendorf™ Xplorer™ Electronic Pipettes provide precisely adjustable parameters, reproducible and accurate results. Experience fatigue-free pipetting and maintain full control over pipetting procedures.
| Type | Electronic Pipette |
|---|---|
| Number of Channels | 1 |
| Product Line | Xplorer |
Eppendorf Research™ plus, Mechanical Single-Channel Pipettes
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Adapt for specific liquids or other external conditions with these ultra-light fully autoclavable pipettes. Pipettes feature a spring loaded tip cone, a secondary adjustment option and an improved volume display.
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Type | Single-Channel Adjustable Volume Pipettes |
| Number of Channels | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Display | Digital |
| Product Line | Research Plus |
Eppendorf™ Repeater™ M4 Manual Handheld Pipette Dispenser
Uses positive displacement principal to precisely and accurately dispense virtually any liquid. Eppendorf™ Repeater™ M4 Manual Handheld Pipette Dispenser dispenses liquid directly without air cushion, ensuring correct volume is dispensed regardless of density, viscosity and volatility of liquid.
Eppendorf™ Repeater™ E3
The motor driven dispenser gives you full volume control, improved accuracy and reproducibility while reducing physical strain during use. The repetitive dispensing modes contribute to reducing fatigue by decreasing the number of movements for the user; filling the tip once allows dispensing up to 100 times.
Eppendorf™ Repeater™ E3 bundle, including charger stand
The motor driven dispenser gives you full volume control, improved accuracy and reproducibility while reducing physical strain during use. The repetitive dispensing modes contribute to reducing fatigue by decreasing the number of movements for the user; filling the tip once allows dispensing up to 100 times.
Eppendorf™ Research plus™ Adjustable-Volume Pipetters Trade-In
Resistant to chemical, thermal and mechanical stress
| Type | Adjustable Volume Pipette |
|---|---|
| For Use With | Resistant to Chemical, Thermal and Mechanical Stress |
| For Use With (Application) | Resistant to chemical, thermal and mechanical stress |
| Product Line | Research Plus |
BRANDTECH™ BRAND™ Transferpette™ S, Adjustable Volume - PROMO
The Transferpette™ S air displacement pipette allows you to work efficiently and ergonomically with both small and large volumes. Low operating forces and a short stroke ensure relaxed pipetting, even during long pipetting series.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Height (Metric) | 4.8 cm |
| Dispensing Speed | Manual |
| Warranty | 36 Months |
| Length (Metric) | 28.7 cm |
| Material | Polypropylene |
| Width (Metric) | 12 cm |
| Sterility | Non-sterile |
| Grip Type | Ergonomic |
| Type | Adjustable Single Channel Pipette |
| Number of Channels | 1 |
| Certifications/Compliance | DIN EN 285 |
| Temperature (Metric) Operating | 15°C to 40°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Programmability | No |
| Product Line | Transferpette S |
Fisherbrand™ Electronic Pipette
Electronic Pipette with real-time graphical interface.
| Finger Style | Ergonomic |
|---|---|
| Width (English) | 6.26 in. |
| Plug Type | Universal |
| Recharge Time | 3 hr. |
| For Use With (Application) | Dispensing Liquid from 0.5 μL to 5 mL |
| Fit for Purpose | Certified Quality |
| Number of Speeds | 2 |
| Functional Range | 3.88 Wh |
| Includes | Pipette, Lithium-ion Battery, Charger, Instruction Manual, Calibration Report, Tool Kit, Grease Container, Tips |
| Voltage | 100/240 V |
| Amperage | 150 mA |
| Certifications/Compliance | IEC 61326-1:2020, IEC 61010-1:2010/AMD1:2016/COR1:2019, IEC 63000:2018, ISO 8655-2, ISO 8655-6 |
| Height (English) | 4.72 in. |
| Disposable | Reusable |
| Height (Metric) | 120 mm |
| Electrical Requirements | 220 W |
| Warranty | 3 Years |
| For Use With | Universal Pipette Tip |
| Temperature (English) Operating | 250°F |
| Color | Natural |
| Quantity | 1 Pipette |
| Material | Polycarbonate ABS |
| Sterility | Non-sterile |
| Battery Type | Lithium-ion Battery |
| Compatible Tips | Universal |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature (Metric) Operating | 121°C |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Adjustable Tip Spacing | No |
| Display | Digital LED |
| Programmability | Yes |