Electronic Toploading Balances
- (9)
- (18)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (8)
- (8)
- (1)
- (8)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (31)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (29)
- (21)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (4)
- (25)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (8)
- (2)
- (15)
- (3)
- (1)
- (19)
- (10)
- (1)
- (1)
- (28)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (5)
- (3)
- (19)
- (1)
- (4)
- (1)
- (38)
- (8)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (3)
- (16)
- (2)
- (6)
- (5)
- (1)
- (22)
- (46)
- (43)
- (73)
- (65)
- (12)
- (65)
- (32)
- (15)
- (65)
- (58)
- (11)
- (35)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (88)
- (4)
- (3)
- (4)
- (95)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (23)
- (103)
- (9)
- (18)
- (3)
- (52)
- (3)
- (19)
- (4)
- (3)
- (1)
- (112)
- (106)
- (48)
- (65)
Filtered Search Results
OHAUS™ PR Series Electronic Balance
Optimized design for routine weighing applications in your workplace.
| Includes | ABS top housing, removable stainless steel pan, glass draftshield with sliding top door (on 4 and 3 decimal place models), integrated weigh-below-hook, security bracket, calibration lock, user-selectable environmental filters and brightness settings, auto-tare, auto-dim, user-selectable span calibration points, software lockout and reset menu, user-selectable communication settings and data print options, user-definable project and user IDs, software overload/underload indicator, stability indicator. |
|---|---|
| Height (Metric) | 28 cm |
| Electrical Requirements | AC Adapter (included) |
| Type | External Calibration |
| Length (Metric) | 32 cm |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Type | RS-232 port, or via USB or Ethernet through an interface kit |
| Stabilization Time | 2 Seconds |
| Material | ABS Plastic |
| Certifications/Compliance | Metrology: NIST Handbook 44; Canada Weights and Measures Regulations, Product Safety: IEC/EN 61010-1; CAN/CSA C22.2 61010-1; UL 61010-1, Electromagnetic Compatibility: IEC/EN 61326-1 Class B, Basic Environments; FCC Part 15 Class A; Canada ICES-003 Class A, Compliance Marks: CSA |
| Width (Metric) | 21 cm |
| Weight (Metric) | 5 kg |
Sartorius™ Entris™ II Essential Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
| Display Type | Intuitive Graphic Touch Technology |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balances |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
Sartorius Entris™ II Essential Precision Balance PROMO
Entris™ II Essential line of balances offers highly accurate results via monolithic weigh cell technology, fastest stabilization time in its class using state-of -the-art weighing sensors and high chemical resistance.
| Includes | Pan support, Frame draft shield, Power supply unit with country-specific AC adapters, Operating Instructions, Shock absorber |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
| Type | No Internal Calibration |
| Length (Metric) | 317 mm |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | 9 Pin USB C |
| Model | Electronic Toploading Balances |
| Material | PBT, Glass, Stainless Steel |
| Certifications/Compliance | CSA number 80000336/CE certificate |
| Width (Metric) | 219 mm |
OHAUS™ Scout™ SKX Portable Balances
Offers superior overload protection in a sleek, low profile and stackable design.
| Type | Portable Balance |
|---|---|
| Legal for Trade | No |
| Display Type | LCD |
| Automation Interface | Mechanical keys |
| Material | ABS Housing, Stainless Steel Pan |
| For Use With (Application) | Ideal for education-specific weighing applications |
METTLER TOLEDO™ Excellence XPR Precision Balance, Standard Weigh Pan
Excellence XPR Precision Balances provide FACT automatic adjustment, leveling guidance, LabX software compatibility and exceptional user management within the detachable 7-inch color touchscreen. The SmartPan Pro weigh pan design eliminates air current risks and increases repeatability accuracy.
| Readability | 0.1 g |
|---|---|
| Display Type | Color Graphic |
| Connection Type | USB, LAN, RS232 compatible |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR Part 11 |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCA User Interface PROMO
With completely configurable hardware, software, and connectivity, Cubis™ II offers a high-performance balance that will align with your unique demands and compliance requirements.
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Warranty | 10 years |
| Readability | 0.1 g |
| Stabilization Time | 1.5 sec. |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Width (Metric) | 400 mm |
| Measurement Time | 2 sec. |
| Includes | Balance Accessories, Power supply, Manual, Factory test report, QP99 software |
| Type | High Capacity Precision Balance |
| Leveling | Automation motorized |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1 USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Amperage | 1.0 A |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz (± 5%) |
| Certifications/Compliance | 21 CFR PART 11 17025 USP 41 |
| Temperature Range (Metric) | 0°C to +40°C |
| Weight (Metric) | 15.8/17.1 kg |
Sartorius Cubis™ II Precision High-Capacity Balance, MCE User interface
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Cubis™ II Precision High-Capacity Balance features fully customizable hardware, software, and connectivity
| Electrical Requirements | 120/240 V |
|---|---|
| Type | High Capacity Precision Balance |
| Warranty | 10 years |
| Legal for Trade | Class III |
| Length (Metric) | 412 mm |
| Display Type | TFT Touchscreen |
| Voltage | 100/240 V ±10% |
| Connection Type | 2 USB A ports, 1 USB B port, 1USP C port, 1-9 pin RS 232 connection, 1 ethernet port |
| Model | No draft shield |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Die-cast Aluminum, Plastic PBT, Optiwhite Float Glass and Stainless Steel, Aluminum Trim |
| Weight (Metric) | 15.8/17.1 kg |
OHAUS™ Explorer NTEP Series Precision Balance
The Explorer Series of precision balances combine modern features and design elements to offer unmatched functionality in a line of high-performance balances. These smart and intuitive balances simplify even the most complex laboratory measurements.
| Electrical Requirements | AC Adapter (Included) |
|---|---|
| Type | Toploading Balances |
| Display Type | Color Touchscreen |
| Connection Type | Ethernet (Available as an Accessory); USB (Included); RS232 (Included) |
| Certifications/Compliance | NTEP Measurment Canada |
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balances with External Calibration
Strikes the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities.
| Electrical Requirements | AC Adapter Input: 100-240V 0.3A 50-60Hz; AC Adapte |
|---|---|
| Type | Precision Balance |
| Display Type | Touchscreen |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Material | Metal Base, ABS Top Housing, Stainless Steel Pan |
| Certifications/Compliance | Product Safety: CSA C22.2 No. 61010-1, UL 61010-1, |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Weighing, Parts Counting, Percent Weighing, Check |
Mettler Toledo™ Excellence Precision Balance
Precision Balances are highly intuitive and reliable with key features to simplify weighing tasks and increase efficiency.
| Electrical Requirements | Input: 100 - 240 V AC ± 10%, 50 - 60 Hz, 1.8 A |
|---|---|
| Display Type | Color Touchscreen |
Sartorius 100% Legal-for-Trade (NTEP) Precision Balance
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
NTEP-compliant Entris™ II legal for trade balances are the only ones in their class offering LED touch technology, 12 built-in applications and NTEP compliant lock-down external calibration. With 14 models to choose from, you'll surely find a model to meet your legal for trade weighing needs.
| Electrical Requirements | 100 to 240 VAC (±10%) |
|---|---|
| Leveling | Manual |
| Legal for Trade | Class II |
| Display Type | Touchscreen |
| Connection Type | D-Sub Connector, 9-Pin |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Material | Polybutylene Terephthalate (PBT); Glass; Stainless Steel |
| Calibration | NTEP compliant lock-down external calibration |
| Certifications/Compliance | Certificate of Conformance; Certificate of Compliance |
| For Use With (Application) | Weighing, Dosing, Counting, Percentage Weighing, Net Total, Totalizing, Animal Weighing, Calculation, Density, Statistics, Peakhold, Checkweighing, Mass Unit Conversion, Underfloor Weighing |
METTLER TOLEDO FE Standard Precision Portable Balance
Standard FE Precision Portable Balances are highly accurate, efficient, simple to operate, and designed with robust construction for proven long-lasting performance. Intuitive onscreen guidance within the LCD hybrid touchscreen allows you to easily navigate through 9 built-in applications.
| Type | Precision Balance |
|---|---|
| Display Type | LCD Touchscreen |
| Stabilization Time | 1 s |
OHAUS™ Explorer™ Precision Balances, NTEP Certified
Delivers accurate results within seconds, improving operator efficiency, productivity and throughput. OHAUS Explorer Precision Balances feature a color touch display that can be separated from the weighing base.
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Depth (English) | 10.2 in. |
| Width (English) | 9.1 in. |
| Automation Interface | Touch screen |
| Material | ABS Plastic, Stainless Steel, Glass |
| Width (Metric) | 23 cm |
| Includes | AC adapter, user manual, AutoCal™ fully-auto |
| Type | Precision Balance |
| Format | Gram, milligram, kilogram, carat, ounce, troy ounc |
| Display Type | Color Graphic |
| Depth (Metric) | 26 cm |
| Voltage | 100/240 V |
| Connection Type | Bi-directional RS-232, USB |
| Amperage | 0.6 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range (English) | 50°F to 86°F |
| Temperature Range (Metric) | 10°C to 30°C |
Ohaus™ Explorer™ Analytical Balance, NTEP Certified
Delivers accurate results within seconds, improving operator efficiency, productivity and throughput.
OHAUS™ Adventurer™ Precision Balances
Strikes the ideal balance between inventive features and functional, uncomplicated weighing capabilities