Research Animal Foods
Food for laboratory animals in a variety of types, sizes, and caloric intake for the dietary needs of lab animals; includes grain-based, high fat, vitamin fortified, liquid diets, mineral mixes, yeasts, oils, and others.
Product Type
- (43)
- (16)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Products from some of our suppliers do not display in filtered search results. Please
clear all filters
to see these products.
Search Within Results
Keyword Search:
Clear All
1
–
15
of
62
results
| Format | Solid |
|---|---|
| Product Type | Diet Supplement |
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used as a supplement for cell culture and in numerous cellular processes |
| Components | Calcium Phosphate Dibasic 500 g, Sodium Chloride 74 g, Potassium Citrate Monohydrate 220 g, Potassium Sulfate 52 g, Ma gnesium Oxide 24 g, Man ganese Carbonate 3.5 g, Ferric Citrate 6 g, Zinc Carbonate 1.6 g, Cupric Carbonate 0.3 g, Potassium Iodate 0.01 g, Sodium Selenite 0.01 g, Chromium Potassium Sulfate 0.55 g, Sucrose, finely powdered 118 g |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| Species | Rat, Mouse |
MP Biomedicals™ Casein Hydrolysate Enzymatic, Soluble, Powder
Soluble; NZ Amine A ; Peptone from casein
| Components | Moisture 3.5%, Amino N/Total N 50.3%, Chloride 0.8%, Iron <50 ppm, Solubility 25 g/L, Total Nitro gen 12.8%, Sodium 2.8%, Calcium 0.1%, pH (2% solution) 6.6, Ammonia 0.9 |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Casein Hydrolysate Enzymatic is recommended for use as animal diet, also recommended for the production of media for the growth of Charon phage and other lambda phages |
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Torula Yeast is a common flavoring additive in processed foods such as chips, seasoning blends and crackers, also used in pet foods, in beekeeping and as an attractant in traps designed to control olive flies |
| Components | Carbohydrate 77.1%, Protein 8%, Fat 2.3%, Fiber 0.8%, Water 11.1% |
|---|---|
| Format | Granules |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used as pet nutrition and natural pet food |
| Product Type | Animal Diet |
|---|---|
| Storage Requirements | Room Temperature |
| For Use With (Application) | Research animal diet |
| Components | Protein (N x 6.25) 92%, Moisture 6%, Ash 4.1%, Fat (PE extract) 0.8%, Fiber (crude) 0.25%, Calcium 0.15%, Phosphorus 0.8%, Sodium 1.3%, Potassium 0.05%, Particle Size 90% through 100 mesh, pH (water slurry) 7.1, Standard Plate Count <10000/g, Salmonella Ne gative, Yeast-Mold <100/g, Trypsin Inhibitor 4.9 to 7.3 mg/g protein |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Soy Protein isolated used in preparing animal research diets |
| Format | Powder |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Source of B-complex Vitamins, Chromium and Selenium, also used to bake bread, ferment wine, beer and Ethanol production |
| Species | S. cerevisiae |
| Components | Crude Protein & gt;48%, Crude Fat & gt;0.5%, Crude Fiber <3.5% |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Used in animal research diet |
MP Biomedicals™ Fat Diet, High Saturated Fat, Powder
Used to induce obesity and high cholesterol in the mice.
| Components | Casein Purified High Nitro gen 20%, DL-Methionine 0.3%, Sucrose 30.58%, Corn Starch 20%, Coconut Oil Hydro genated 20%, Alphacel, Non Nutritive Bulk 5%, DL-a-Tocopherol Powder 0.12%, AIN-76 Mineral Mix Plus MP Vitamin Diet Fortification Mixture 1.2X Normal |
|---|---|
| Format | Pellet |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | To induce obesity and high cholesterol in the Mice |
| Format | Flakes |
|---|---|
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | In molecular biology, wheat germ extract is used to carry out in-vitro translation experiments, as the plant embryo contains all the macromolecular components necessary for translating mRNA into amino Acids, but contains relatively low levels of its own mRNA |
| Components | Calcium Carbonate 54.3%, Ma gnesium Carbonate 2.5%, Ma gnesium Sulfate.7H2O 1.6%, Sodium Chloride 6.9%, Potassium Chloride 11.2%, Potassium Phosphate Monobasic 21.2%, Ferric Phosphate 2.050%, Potassium Iodide 0.008%, Man ganese Sulfate.H2O 0.035%, Sodium Fluoride 0.1%, Aluminum Potassium Sulfate 0.017%, Copper Sulfate.5H2O 0.09% |
|---|---|
| Format | Powder |
| Product Type | Animal Diet |
| Storage Requirements | 15°C to 30°C |
| For Use With (Application) | Formulating animal research diets |