Electrophoresis System Accessories and Replacement Parts
- (18)
- (30)
- (14)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (17)
- (5)
- (17)
- (13)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (23)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (5)
- (8)
- (2)
- (3)
- (13)
- (1)
- (4)
- (3)
- (7)
- (3)
- (5)
- (1)
- (6)
- (7)
- (9)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (7)
- (6)
- (3)
- (14)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (4)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (16)
- (12)
- (11)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (139)
- (2)
- (2)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (13)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (10)
- (13)
- (3)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (8)
- (4)
- (4)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (13)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (30)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (22)
- (22)
- (1)
- (1)
- (8)
- (1)
- (1)
- (2)
- (35)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Owl™ Leveling Platform
Accommodate most applications with this three-point leveling platform which ensures a flat casting and running surface.
| For Use With (Equipment) | Owl System |
|---|---|
| Product Line | Owl |
Thermo Scientific™ Owl™ Casting Dams
Block off a portion of the gel tray and allow shorter gels or gradient gels to be cast and run with the high-quality aluminum Thermo Scientific™ Owl™ Casting Dams.
| Type | Gel Casting Dam |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Owl System |
| Product Line | Owl |
Fisherbrand™ Space Aligner for FB-GC10-1 Vertical Gel Caster
Space aligner for use with FB-GC10-1 Vertical Gel Caster
Fisherbrand™ Gel Casting Set for Real Time Electrophoresis System
Includes gel stand, one long and two short gel trays, a divider, and two combs
Fisherbrand™ Amber Viewing Glasses
Blocks the blue 470 nm wavelength from LED transilluminators to allow clear viewing of fluorescing DNA bands
| For Use With (Equipment) | Owl A2 and A5 Large Gel Electrophoresis System |
|---|
Fisherbrand™ Replacement Pouches for FB-GC20-1 Vertical Gel Caster
Replacement Pouches for FB-GC20-1 Vertical Gel Caster
| Type | Gel Pouch |
|---|---|
| Length (Metric) | 20 cm |
| For Use With (Equipment) | Owl JGC-3 Gel Casting System |
| Width (Metric) | 20 cm |
| Gel Dimensions | 20 x 20 cm |
Fisherbrand™ Casting Chamber for Horizontal Midigel Systems
Electrophoresis system replacement part for Horizontal Midigel Systems
Fisherbrand™ Glass Plates for FB-VE16-1 Vertical Electrophoresis System
Different styles of glass plates to choose from.
| Thickness (Metric) | 0.3 cm |
|---|---|
| Height (Metric) | 0.32 cm |
| Length (Metric) | 16 cm |
| For Use With (Equipment) | Owl P1-CST Multiple Gradient Gel Caster |
| Thickness (English) | 0.12 in. |
| Material | Glass |
| Width (Metric) | 14 cm |
| Height (English) | 0.12 in. |
Fisherbrand™ Combs for FB-VE16-1 Vertical Electrophoresis System
Creates the wells in gels for electrophoresis
| Height (Metric) Footprint | 18 cm |
|---|---|
| Type | Comb |
| For Use With (Equipment) | Owl P1-CST Multiple Gradient Gel Caster |
| Width (Metric) Gel | 14 cm |
| Height (English) Footprint | 7.08 in. |
| Length (English) Gel | 6.3 in. |
| Width (English) Gel | 5.5 in. |
| Length (Metric) Gel | 16 cm |
| Width (Metric) Footprint | 13 cm |
| Gel Dimensions | 16 x 14 cm |
Fisherbrand™ 10-Tooth Combs for Owl™ P2-CST Multiple Gradient Gel Caster
10-Tooth Combs for Owl™ P2-CST Multiple Gradient Gel Caster
| Height (Metric) Footprint | 23 cm |
|---|---|
| Width (Metric) Teeth | 1.36 cm |
| Type | Comb |
| Teeth Count | 10 |
| For Use With (Equipment) | Owl P2-CST Multiple Gradient Gel Caster |
| Width (Metric) Gel | 20 cm |
| Height (English) Footprint | 9.05 in. |
| Length (English) Gel | 7.8 in. |
| Width (English) Teeth | 0.53 in. |
| Width (English) Gel | 7.8 in. |
| Length (Metric) Gel | 20 cm |
