Agarose Electrophoresis Gels
- (52)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (26)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (9)
- (3)
- (11)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (3)
- (3)
- (1)
- (6)
- (1)
- (11)
- (3)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (9)
- (14)
- (10)
- (9)
- (1)
- (12)
- (4)
- (5)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (17)
- (6)
- (3)
- (18)
- (3)
- (1)
- (3)
- (6)
- (10)
- (3)
- (3)
- (43)
- (17)
- (9)
Filtered Search Results
Invitrogen™ ULTRAhyb™-Oligo
Specifically formulated for use with oligonucleotide probes in northern analysis
Thermo Scientific™ TopVision Low Melting Point Agarose
Perform in-gel enzymatic process experiments and nucleic acid recovery after electrophoresis with Thermo Scientific™ TopVision™ Low Melting Point Agarose.
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 4–20%
Novex™ TBE Gels 4–20% are designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell and provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 4 to 20% |
| Separation Range | 25 to 300 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Quantity | 10 Gels/Box |
MilliporeSigma™ Calbiochem™ Agarose, Type I, Molecular Biology Grade
Suitable for a wide range of nucleic acid electrophoresis and immunoelectrophoresis applications.
| Product Type | Agarose Gel |
|---|---|
| Form | Powder |
| Color | White |
| Melting Temperature | 87° to 89°C |
Invitrogen™ E-Gel™ Agarose Gels with SYBR™ Safe DNA Gel Stain
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel precast agarose gels with SYBR Safe DNA gel stain are designed for fast, convenient, and safe DNA sample electrophoresis.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Type | E-Gel |
| Product Type | Agarose Gel |
| Label or Dye | SYBR Safe |
| Wells | 11-well |
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 10%
Novex™ TBE Gels 10% designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 10% |
| Separation Range | 35 to 120 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |
Invitrogen™ NorthernMax™-Gly Gel Prep/Running Buffer (10X)
For the preparation and running of agarose gels
Invitrogen™ E-Gel™ EX Double Comb Agarose Gels
Invitrogen E-Gel EX Double Comb precast agarose gels are designed for ultrasensitive and convenient DNA sample electrophoresis in as little as 5 to 8 minutes.
| Gel Type | E-Gel |
|---|---|
| Product Type | Agarose Gel |
| Well Design | Double Comb |
| Label or Dye | SYBR Gold |
| Wells | 22-well |
Invitrogen™ UltraPure™ Low Melting Point Agarose
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easy-pour spout reduces spills and contamination
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 100 to >30000 bp |
| Product Type | Agarose Gel |
| Form | Powder |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Gel Electrophoresis, Protein Electrophoresis, Blotting |
| Melting Point | Low Melting Point |
| Gel Compatibility | Agarose Gels |
| Product Line | UltraPure |
Invitrogen™ DDM (n-dodecyl β-D-maltoside) (10%)
Detergent solution used to prepare native protein samples for use with the NativePAGE™ Gel System
Invitrogen™ E-Gel™ NGS™ 0.8% Agarose Gels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed to provide fast, convenient, and easy electrophoresis
Invitrogen™ E-Gel™ 48 Agarose Gels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Invitrogen E-Gel 48 high-throughput precast agarose gels with or without SYBR Safe DNA Gel Stain are designed for fast, convenient, and less-hazardous DNA sample electrophoresis.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Gel Type | E-Gel |
| Product Type | Agarose Gel |
Axygen™ Agarose LE
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Axygen™ Agarose LE is a high quality molecular biology grade agarose suitable for analytical and preparative electrophoresis of nucleic acids.
| Product Type | LE Agarose Gel |
|---|---|
| Dnase Free | Yes |
| RNase Free | Yes |
| Material | Agarose |
| Storage Requirements | 15° to 25°C |
| Melting Temperature | 88°C |
Invitrogen™ UltraPure™ Agarose-1000
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Easy-pour spout reduces spills and contamination
Invitrogen™ Novex™ TBE Gels, 8%
Novex™ TBE Gels 8% are designed to run on the XCell SureLock™ Mini-Cell and provide high-resolution analysis of restriction digests and PCR products.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 8% |
| Separation Range | 25 to 220 bp |
| Content And Storage | • Catalog number refers to a single box of 10 gels Store at 4°C. |
| Gel Type | TBE |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Product Type | TBE Gel |
| Sample Type | Double-stranded DNA (dsDNA) |
| Quantity | 10 Gels/Box |