Precast Electrophoresis Gels
Résultats de la recherche filtrée
Invitrogen™ Novex™ Tricine Welcome Pack, 10%
The Novex Tricine Welcome Pack provides all of the necessary Novex Tricine gels, buffers, and reagents you will need to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Plage de séparation | 6 to 200 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tricine |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. kit |
| Pourcentage de gel | 10% |
| Gamme de produit | Novex |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, 2D-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: Mini Gel Tank, XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, 1-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: Mini Gel Tank, XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Resupply Pack, 4 to 20%, Wedgewell™ format
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast mini gels, running buffer, and protein ladders.
| Séparation de | Protein |
|---|---|
| Plage de séparation | 20 to 200 kDa |
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Kit |
| Pourcentage de gel | 4 to 20% |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 8 to 16% ,1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
| Largeur (métrique) | 13 cm |
| Conditions de stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 6 to 250 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Dimensions du gel | Midi |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| Pourcentage de gel | 8 to 16% |
| Gamme de produit | Novex |
Thermo Scientific™ NuPAGE™ Bis-Tris XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 4 to 12%
The NuPAGE Bis-Tris Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE gels, buffers, and reagents you will need to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Gamme de produit | NuPAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 4 to 12%, WedgeWell™ format
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack, Wedgewell format streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. NuPAGE Bis-Tris gels offer high-resolution separation while maintaining protein integrity in a neutral pH environment.
| Séparation de | Protein |
|---|---|
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Type de séparation | Denaturing |
| Dimensions du gel | Midi |
| Quantité | 1 Kit |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Contenu et stockage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 4 to 12%
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
| Séparation de | Protein |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Plage de séparation | 3.5 to 260 kDa |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Type de séparation | Denaturing |
| Dimensions du gel | Midi |
| Quantité | 1 Kit |
| Pourcentage de gel | 4 to 12% |
| Contenu et stockage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 12%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
| Largeur (métrique) | 13 cm |
| Conditions de stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Glycine Plus |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Dimensions du gel | Midi |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| Pourcentage de gel | 12% |
| Durée de conservation | 12 Months |
| Gamme de produit | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Midi Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protien gels, WedgeWell format provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional Laemmli system.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Acetate |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Dimensions du gel | Midi |
| Contenu et stockage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Largeur (métrique) | 13 cm |
| Plage de séparation | 36 to 500 kDa |
| Type de séparation | Denaturing, Native |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| Pourcentage de gel | 3 to 8% |
| Durée de conservation | 274 Days |
| Gamme de produit | NuPAGE |
Thermo Scientific™ NuPAGE™ Tris-Acetate XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 3-8%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE Tris-Acetate gels, buffers, and reagents you will need to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| À utiliser avec (équipement) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Plage de séparation | 40 to 500 kDa |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tris-Acetate |
| Dimensions du gel | Mini |
| Quantité | 1 Welcome Pk. |
| Pourcentage de gel | 3 to 8% |
| Gamme de produit | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine ZOOM™ Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, IPG-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing; For Use With: ZOOM IPGRunner Mini
Invitrogen™ Novex™ Tricine Mini Protein Gels, 16%, 1.0 mm
Invitrogen Novex Tricine Gels provide separation of low molecular weight proteins and peptides. In this system tricine replaces glycine in the running buffer, resulting in more efficient stacking and destacking for low molecular weight proteins and higher resolution of smaller peptides.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Wet Ice |
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Tank |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Tricine |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Dimensions du gel | Mini |
| Applications recommandées | Denaturing |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Conditions de stockage | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 2.5 to 200 kDa |
| Type de séparation | Denaturing |
| Quantité | 10 Gels/Box |
| Pourcentage de gel | 16% |
| Durée de conservation | 12 Weeks |
| Gamme de produit | Novex |
| Longueur (métrique) | 10 cm |
|---|---|
| Séparation de | Protein |
| À utiliser avec (équipement) | Mini Gel Systems |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Type de produit | Bis-Tris Precast Gels |
| Épaisseur du gel | 1 mm |
| Type de gel | Bis-Tris |
| Quantité | 10 Pk. |
| Concentration | 8% Bis-Tris |
| Pourcentage de gel | 8% |
| Durée de conservation | 18 months |
| Tampon | MES or MOPS Running Buffer |
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Mini Protein Gels, 12%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen Bolt Bis-Tris Plus gels are precast polyacrylamide gels designed for optimal separation of a wide range of protein sizes under denaturing conditions. Bolt gels are ideal for western blot transfer and analysis, and any other techniques where protein integrity is crucial.
| Longueur (métrique) | 8 cm |
|---|---|
| Shipping condition (Condition d'expédition) | Room Temperature |
| Épaisseur du gel | 1.0 mm |
| Type de gel | Bis-Tris Plus |
| Mode de séparation | Molecular Weight |
| Dimensions du gel | Mini |
| Applications recommandées | Denaturing |
| Largeur (métrique) | 8 cm |
| Conditions de stockage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Plage de séparation | 3.5 to 80 kDa |
| Type de séparation | Denaturing |
| Quantité | 10 gels (1 box) |
| Pourcentage de gel | 12% |
| Durée de conservation | 16 Months |
| Gamme de produit | Bolt, WedgeWell |