Acrylamide Electrophoresis Gels
- (6)
- (81)
- (19)
- (9)
- (65)
- (76)
- (6)
- (30)
- (9)
- (30)
- (9)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (15)
- (63)
- (38)
- (1)
- (6)
- (2)
- (12)
- (2)
- (34)
- (79)
- (2)
- (42)
- (7)
- (8)
- (15)
- (23)
- (111)
- (25)
- (3)
- (1)
- (19)
- (42)
- (52)
- (94)
- (110)
- (224)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (1)
- (34)
- (4)
- (96)
- (14)
- (2)
- (27)
- (28)
- (6)
- (14)
- (14)
- (2)
- (18)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ Bolt™ Bis-Tris Plus Resupply Pack, 4 to 12%, WedgeWell™ format
The Bolt Bis-Tris Plus Resupply Pack optimizes your protein separation workflow. This pack includes precast gels, running buffer, and protein ladders, enough for 100 gel runs.
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • Bolt Bis-Tris Plus gels, 10 x 10 gels • Bolt MES Running Buffer (20X), 4 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris Plus |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 4 to 12%, WedgeWell™ format
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack, Wedgewell format streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders. NuPAGE Bis-Tris gels offer high-resolution separation while maintaining protein integrity in a neutral pH environment.
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ NuPAGE™ Midi Bis-Tris Resupply Pack, 4 to 12%
The NuPAGE Bis-Tris Resupply Pack streamlines your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast midi gels, running buffer, and protein ladders.
| Gel Percentage | 4 to 12% |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | • NuPAGE Bis-Tris gels, 10 x 10 gels • NuPAGE MES Running Buffer (20X), 5 bottles • PageRuler Plus Pre-stained Protein Ladder (10 to 250 kDa) |
| Gel Type | Bis-Tris |
| For Use With (Equipment) | SureLock Tandem Midi Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Midi |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Plus Midi Protein Gels, 12%, 1.0 mm
Novex Tris-Glycine Plus Midi Protein gels are improved polyacrylamide gels based on traditional Laemmli protein electrophoresis technology, allowing the use of Laemmli sample and running buffers.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 12% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Shelf Life | 12 Months |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Product Line | Novex |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Midi Protein Gels, 3 to 8%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Tris-Acetate protien gels, WedgeWell format provide excellent separation of large molecular weight proteins. They are high performance polyacrylamide gels that simulate the denaturing or native conditions of the traditional Laemmli system.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Content And Storage | Store at 4°C to 25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 274 Days |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, 2D-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: Mini Gel Tank, XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, 1-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing, Native; For Use With: Mini Gel Tank, XCell SureLock Mini
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine Resupply Pack, 4 to 20%, Wedgewell™ format
The Novex Tris-Glycine Resupply Pack simplifies your protein separation workflow. This pack, sufficient for 100 gel runs, includes precast mini gels, running buffer, and protein ladders.
| Gel Percentage | 4 to 20% |
|---|---|
| Separation Range | 20 to 200 kDa |
| Gel Type | Tris-Glycine Plus |
| Separation Type | Denaturing, Native |
| Quantity | 1 Kit |
| Separation of | Protein |
| Gel Size | Mini |
Invitrogen™ NuPAGE™ Bis-Tris Midi Protein Gels, 10%, 1.0 mm, WedgeWell™ format
Invitrogen NuPAGE Bis-Tris protein gels, WedgeWell format are precast polyacrylamide gels that provide broad molecular weight protein separation with high resolution and sample integrity. These precast gels are ideal for applications where protein integrity is crucial.
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Separation Range | 3.5 to 260 kDa |
| Content And Storage | Store at 4–25°C. Do not freeze. |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 gels (1 box) |
| Width (Metric) | 13 cm |
| Gel Size | Midi |
| Gel Percentage | 10% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Bis-Tris |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Shelf Life | 12 Months |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Empty Gel Cassettes with Combs, Midi, 20-well
Pour midi-sized gels with these empty pre-assembled, single-use plastic cassettes with combs
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Welcome Pack, 7%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE Tris-Acetate gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 7% |
| Separation Range | 36 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ NuPAGE™ Tris-Acetate Welcome Pack, 3-8%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE Tris-Acetate gels, buffers, and reagents needed to begin using the Mini Gel Tank.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 1 Welcome Pk. kit |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Thermo Scientific™ NuPAGE™ Tris-Acetate XCell SureLock™ Mini-Cell Welcome Pack, 3-8%
The NuPAGE Tris-Acetate Welcome Pack provides all of the necessary NuPAGE Tris-Acetate gels, buffers, and reagents you will need to begin using the XCell SureLock Mini-Cell.
| Shipping Condition | Approved for shipment at room temperature and wet ice |
|---|---|
| Gel Percentage | 3 to 8% |
| Separation Range | 40 to 500 kDa |
| Gel Type | Tris-Acetate |
| For Use With (Equipment) | XCell SureLock Mini-Cell |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Quantity | 1 Welcome Pk. |
| Gel Size | Mini |
| Product Line | NuPAGE |
Invitrogen™ Novex™ Tris-Glycine ZOOM™ Mini Protein Gel, 4 to 20%, 1.0 mm, IPG-well
Separation Range: 20 to 200 kd; Separation Type: Denaturing; For Use With: ZOOM IPGRunner Mini
Invitrogen™ Novex™ Tricine Mini Protein Gels, 16%, 1.0 mm
Invitrogen Novex Tricine Gels provide separation of low molecular weight proteins and peptides. In this system tricine replaces glycine in the running buffer, resulting in more efficient stacking and destacking for low molecular weight proteins and higher resolution of smaller peptides.
| Shipping Condition | Wet Ice |
|---|---|
| Separation Range | 2.5 to 200 kDa |
| Length (Metric) | 8 cm |
| Quantity | 10 Gels/Box |
| Storage Requirements | Store at 2°C to 8°C. Do not freeze. |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Gel Size | Mini |
| Gel Percentage | 16% |
| Mode of Separation | Molecular Weight |
| Gel Type | Tricine |
| For Use With (Equipment) | Mini Gel Tank |
| Separation Type | Denaturing |
| Gel Thickness | 1.0 mm |
| Recommended Applications | Denaturing |
| Shelf Life | 12 Weeks |
| Product Line | Novex |