Label Tapes
- (1)
- (6)
- (2)
- (8)
- (8)
- (1)
- (3)
- (6)
- (8)
- (14)
- (6)
- (6)
- (2)
- (7)
- (4)
- (6)
- (13)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (6)
- (52)
- (9)
- (10)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (39)
- (2)
- (40)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (8)
- (2)
- (4)
- (6)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (9)
- (10)
- (19)
- (1)
- (113)
- (1)
- (2)
- (100)
- (1)
- (7)
- (3)
- (2)
- (3)
- (1)
- (6)
- (2)
- (9)
- (19)
- (1)
- (2)
- (9)
- (59)
- (8)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (47)
- (3)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, 1 in. wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Useful for many labeling applications—will adhere to most surfaces and can be written on.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 1 in. |
| Temperature Range (English) | -10° to 250°F |
| Quantity | 3/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23° to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Diameter (English) | 1 in. |
|---|---|
| Format | Tape |
| Length (Metric) | 13 m |
| Diameter (Metric) | 2.5 cm |
| Length (English) | 14 yd. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.5 in. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 6/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
| Width (Metric) | 13 mm |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.75 in. |
| Temperature Range (English) | -10 to 250°F |
| Quantity | 4/Pk. |
| Material | Paper |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Self-Adhesive Label Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
All-purpose—even sticks to plastics during autoclaving.
| Format | Tape |
|---|---|
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -9 to 250°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Autoclave, Refrigerator/freezer, Sterilizer, Incubator |
| Adhesive Type | Self-adhesive |
Fisherbrand™ Write-On Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sticks to glass, plastic, paper and wood.
| Format | Tape |
|---|---|
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -9 to 250°F |
| Quantity | 1 Ea. |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Autoclave, Refrigerator/freezer, Sterilizer, Incubator |
Fisherbrand™ Color-Coded Autoclavable Identification Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Instrument marking tape for easy identification and color coding items. Even sticks to PTFE.
| Format | Tape |
|---|---|
| Width (English) | 0.37 in. |
| Length (Metric) | 4.8 m |
| Length (English) | 16 ft. |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Vinyl |
| For Use With (Application) | Resist Water, Oil and Acids |
| Autoclavable | Autoclavable |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape 0.5 in x 14 yds, 13mm x 13m; Red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, Rainbow Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Length (Metric) | 13 m |
| Diameter (Metric) | 1 in. I.D. |
| Length (English) | 14 yd. |
| Temperature Range (English) | -10 to +250°F |
| Temperature Range (Metric) | -23°C to +121°C |
| For Use With (Application) | Oil resistant, Waterproof, Acid resistant and excellent for color coding |
Brady™ B30 Series ToughWash™ Washdown Resistant Labels - Metal Detectable
Capable of being detected by commercially available metal detectors
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Shape | Rectangle with Square Corners |
| Format | Cartridge |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.009 in. |
| Temperature Range (English) | -40° to +230°F |
| Material | Metal-detectable Polyester |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | RoHS Compliant |
| Sterility | Non-sterile |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Metallic |
| Size (English) | 6.25 x 4 in. (W x H) |
Brady™ B33 Series High Adhesion Preprinted Warning Labels
Ultra Aggressive Polyester (B-483) is perfect for labeling products and general ID and can be applied to powder coated, smooth, textured or irregular surfaces.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Die-cut |
| Labels per Row | 1 Label |
| For Use With (Equipment) | Brady™ Label Printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | WARNING |
| Color | Black,Orange on White |
| Temperature Range (English) | -40°F to 248°F |
| Material | Polyester (B-483) |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent (Rubber-based) |
Brady All Weather Permanent Adhesive Vinyl Labels for B30 Printers
Print multilingual headers or customize wording beyond DANGER, WARNING or CAUTION on these low-shrink vinyl, ultra-aggressive adhesive labels with color headers.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Format | Cartridge (Label) |
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 10.16 cm |
| Length (English) | 4 in. |
| Material | Vinyl |
| Coating | Vinyl |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ i5300 Glossy White Component and Barcode Labels
Permanent polyester (B-423) is ideal for electronic PCB and component identification, barcode labels, rating plates and solar panel identification.
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Color | White |
| Quantity | 10,000 Labels |
| Material | Polyester (B-423) |
| Sterility | Non-sterile |
| Format | Die-cut |
| For Use With (Equipment) | Brady™ Label Printers |
| Thickness (English) | 0.003 in. |
| Temperature Range (English) | -94°F to 230°F |
| Coating | None |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Height (English) | 0.2 in. |