Label Tapes
- (1)
- (6)
- (2)
- (8)
- (8)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (9)
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (39)
- (2)
- (4)
- (3)
- (9)
- (10)
- (19)
- (1)
- (113)
- (1)
- (2)
- (100)
- (1)
- (7)
- (3)
- (2)
- (3)
- (2)
- (9)
- (59)
- (8)
- (9)
- (1)
- (1)
- (3)
Résultats de la recherche filtrée
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, 1 in. wide
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Useful for many labeling applications—will adhere to most surfaces and can be written on.
| Format | Tape |
|---|---|
| Matériau | Paper |
| Plage de températures (métrique) | -23° to +121°C |
| Quantité | 3/Pk. |
| Largeur (impériale) | 1 in. |
| Plage de températures (impériale) | -10° to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Format | Tape |
|---|---|
| Matériau | Paper |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Quantité | 4/Pk. |
| Largeur (impériale) | 0.75 in. |
| Plage de températures (impériale) | -10 to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Longueur (métrique) | 13 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 14 yd. |
| Format | Tape |
| Diamètre (impériale) | 1 in. |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Quantité | 1 Ea. |
| Diamètre (métrique) | 2.5 cm |
| Plage de températures (impériale) | -10 to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Labeling Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Largeur (métrique) | 13 mm |
|---|---|
| Format | Tape |
| Matériau | Paper |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Quantité | 6/Pk. |
| Largeur (impériale) | 0.5 in. |
| Plage de températures (impériale) | -10 to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Waterproof, Oil and Acid resistant |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape 0.5 in x 14 yds, 13mm x 13m; Red
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
Fisherbrand™ Self-Adhesive Label Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
All-purpose—even sticks to plastics during autoclaving.
| Couleur | White |
|---|---|
| Type d’adhésif | Self-adhesive |
| Format | Tape |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Quantité | 1 Ea. |
| Plage de températures (impériale) | -9 to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Autoclave, Refrigerator/freezer, Sterilizer, Incubator |
Fisherbrand™ Write-On Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sticks to glass, plastic, paper and wood.
| Couleur | White |
|---|---|
| Format | Tape |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Quantité | 1 Ea. |
| Plage de températures (impériale) | -9 to 250°F |
| À utiliser avec (application) | Autoclave, Refrigerator/freezer, Sterilizer, Incubator |
Fisherbrand™ Colored Labeling Tape, Rainbow Pack
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Colored Label Tape is useful for many labeling applications. It can be written on and will adhere to most surfaces.
| Longueur (métrique) | 13 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 14 yd. |
| Format | Tape |
| Plage de températures (métrique) | -23°C to +121°C |
| Diamètre (métrique) | 1 in. I.D. |
| Plage de températures (impériale) | -10 to +250°F |
| À utiliser avec (application) | Oil resistant, Waterproof, Acid resistant and excellent for color coding |
Fisherbrand™ Color-Coded Autoclavable Identification Tape
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Instrument marking tape for easy identification and color coding items. Even sticks to PTFE.
| Longueur (métrique) | 4.8 m |
|---|---|
| Longueur (impériale) | 16 ft. |
| Format | Tape |
| Matériau | Vinyl |
| Quantité | 1 Ea. |
| Largeur (impériale) | 0.37 in. |
| Autoclavable | Autoclavable |
| À utiliser avec (application) | Resist Water, Oil and Acids |
Brady™ B33 Series Clear, Continuous Component and Barcode Labels
Clear polyester (B-430) material offers nameplate-like quality when printing labels with barcodes, alphanumeric data, graphic symbols and logos.
Brady™ BradyPrinter i5100 i7100 Rotating Self-laminating Vinyl Wire Labels
Identify your wires from any angle with B-427 Rotating Vinyl Wire Labels. Simply print your labels and then peel, fold, and wrap – they’ll rotate freely for easy ID on even closed network connections.
| Finition | Matte |
|---|---|
| Couleur | White/Translucent |
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Permanent |
| Certifications/Conformité | ASTM D 1000; ASTM D 2979; ASTM G 155; UL Recognized |
| À utiliser avec (équipement) | BradyPrinter i5100; BradyPrinter i7100; THT 3 in. Core Printer |
| Matériau | Self-laminating Vinyl |
| Stérilité | Non-sterile |
| Comprend | Overlaminate Included |
| Plage de températures (impériale) | -94°F to +158°F |
| Forme | Rectangle |
| À utiliser avec (application) | Wire and Cable Labeling |
Brady™ B30 Series Tedlar Label Material
For cable and wire bundle applications and label applications requiring self-extinguishing properties
Brady™ B33 Series High Adhesion Preprinted Warning Labels
Ultra Aggressive Polyester (B-483) is perfect for labeling products and general ID and can be applied to powder coated, smooth, textured or irregular surfaces.
| Finition | Gloss |
|---|---|
| Couleur | Black,Orange on White |
| Type d’adhésif | Permanent (Rubber-based) |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| À utiliser avec (équipement) | Brady™ Label Printers |
| Format | Die-cut |
| Matériau | Polyester (B-483) |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Étiquettes par rangée | 1 Label |
| Stérilité | Non-sterile |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 248°F |
| Afficher le texte | WARNING |
Brady™ i5300 White Polyester Labels with Permanent Adhesive
Thermal transfer printable, permanent polyester (B-422) labels are ideal for use in all commercial and industrial applications.
| Hauteur (impériale) | 0.2 in. |
|---|---|
| Finition | Gloss |
| Revêtement | None |
| Type d’adhésif | Permanent Acrylic |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| À utiliser avec (équipement) | Brady™ Label Printers |
| Matériau | Polyester (B-422) |
| À utiliser avec (application) | Barcode Labeling, Equipment Labeling, Data and Telecommunications Labeling, Inventory and Inspection Labeling, General Identification |
| Couleur | White |
| Format | Die-cut |
| Épaisseur (impériale) | 0.004 in. |
| Stérilité | Non-sterile |
| Quantité | 10,000 Labels |
| Plage de températures (impériale) | -40°F to 212°F |