Lockout Tagout Hasps
- (6)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (7)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (5)
- (15)
- (9)
- (1)
- (16)
- (3)
- (3)
- (7)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
Filtered Search Results
Brady™ Sheathed Metal Cable - 16 ft.
Package includes cable attachment only; use with All Purpose Cable Lockout Device (sold separately)
| Height (Metric) | 2.54 cm |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.47 in. |
| Diameter (English) Shackle | 0.28 in. |
| Width (English) | 0.75 in. |
| Color | Red |
| Material | Nylon |
| Width (Metric) | 1.9 cm |
| No. of Padlocks | 1 |
| Includes | Cleats |
| Diameter (Metric) Shackle | 0.71 cm |
| For Use With (Equipment) | 277V Clamp-On Breaker Lockouts |
| Product Type | Single-pole Breaker Lockout |
| Diameter (Metric) | 1.2 cm |
| Lockout Type | Clamp-on |
| No. of Poles | Single |
| Certifications/Compliance | OSHA 1910.147 |
| Height (English) | 1 in. |
Brady™ Labeled Lockout Hasps, Legend: DANGER DO NOT OPERATE...ETC
Labeled Lockout Hasps, Legend: DANGER DO NOT OPERATE – enable you to lockout an energy source, ensuring worker safety.
| Temperature Range (English) | −20° to +120°F |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Temperature Range (Metric) | 0° to 250°C |
| For Use With (Application) | To lock out almost any quarter-turn valve regardless of valve shape |
Brady™ Drinking Fountain Safety Cover and Plug Valve Lockout - 2.125 in. Valve Stem Diameter
Easily and effectively secure manually-actuated plug valves and drinking fountain spouts with this innovative, first-of-its-kind lockout device.
Brady™ Labeled Lockout Hasps
Labeled Lockout Hasps combine the advantages of lockout tags and safety hasps in a single convenient product.
| Height (Metric) | 18 cm |
|---|---|
| Diameter (English) | 0.31 in. |
| Depth (English) | 0.18 in. |
| Width (English) | 3 in. |
| Material | Anodized Aluminum Alloy |
| For Use With (Application) | Write-on label takes pencil, pen or marker, pen and pencil markings can be easily erased, allowing repeated use |
| Width (Metric) | 8 cm |
| Dimensions (D x W x H) | 0.157 x 0.309 x 7.512 in. |
| Includes | Tamperproof locking tabs |
| Displayed Text | Danger Do Not Operate...ETC |
| Product Type | Labeled Lockout Hasps |
| Diameter (Metric) | 0.79 cm |
| Depth (Metric) | 0.45 cm |
| Temperature Range (English) | 20° to 350°F |
| Temperature Range (Metric) | −30° to +175°C |
| Height (English) | 7.25 in. |
Brady™ Mini Gate Valve Lockout
Mini Gate Valve Lockout devices deny access and cover the valve handle. The unique knockout center fits OS&Y or rising stem valves.
Brady™ All Purpose Cable Lockout with 2.4m (8 ft.) Sheathed Metal Cable
All Purpose Cable Lockout with 2.4m (8 ft.) Sheathed Metal Cable is used to lock out all energy isolating devices.
Brady™ Fuse Blockout Devices (Small)
Fuse Blockout Devices (Small) are high visibility red devices used in conjunction with Lockout Tags from Brady™ to comply with OSHA Lockout/Tagout Standard.
Brady™ Miniature Circuit Breaker Lockout with Tie Bar
Brady™ Miniature Circuit Breaker Lockout Devices: Miniature Circuit Breaker Lockouts are a safe and effective method for locking out miniature circuit breakers, commonly used in European and Asian equipment.
Brady™ Economy Cable, 10 ft.
Economy Cable Lockouts have 6 lock holes in the handle that are 9/32 in. in Dia. to accommodate most lock shackles and hasps
Brady™ Labeled Group Lockout Hasps - Combo Colors
Labeled Lockout Hasps combine the advantages of lockout tags and safety hasps in a single convenient product.
Brady™ Lockout Devices for Miniature SMC Model Air Regulators
Lockout Devices for Miniature SMC Model Air Regulators enable regulators to be locked in the on, off or throttled position.