Flammable Materials Safety Cabinets
- (3)
- (5)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (5)
- (77)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (28)
- (12)
- (46)
- (2)
- (3)
- (2)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (13)
- (35)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (6)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
- (1)
- (34)
- (2)
Filtered Search Results
Justrite Lithium Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite's lithium-ion battery charging and storage cabinet, fortified with ChargeGuard™ for ultimate protection.
Mopec Solvent-Storage Cabinet, 1 Door
Mopec’s Casework Line offers durable, modular stainless-steel cabinetry for surgical pathology, autopsy, and lab settings. Built for longevity, easy cleaning, and seamless integration, it supports efficient, organized, and ergonomic workflows in clinical environments.
| Color | Light Gray |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Eagle™ Paint and Ink Cabinets
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle provides you with a convenient and attractive workplace addtion so you can securely store and organize paint and ink cans
| Height (Metric) Interior | 157.4 cm |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Width (English) Interior | 40 in. |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 18 x 40 x 62 in. |
| Material | Steel |
| Dimensions (D x W x H) | 18 x 43 x 65 in. |
| Width (Metric) Interior | 101.6 cm |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 45.72 cm |
| Load Bearing Capacity | 60 gal. |
| No. of Shelves | 5 |
| Product Type | Paint and ink storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 46 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 18 in. |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 62 in. |
JUSTRITE 60 Gallon Manual Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Manual Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite™ Flammables Two-Door Wall-Mount Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Safe and convenient storage of small containers of liquid flammables
Eagle™ Flammables Undercounter Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle Flammables Undercounter Cabinet lets you save space with its convenient under-the-counter design.
| Height (Metric) Interior | 81.28 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 32 in. |
| Height (English) Exterior | 35 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 19 x 32 x 32 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Dimensions (D x W x H) | 22 x 35 x 35 in. |
| Width (Metric) Interior | 81.28 cm |
| Height (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Width (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Depth (English) Exterior | 22 in. |
| Depth (Metric) Interior | 48.26 cm |
| Load Bearing Capacity | 22 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Undercounter storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 56 cm |
| Depth (English) Interior | 19 in. |
| Width (English) Exterior | 35 in. |
| Height (English) Interior | 32 in. |
Justrite™ Undercounter Cabinet
Undercounter space for safe storage of flammables provides quick access at work stations: two doors available in self close style with capacity of 22 gal. (83L) and one adjustable shelf. Yellow.
Justrite™ 31 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 31 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Self-Closing Doors is fully compliant and designed for safe storage of solvents and flammables in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 31 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |
JUSTRITE 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Self Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
JUSTRITE 90 Gallon Manual Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 90 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Manual Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite™ 19 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 19 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Self-Closing Doors is fully compliant and designed for safe storage of solvents and flammables in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 19 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |
Justrite Utili-Guard+ Flammable Safety Cabinet, Self-Close
Designed for today's fast-paced workspaces, featuring advanced safety and customizable storage to boost productivity.
| Load Bearing Capacity | 350 lb. |
|---|---|
| Product Type | Flammables Storage Cabinet |
| Color | Yellow |
| No. of Doors | 2 |
| Material | Steel (18 ga) |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sure-Grip™ EX Flammable Safety Cabinet protects workers, reduces fire risks, and improves worker productivity by allowing the storage of flammable fuels and chemicals in code-compliant, 18-gauge steel safety cabinets.
| Includes | U-Loc™ padlockable handle, Haz-Alert™ reflective trilingual warning labels, sturdy SpillSlope™ shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching system and welded construction, dual vents with |
|---|---|
| Product Type | Can Storage Cabinet |
| Color | Yellow |
| No. of Doors | 2 |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammable liquid storage and protection |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
Eagle™ Flammables Stackable Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle Flammables Stackable Cabinet can be placed atop floor model cabinets for additional storage of flammables.
| Height (Metric) Interior | 48.8 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 40 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 15 x 40 x 19.25 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 101.6 cm |
| Height (Metric) Exterior | 57 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 38 cm |
| Load Bearing Capacity | 15 gal. |
| Product Type | Flammables Storage Cabinet (Stackable) |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 46 cm |
| Certifications/Compliance | OSHA, NFPA |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
Justrite™ 23 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 23 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Self-Closing Doors is fully compliant and designed for safe storage of solvents and flammables in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 23 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |