Flammable Materials Safety Cabinets
- (3)
- (5)
- (4)
- (5)
- (7)
- (5)
- (5)
- (77)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (28)
- (12)
- (46)
- (2)
- (3)
- (2)
- (43)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (16)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (3)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (13)
- (35)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (6)
- (17)
- (2)
- (5)
- (3)
- (1)
- (34)
- (2)
Filtered Search Results
Justrite Lithium Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite's lithium-ion battery charging and storage cabinet, fortified with ChargeGuard™ for ultimate protection.
Mopec Solvent-Storage Cabinet, 1 Door
Mopec’s Casework Line offers durable, modular stainless-steel cabinetry for surgical pathology, autopsy, and lab settings. Built for longevity, easy cleaning, and seamless integration, it supports efficient, organized, and ergonomic workflows in clinical environments.
| Color | Light Gray |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
Eagle™ Flammable Liquid Safety Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Save time and money by keeping normally dangerous items on hand. With Eagle's Flammable Liquid Safety Storage Cabinet, you can safely keep flammable liquids near work areas.
| Door Style | Manual-close |
|---|---|
| Product Type | Flammables Storage Cabinet (Floor Model) |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
Justrite™ 19 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 19 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Manual-Closing Doors is fully compliant and designed for safe storage of solvents and flammables in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 19 gal. |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Compac Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Compac Safety Cabinets fit nearly anywhere and provide protection where space is at a premium. The cabinets protect workers, reduce fire risks, and allow storage of flammable fuels and chemicals in code-compliant safety cabinets.
| Height (Metric) Interior | 77.5 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 20 in. |
| Height (English) Exterior | 35 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 20 x 30.5 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 50.8 cm |
| Height (Metric) Exterior | 88.9 cm |
| Width (Metric) Exterior | 59.05 cm |
| Includes | One adjustable shelf, U-Loc™ handle with two keys and accept padlock, Haz-Alert™ reflective exterior labeling and Galvanized Steel SpillSlope™ shelves, leakproof 2 in. bottom sump, dual vents with flam |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 12 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| Product Type | Flammables Storage Cabinet |
| No. of Doors | 1 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
| Width (English) Exterior | 23.25 in. |
| Height (English) Interior | 30.5 in. |
Justrite™ EN Safety Cabinets for Flammables
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Provides 90 minutes of content protection and extended evacuation time
| Description | 90 minutes fire resistance; Multiple layers of fire-resistant gypsum and mineral fiber insulation |
|---|---|
| No. of Doors | 2 |
| Material | Gypsum,Mineral fiber |
Justrite Outdoor Flammable Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Engineered to withstand the elements and potential impacts, this cabinet is OSHA, NFPA, and FM approved, ensuring your flammable chemicals are safely and securely stored outdoors.
| Product Type | Flammables Storage Cabinet |
|---|---|
| Color | Yellow |
| No. of Doors | 2 |
| Material | Steel (18 ga) |
| Certifications/Compliance | OSHA, NFPA, and FM approved |
| For Use With (Application) | Safe outdoor storage of flammable liquids to avoid risk of potential fire hazards and chemical spills in industries like chemical manufacturing, petrochemical and laboratories |
| Shelf Type | Adjustable |
JUSTRITE 60 Gallon Manual Outdoor Flammable Storage Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The new Justrite 60 Gallon Outdoor Flammable Storage Cabinet with Manual Close Doors, is engineered specifically to mitigate the substantial risks associated with the improper handling and storage of these materials while outside.
Justrite™ 23 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 23 Gallon Under Fume Hood Solvent/Flammable Liquid Safety Cabinet With Self-Closing Doors is fully compliant and designed for safe storage of solvents and flammables in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 23 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |
Justrite™ 54 Gallon Sure-Grip™ EX Deep Slimline Flammable Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 54 Gallon Sure-Grip™ EX Deep Slimline Flammable Safety Cabinet With Manual-Closing Doors is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
| Load Bearing Capacity | 54 gal. |
|---|---|
| Description | Cold-rolled Steel (18 ga) |
| Material | Steel (CR) |
| Dimensions (D x W x H) | 34 x 23.25 x 65 in. |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Add storage in tight spaces by adding a Justrite Sure-Grip™ EX Slimline Flammable Safety Cabinet to your lab.
| Height (Metric) Interior | 153.7 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 20 in. |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 20 x 60.5 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 50.8 cm |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Width (Metric) Exterior | 59.05 cm |
| Includes | U-Loc™ handle with cylinder lock and key set, 3 Galvanized Steel shelves and 2 in. leakproof sump, dual vents, adjustable leveling feet, a grounding connector and large trilingual warning label |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 22 gal. |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Slimline storage cabinet |
| Weight (English) | 200 lb. |
| No. of Doors | 1 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
| Width (English) Exterior | 23.25 in. |
| Weight (Metric) | 90 kg |
| Height (English) Interior | 60.5 in. |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Flammable Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
When using a Sure-Grip EX Flammable Safety Cabinets, these two-door and bifold door cabinets protect workers, reduce fire risks, and improve productivity by allowing storage of flammable fuels and chemicals in code-compliant, sturdy 18-gauge steel structures.
| Product Type | Can Storage Cabinet |
|---|---|
| Material | Steel (CR) |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| For Use With (Application) | Flammable liquid storage and protection |
| Surface Coating | Epoxy, Polyester |
Eagle™ Flammables Space-Saver Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle Flammables Space-Saver Cabinet is ideal for providing maximum storage in small spaces.
| Height (Metric) Interior | 157.4 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 20 in. |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 50.8 cm |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Width (Metric) Exterior | 58.4 cm |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Space saver safety cabinet |
| No. of Doors | 1 |
| Width (English) Exterior | 23 in. |
| Height (English) Interior | 62 in. |
Justrite™ Undercounter Cabinet
Undercounter space for safe storage of flammables provides quick access at work stations: two doors available in self close style with capacity of 22 gal. (83L) and one adjustable shelf. Yellow.
Eagle™ Flammables Wall-Mount Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Eagle Flammables Wall-Mount Cabinet allows you to store flammables conveniently at eye level or over work areas.
| Height (Metric) Interior | 104.14 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 40 in. |
| Height (English) Exterior | 44 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 9 x 40 x 41 in. |
| Color | Yellow |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Dimensions (D x W x H) | 12 x 43 x 44 in. |
| Width (Metric) Interior | 101.6 cm |
| Height (Metric) Exterior | 112 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Depth (English) Exterior | 12 in. |
| Depth (Metric) Interior | 22.86 cm |
| Load Bearing Capacity | 24 gal. |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Wall mount storage cabinet |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 30 cm |
| Depth (English) Interior | 9 in. |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 41 in. |