Acids and Corrosive Safety Cabinets
- (59)
- (1)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (8)
- (2)
- (4)
- (3)
- (32)
- (30)
- (4)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (5)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
Résultats de la recherche filtrée
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet
Safely store, vent solvents and other flammable liquids with the Protector™ Solvent Storage Cabinet.
| Nbre d’étagères | 1 |
|---|---|
| Couleur | Light Gray |
| Type de produit | Solvent Storage Cabinet |
| Matériau | Steel |
| Type d’étagère | Epoxy-coated Steel |
| À utiliser avec (application) | Storing flammables |
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet with Self-Closing Door(s)
Safely store and vent solvents and other flammable liquids
Labconco™ Protector™ Acid Storage Cabinet
Safely store and vent acids and other corrosive liquids with the Protector™ Acid Storage Cabinet.
| Nbre d’étagères | None |
|---|---|
| Hauteur (métrique) extérieure | 90.17 to 93.3 cm |
| Couleur | Light Gray |
| Description | Glacier White; Liner: Polyethylene |
| Type de produit | Acids Storage Cabinet |
| Matériau | Steel |
| Hauteur (métrique) de l’ouverture | 62.23 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 35.5 to 36.75 in. |
| Comprend | Two rare vent connections with flame arrestors and closure plugs, 4 leveling feet, 8 in. filler panel, vacuum-formed PVC liner tray |
| Capacité de charge | Up to 800 lb. |
| Profondeur (impériale) extérieure | 29.9 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 76 cm |
Justrite™ Chemcor™ Lined Countertop Corrosives/Acids Safety Cabinet
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Smaller sized cabinets fit nearly anywhere
Justrite™ Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Justrite Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet offers corrosion and fire protection.
| Largeur (impériale) intérieure | 20 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Profondeur (impériale) intérieure | 14.56 in. |
| Type de produit | Slimline storage cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 153.7 cm |
| Largeur (impériale) extérieure | 23.25 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 45.72 cm |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
| Nbre d’étagères | 3 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 165.1 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 60.5 in. |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy, Thermoplastic |
| Dimensions (P x l x H) intérieures | 14.56 x 20 x 60.5 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 50.8 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 65 in. |
| Comprend | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Profondeur (métrique) intérieure | 37 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 59.05 cm |
| Capacité de charge | 22 gal. (83 L) |
| Modèle de porte | Manual-close |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Nbre de portes | 1 |
Justrite™ Metallic Acids Cabinet with ChemCor™ Liner
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Give your staff maximum protection from harsh acids and corrosive chemicals with the Justrite Metallic Acids Cabinet with ChemCor™ Liner.
| Largeur (impériale) intérieure | 39.5 in. |
|---|---|
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
| Profondeur (impériale) intérieure | 14.56 in. |
| Type de produit | Acids Storage Cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 100.6 cm |
| Largeur (impériale) extérieure | 43 in. |
| Profondeur (métrique) extérieure | 45.72 cm |
| À utiliser avec (application) | Flammables |
| Nbre d’étagères | 1 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 112 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 39.62 in. |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy, Thermoplastic |
| Dimensions (P x l x H) intérieures | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Largeur (métrique) intérieure | 100.3 cm |
| Hauteur (impériale) extérieure | 44 in. |
| Comprend | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Profondeur (métrique) intérieure | 37 cm |
| Largeur (métrique) extérieure | 109 cm |
| Capacité de charge | 30 gal. |
| Profondeur (impériale) extérieure | 18 in. |
| Nbre de portes | 1 |
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: One-Door Countertop Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: Two-Door Stand-Alone Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Justrite Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet offers safe and compliant storage options for corrosives.
| Certifications/Conformité | FM, NFPA, OSHA |
|---|---|
| Description | Liner: Polyethylene |
| Type de produit | Corrosives and Acids Safety Cabinet |
| Matériau | Steel (CR) |
| Hauteur (métrique) intérieure | 153.7 cm |
| À utiliser avec (application) | Corrosives |
| Nbre d’étagères | 2 |
| Hauteur (métrique) extérieure | 165.1 cm |
| Hauteur (impériale) intérieure | 60.5 in. |
| Couleur | Blue |
| Revêtement de surface | Epoxy |
| Hauteur (impériale) extérieure | 65 in. |
| Comprend | Double wall, dual vents, grounding wire connections, adjustable shelves, leakproof sills, three-point self latching doors and leveling feet, Polyethylene trays, separate Polyethylene liner |
| Modèle de porte | Manual-close |
| Nbre de portes | 2 |
Justrite™ Polyethylene Corrosives/Acid Cabinet
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Sturdy, completely metal-free poly cabinet for storing acids or bases without the worry of corrosion
Justrite™ Sure-Grip™EX Piggyback Safety Cabinets
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Provides additional safe storage for flammables
Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Capacité de charge | 15 gal. |
|---|
Justrite™ 19 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 19 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Capacité de charge | 19 gal. |
|---|---|
| Modèle de porte | Manual-close |
Justrite™ 23 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 23 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Capacité de charge | 23 gal. |
|---|---|
| Modèle de porte | Self-close |
Justrite™ 12 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 12 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.