Acids and Corrosive Safety Cabinets
- (60)
- (1)
- (1)
- (17)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (8)
- (2)
- (4)
- (3)
- (33)
- (30)
- (4)
- (7)
- (1)
- (11)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (9)
- (6)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (13)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (2)
- (2)
- (3)
- (6)
- (7)
- (1)
- (17)
- (2)
- (4)
Filtered Search Results
Labconco™ Protector™ Acid Storage Cabinet
Safely store and vent acids and other corrosive liquids with the Protector™ Acid Storage Cabinet.
| Includes | Two rare vent connections with flame arrestors and closure plugs, 4 leveling feet, 8 in. filler panel, vacuum-formed PVC liner tray |
|---|---|
| Depth (English) Exterior | 29.9 in. |
| Load Bearing Capacity | Up to 800 lb. |
| Description | Glacier White; Liner: Polyethylene |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Acids Storage Cabinet |
| Height (English) Exterior | 35.5 to 36.75 in. |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| Depth (Metric) Exterior | 76 cm |
| Height (Metric) Opening | 62.23 cm |
| Height (Metric) Exterior | 90.17 to 93.3 cm |
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet
Safely store, vent solvents and other flammable liquids with the Protector™ Solvent Storage Cabinet.
| No. of Shelves | 1 |
|---|---|
| Product Type | Solvent Storage Cabinet |
| Color | Light Gray |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Storing flammables |
| Shelf Type | Epoxy-coated Steel |
Labconco™ Protector™ Solvent Storage Cabinet with Self-Closing Door(s)
Safely store and vent solvents and other flammable liquids
Eagle™ Metal Acid and Corrosive Safety Cabinet Add-on w/Optional Shelf
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Extend the surface of your Eagle Metal Acid and Corrosive Safety Cabinet. Choice includes model with an optional shelf to add even more room to your work environment.
| Height (Metric) Interior | 48.89 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 40 in. |
| Height (English) Exterior | 22.25 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 15 x 40 x 19.25 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 101.6 cm |
| Height (Metric) Exterior | 57 cm |
| Width (Metric) Exterior | 58.4 cm |
| Includes | HDPE shelves and bottom trays with small spills |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 38 cm |
| Load Bearing Capacity | 15 gal. |
| Weight (English) | 145 lb. |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 15 in. |
| Surface Coating | Epoxy |
| Width (English) Exterior | 23 in. |
| Weight (Metric) | 65.7 kg |
| Height (English) Interior | 19.25 in. |
Justrite™ Wood Laminate Corrosives Safety Cabinet
Safely storing nitrics, dichlorics, phenols, and other highly corrosive acids is important to workers. Justrite Wood Laminate Safety Cabinets allow corrosives to be placed out of harms way.
| Includes | Adjustable leg levelers, Haz-Alert™ reflective labels and double key set for safety and security |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Product Type | Corrosives and Acids Storage Cabinet |
| Color | Royal Blue |
| No. of Doors | 2 |
| Material | Wood |
Justrite™ Sure-Grip™ EX Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect your work environment with a Justrite Sure-Grip EX Cabinet. Made from 18-gauge steel construction with heat-fused powder coating, this cabinet is perfect for storing corrosives and acids.
| Height (Metric) Interior | 37 cm |
|---|---|
| Width (English) Interior | 39.5 in. |
| Height (English) Exterior | 44 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 39.5 x 39.62 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 100.3 cm |
| Height (Metric) Exterior | 112 cm |
| Width (Metric) Exterior | 109 cm |
| Includes | Double wall, dual vents, grounding wire connections, adjustable shelves, leakproof sills, three-point self latching doors and leveling feet, Polyethylene trays, separate Polyethylene liner |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 30 gal. |
| No. of Shelves | 1 |
| No. of Doors | 2 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.7 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy |
| Width (English) Exterior | 43 in. |
| Height (English) Interior | 39.62 in. |
Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 12 Gallons Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet With Manual Door is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Justrite Chemcor™ Slimline Corrosives/Acid Safety Cabinet offers corrosion and fire protection.
| Height (Metric) Interior | 153.7 cm |
|---|---|
| Door Style | Manual-close |
| Width (English) Interior | 20 in. |
| Height (English) Exterior | 65 in. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 14.56 x 20 x 60.5 in. |
| Color | Blue |
| Material | Steel (CR) |
| For Use With (Application) | Flammables |
| Width (Metric) Interior | 50.8 cm |
| Height (Metric) Exterior | 165.1 cm |
| Width (Metric) Exterior | 59.05 cm |
| Includes | ChemCor™ liner, welded Steel double wall construction, 2 in. liquid tight containment sump, dual vents, adjustable shelves, three-point Stainless Steel bullet self latching doors with U-Loc™ padlockable handle, kickplat |
| Depth (English) Exterior | 18 in. |
| Depth (Metric) Interior | 37 cm |
| Load Bearing Capacity | 22 gal. (83 L) |
| No. of Shelves | 3 |
| Product Type | Slimline storage cabinet |
| No. of Doors | 1 |
| Depth (Metric) Exterior | 45.72 cm |
| Certifications/Compliance | FM, NFPA, OSHA |
| Depth (English) Interior | 14.56 in. |
| Surface Coating | Epoxy, Thermoplastic |
| Width (English) Exterior | 23.25 in. |
| Height (English) Interior | 60.5 in. |
Justrite™ Solid Polyethylene Acid Cabinets: Two-Door Stand-Alone Model
Superior protection against harsh acids, rust and corrosion
Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 31 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |
Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 15 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 15 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |
Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 31 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Manual-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 31 gal. |
|---|
Justrite™ 15 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 15 Gallon Sure-Grip™ EX Compac Corrosives/Acid Steel Safety Cabinet is specially designed for safely storing acids and corrosives in laboratories.
Justrite™ 23 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Increase workplace safety and improve cleaniliness with the proper safety and storage equipment. The Justrite™ 23 Gallon ChemCor™ Under Fume Hood Corrosives/Acids Safety Cabinet With Self-Closing Doors provides superior corrosion protection as well as fire protection in a single cabinet.
| Load Bearing Capacity | 23 gal. |
|---|---|
| Door Style | Self-close |