HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (319)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (62)
- (1)
- (487)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (312)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (112)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (34)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (31)
- (5)
- (70)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (156)
- (25)
- (15)
- (7)
- (6)
- (133)
- (403)
- (61)
- (702)
- (30)
- (21)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,538)
- (3)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (542)
- (1)
- (1)
- (3)
- (456)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (22)
- (201)
- (6)
- (4)
- (64)
- (84)
- (411)
- (41)
- (63)
- (11)
- (28)
- (104)
- (11)
- (2)
- (12)
- (40)
- (27)
- (12)
- (1)
- (31)
- (1)
- (2)
- (45)
- (2,206)
- (30)
- (11)
- (1)
- (9)
- (8)
- (10)
- (52)
- (6)
- (2)
- (4)
- (125)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ ProPac™ PA1 HPLC Columns
Efficiently analyze and purify hydrophilic anionic proteins and peptides with ProPac™ PA1 LC Columns.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Flow Rate | 0.9 to 1.5 mL/min |
| Stationary Phase | Alkyl Quaternary Amine |
| Phase | Ion Exchange |
| For Use With | BioLC Chromatography System |
| Packing Material | Spherical, Nonporous Polymer |
| Column Type | Ion Exchange |
| Quantity | Each |
| Green Features | FSC |
| Material | PEEK |
| Max. Pressure | 5000 psi (345 bar) |
| Product Line | ProPac |
Thermo Scientific™ Acclaim™ HILIC-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use this HILIC column to retain and separate highly polar molecules that are unretained by reversed-phase chromatography.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 8% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 70°C |
| Phase | HILIC |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SCX-NP3 Strong Cation Exchange Column, 3 μm Particle Size, PEEK
Used for the analysis or small scale purification of positively charged biopolymers including glycoprotein isoforms and mAb variants.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Sulfonic Acid |
| Phase | Cation Exchange |
| Matrix | Spherical PS-DVB/Sulfonic Acid Phase |
| Length (Metric) | 5 cm |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | PEEK |
| Technique | Cation Exchange |
| Product Line | Proteomix |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ BIO Wide Pore C18 HPLC Column, 10 μm Particle Size
The Discovery™ BIO Wide Pore C18 column has the ability to analyze peptides without TFA in the mobile phase, thereby increasing the LC-MS signal.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/silica particle platform |
| Endcapped | Yes |
| Technique | Wide Pore HPLC |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Product Line | Discovery |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carboxen™ 569 Thermal Desorption Tubes
Suitable for use with Air Monitoring
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Carboxen™ 569 Carbon Molecular Sieve (CMS) |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Material | Glass |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Product Line | Carboxen |
MilliporeSigma™ Supelco™ Antibodix™ WCX-NP10 Weak Cation Exchange Column, 10 μm Particle Size, PEEK
Antibodix™ columns are designed for the reproducible analysis of charge variants of monoclonal antibodies by salt or pH gradient.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Spherical PS-DVB |
| Phase | Cation Exchange |
| Matrix | Spherical PS-DVB Phase |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | PEEK |
| Technique | Cation Exchange |
| Product Line | Antibodix |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-500 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, PEEK
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-150 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, PEEK
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
Thermo Scientific™ BetaBasic™ 18 HPLC Columns, 5μm Particle Size
Available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
| Pore Size | 150 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 13% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS, APCI |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 12 |
| Surface Area | 200 m²/g |
| USP Type | L1 |
| Column Format | Analytical Column |
Thermo Scientific™ POROS™ CaptureSelect™ FSH Affinity HPLC Columns
Analytical teams that support biologic drug development require rapid, sensitive, and precise methods for protein quantitation from cell culture, fermentations broths, or purification intermediates.
| Pore Size | 2000 Å |
|---|---|
| Content And Storage | Column includes EZ grip fittings and column test certificate Store at 4 °C. DO NOT FREEZE. |
| Stationary Phase | Follicle Stimulating Hormone affinity ligand, humanspecific |
| Column Type | Affinity |
| Quantity | 1 Column |
| Material | PEEK |
| For Use With (Application) | FPLC |
| High-throughput Compatibility | Automated Protocols |
| Max. Pressure | 180 bar |
| Particle Size | 20 μm |
| Type | Column |
| Target Molecule | Follicle Stimulating Hormone |
| Binding Capacity | 1.5 mg/mL resin |
| Sample Type | Biopharmaceutical Purification Sample, Bulk Drug Substance Sample, Cell Cultures |
| Purification Target | Follicle Stimulating Hormone |
| Product Line | CaptureSelect, POROS |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-300 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Hydrophilic Polymer |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Hydrophilic Polymer Phase/Spherical Silica |
| Length (Metric) | 30 cm |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | SEC HPLC |
| Product Line | SRT |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-1000 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, Stainless Steel
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Hydrophilic Polymer |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Hydrophilic Polymer Phase/Spherical Silica |
| Length (Metric) | 30 cm |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | SEC HPLC |
| Product Line | SRT |
MilliporeSigma™ Supelco™ Unix™ SEC-300 UHPLC Column, 1.8 μm Particle Size
Provides high stability and negligible non-specific interactions.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 1.8 μm |
| Stationary Phase | Neutral, Hydrophilic Film Bonded to Silica |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Neutral, Hydrophilic Film Bonded to Silica Phase/Spherical Silica |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| Technique | SEC UHPLC |
| Product Line | Unix |
Thermo Scientific™ Hypersil™ PREP HS C18 HPLC Columns
Maximize retention and loading with Hypersil PREP HS C18 prep LC reversed phase columns which offers high loading capacity and suitable for USP-L1 Applications.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 15% |
| Stationary Phase | C18 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 350 m²/g |
| USP Type | L1 |
TSKgel™ CN-80Ts HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Comprised of cyanopropyl groups bonded to the silica. Applications include reversed-phase high performance liquid chromatographic techniques.
| Shipping Condition | Shipped in 60% Acetonitrile, 40% Water |
|---|---|
| Pore Size | 80 Å |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Stationary Phase | Cyano |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Surface Area | 425 m2/g |
| Particle Size | 5 μm |
| Flow Rate | 1.2 mL/min |
| Carbon Load | 8% |
| Matrix | Cyano Phase/Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2 to 7.5 |
| Technique | Reverse Phase HPLC |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L10 |