HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (319)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (62)
- (1)
- (487)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (312)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (112)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (34)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (31)
- (5)
- (70)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (156)
- (25)
- (15)
- (7)
- (6)
- (133)
- (403)
- (61)
- (702)
- (30)
- (21)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,538)
- (3)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (542)
- (1)
- (1)
- (3)
- (456)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (22)
- (201)
- (6)
- (4)
- (64)
- (84)
- (411)
- (41)
- (63)
- (11)
- (28)
- (104)
- (11)
- (2)
- (12)
- (40)
- (27)
- (12)
- (1)
- (31)
- (1)
- (2)
- (45)
- (2,206)
- (30)
- (11)
- (1)
- (9)
- (8)
- (10)
- (52)
- (6)
- (2)
- (4)
- (125)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Acclaim™ C30 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for superior separation of hydrophobic structural isomers.
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 13% |
| Stationary Phase | C30 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 200 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Tenax™ TA Porous Polymer (60/80) |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Material | Glass |
| Overall Length (English) | 3 1/2 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Methods | EPA TO-1, IP-1 B |
| Product Line | Tenax |
Thermo Scientific™ HyPURITY™ C18 Columns, 3μm Particle Size
High quality, highly pure silica columns
| Pore Size | 190 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Carbon Load | 13% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 1 to 9 |
| Surface Area | 200 m²/g |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Green PAH Columns, 3 and 5μm Particle Size
Specially tailored alkyl bonded silica with a high carbon loading, designed specifically for the analysis of polyaromatic hydrocarbons (PAHs)
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 13.5% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | PAH Analysis |
| pH | 2 to 9 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ PTFE Fitting, Non-Jacketed Liquid Chromatography Column, 30 cm
Constructed of borosilicate glass and are rated at a maximum pressure of 15 psi (1 bar)
| Length (Metric) | 30 cm |
|---|---|
| Column Type | Chromatography |
| Material | Borosilicate Glass (Column), PTFE (Fittings) |
TSKgel™ ODS-120A HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ ODS-120A columns use a 150 Å pore size silica base support. The silica′s exclusion limit of 10,000 Da makes them a good choice for the reversed phase chromatography of peptides, small proteins, and environmental samples such as poly-aromatic hydrocarbons.
| Pore Size | 150 Å |
|---|---|
| Solvents | 0 to 100% organic solvent |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | No |
| Surface Area | 200 m2/g |
| Particle Size | 5 μm |
| Flow Rate | 1.2 mL/min. |
| Carbon Load | 20% |
| Matrix | Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L1 |
TSKgel™ ODS-120T HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ ODS-120T columns use a 150 Å pore size silica base support. The silica′s exclusion limit of 10,000 Da makes them a good choice for the reversed phase chromatography of peptides, small proteins, and small molecular weight compounds in organic and environmental samples.
| Pore Size | 150 Å |
|---|---|
| Solvents | 0 to 100% organic solvent |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Surface Area | 200 m2/g |
| Particle Size | 5 μm |
| Flow Rate | 1.2 mL/min. |
| Carbon Load | 22% |
| Matrix | Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2.0 - 7.5 |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L1 |
Thermo Scientific™ Hypersil™ Silica HPLC Columns
Use the efficient and selective Thermo Scientific™ Hypersil™ Silica LC Columns for normal phase chromatography of nonpolar and moderately polar organic compounds.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Silica |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Normal Phase |
| Column Type | Normal Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L3 |
Thermo Scientific™ HyperREZ™ XP Carbohydrate Na+ HPLC Columns
Available in H+, Ca+2, Pb+2, and Na+ forms.
| Particle Size | 10 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | Na+ Counter Ion |
| Temperature | 85°C |
| Phase | Ligand Exchange |
| For Use With | LC/MS |
| Packing Material | Spherical, Microporous Polymer |
| Column Type | Carbohydrate Analysis |
| pH | 1 to 11 |
| Max. Pressure | 363 psi (25 bar) |
| USP Type | L58 |
MilliporeSigma™ Supelco™ Proteomix™ SCX-NP1.7 Strong Cation Exchange Column, 1.7 μm Particle Size, Stainless Steel
Used for the analyis or small scale purification of negatively charged biopolymers, such as glycoprotein isoforms, pegylated proteins and oligonucleotide.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 1.7 μm |
| Stationary Phase | Sulfonic Acid |
| Phase | Cation Exchange |
| Matrix | Spherical PS-DVB/Sulfonic Acid Phase |
| pH | 2.0 to 12.0 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Cation Exchange |
| Product Line | Proteomix |
Thermo Scientific™ HyPURITY™ C18 HPLC Columns, 3μm Particle Size
Thermo ScientificTM HyPURITYTM C18 HPLC Columns are available in limited dimensions. Please contact Customer Service for more details.
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™ SEC-100 Gel Filtration HPLC Column, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
Like their 5 micron siblings, 3 micron Zenix™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer to prevent the sample from interacting with the underlying silica.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Hydrophilic Polymer |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Hydrophilic Polymer Phase/Spherical Silica |
| Length (Metric) | 30 cm |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | SEC HPLC |
| Product Line | Zenix |
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express OH5 UHPLC Column, 2 μm Particle Size
The Ascentis™ Express 2 μm OH5 stationary phase is a highly polar ligand that possesses 5 hydroxyl groups tethered to the silica via novel proprietary linkage chemistry.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2 μm |
| Type | LC-MS Column |
| Stationary Phase | Hydroxy, Penta- |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Hydroxy, Penta- Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Technique | Fused-Core UHPLC |
| Product Line | Ascentis |
TSKgel™ Butyl-NPR HPLC Column, 2.5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Butyl-NPR columns are not as hydrophobic, i.e., less retentive, than Phenyl-5PW and Ether-5PW HIC columns. They are the best choice for high speed separations and provide excellent recovery even for more hydrophobic proteins.
Thermo Scientific™ Syncronis™ C8 HPLC Columns
Use this C8 column for hydrophobic interaction reversed-phase separations.
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 10% |
| Stationary Phase | C8 |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 320 m²/g |
| USP Type | L7 |