HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (319)
- (171)
- (340)
- (7)
- (1)
- (1)
- (62)
- (1)
- (487)
- (431)
- (1)
- (55)
- (1)
- (2)
- (10)
- (12)
- (1)
- (381)
- (12)
- (333)
- (126)
- (1)
- (21)
- (156)
- (1)
- (50)
- (18)
- (1)
- (2)
- (10)
- (4)
- (2)
- (12)
- (11)
- (2)
- (312)
- (17)
- (300)
- (10)
- (1)
- (3)
- (15)
- (2)
- (3)
- (129)
- (1)
- (6)
- (2)
- (4)
- (10)
- (7)
- (1)
- (5)
- (13)
- (1)
- (62)
- (1)
- (2)
- (15)
- (70)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (112)
- (962)
- (3)
- (43)
- (1)
- (28)
- (20)
- (4)
- (11)
- (621)
- (13)
- (2)
- (28)
- (12)
- (4)
- (292)
- (16)
- (1,241)
- (2)
- (7)
- (1)
- (7)
- (7)
- (34)
- (9)
- (30)
- (9)
- (99)
- (1)
- (8)
- (9)
- (6)
- (2)
- (3)
- (31)
- (5)
- (70)
- (322)
- (7)
- (1)
- (33)
- (3)
- (13)
- (156)
- (25)
- (15)
- (7)
- (6)
- (133)
- (403)
- (61)
- (702)
- (30)
- (21)
- (5)
- (68)
- (24)
- (1,538)
- (3)
- (5)
- (22)
- (17)
- (17)
- (24)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (542)
- (1)
- (1)
- (3)
- (456)
- (10)
- (1)
- (499)
- (18)
- (57)
- (2)
- (11)
- (2)
- (23)
- (2)
- (5)
- (82)
- (2)
- (11)
- (141)
- (241)
- (46)
- (38)
- (5)
- (70)
- (58)
- (3)
- (39)
- (5)
- (141)
- (2)
- (11)
- (16)
- (7)
- (11)
- (46)
- (3)
- (5)
- (127)
- (1)
- (1)
- (509)
- (22)
- (201)
- (6)
- (4)
- (64)
- (84)
- (411)
- (41)
- (63)
- (11)
- (28)
- (104)
- (11)
- (2)
- (12)
- (40)
- (27)
- (12)
- (1)
- (31)
- (1)
- (2)
- (45)
- (2,206)
- (30)
- (11)
- (1)
- (9)
- (8)
- (10)
- (52)
- (6)
- (2)
- (4)
- (125)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CC2 HPLC Column, 3 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CC2 is a modified cellulose including 3-chloro-4 methylphenyl-carbamate bonding groups coated on high purity, high performance spherical silica particles.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | 3-chloro-4 methylphenylcarbamate |
| Phase | Chiral |
| Matrix | 3-chloro-4 methylphenylcarbamate Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
TSKgel™ G4000SW HPLC Column, 17 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ G4000SW SEC columns provide excellent separation of proteins and other biomolecules.
| Pore Size | 450 Å |
|---|---|
| Particle Size | 17 μm |
| Solvents | 0 to 100% aqueous soluble organic solvents |
| Flow Rate | 8 mL/min. |
| Stationary Phase | Diol |
| Temperature | 10°C to 30°C |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Silica Particle Platform |
| Diameter (Metric) | 21.5 mm |
| pH | 2.5 - 7.5 |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L20, L33, L59 |
TSKgel™ Octadecyl-NPR HPLC Column, 2.5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
The highly cross-linked, polymethacrylate base material of TSKgel Octadecyl-NPR provides excellent stability in high pH buffer systems. It can withstand rigorous cleaning with either acid or base.
TSKgel™ SuperH1000 HPLC Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ SuperH1000 Columns are packed with rigid, porous, polymer beads. They are for the non-aqueous separation of small molecules and oligomers less than 1,000 Da.
TSKgel™ SuperH4000 HPLC Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
Packed with rigid, porous polymer beads and used for the non-aqueous separation of polymers with molecular weights less than 400,000 Da.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ LC-PAH HPLC Column, 5 μm Particle Size
SUPELCOSIL™ LC-PAH columns were designed specifically for analyses of the priority pollutant PAHs listed in US EPA Method 610.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C18 (Octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (Octadecyl) Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Product Line | SUPELCOSIL |
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Carbopack™ x Graphitized Carbon Black (GCB) |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Material | Glass |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Methods | EPA TO-17 |
| Product Line | Carbopack |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-150 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, PEEK
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
MilliporeSigma™ Supelco™ Zenix™-C SEC-300 Gel Filtration Column, 3 μm Particle Size, Stainless Steel
The bonded phase in Zenix™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in Zenix™ columns, making Zenix™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Hydrophilic Polymer |
| Phase | Size Exclusion |
| Matrix | Hydrophilic Polymer Phase/Spherical Silica |
| pH | 2.0 to 8.5 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | SEC HPLC |
| Product Line | Zenix |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™-C SEC-300 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, PEEK
The bonded phase in SRT™-C SEC columns is more polar than the hydrophilic phase used in SRT™ columns, making SRT™-C columns better suited for the gel filtration analysis of more hydrophobic bioopolymers such as membrane proteins and pegylated antibodies.
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CCO F4 HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CCO F4 is a 4-Fluoro 3-methylphenyl cellulose phase which can be used in SFC or HPLC.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose |
| Phase | Chiral |
| Matrix | 2-fluoro 5-methylphenyl cellulose Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CC2 HPLC Column, 10 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CC2 is a modified cellulose including 3-chloro-4 methylphenyl-carbamate bonding groups coated on high purity, high performance spherical silica particles.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | 3-chloro-4 methylphenylcarbamate |
| Phase | Chiral |
| Matrix | 3-chloro-4 methylphenylcarbamate Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ ABZ+Plus HPLC Column, 5 μm Particle Size
Offer both high deactivation and unique selectivity.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Amide, Alkyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Amide, Alkyl Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
MilliporeSigma™ Supelco™ SRT™ SEC-300 Gel Filtration Column, 5 μm Particle Size, PEEK
Sepax SRT™ SEC columns feature a hydrophilic surface layer that effectively shields the highly porous, five micron silica particles from interacting with your sample.
MilliporeSigma™ Supelco™ Ascentis™ Express C18 PCP HPLC Columns, 2.7 μm Particle Size
Ascentis™ Express C18 PCP columns have bonded phase that is pre-conditioned with phosphoric acid.
| Pore Size | 90 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 2 to 9 |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Product Line | Ascentis |