Gas Manifolds
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (19)
- (1)
- (15)
- (1)
- (8)
- (9)
- (1)
- (1)
- (2)
- (16)
- (2)
Résultats de la recherche filtrée
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with Glass Plugs
All-glass manifolds for connecting inert gas and vacuum sources
| Matériau | Glass |
|---|---|
| Catégorie | Double Manifold |
| Tubulure murale (métrique) | 1.27 cm |
| Tubulures murales (impériale) | 0.5 in. |
| Comprend | 0.5 in. Medium wall tubing, stopcocks, 4mm bore Glass, lower vacuum chamber, 2 hose connections |
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Airless-ware™ Vacuum Flask
Facilitates heating, stirring and solvent stripping without impairing ease of liquid and solid transfer
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with PTFE Valves
Grease-free operation
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | Double Manifold |
| Diamètre (métrique) externe | 0.88 cm |
| Tubulure murale (métrique) | 1.27 cm |
| Tubulures murales (impériale) | 0.5 in. |
| Comprend | PTFE valves, 4mm PTFE vacuum valves, Grease-free operation, 0.5 in. medium wall tubing |
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|
DWK Life Sciences™ Kimble™ Kontes™ Vacuum/Gas Double Manifold with PTFE Valves Sealed at a 45° Angle
Valves sealed at 45° angle for easier manipulation.
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Left, Rear Right Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | Vacuum/Inert Gas Double Manifold |
| Comprend | Hollow All Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front Left, Rear Right Hose Connection |
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Solid Glass Stopcocks, Front Left/Right, Rear Right Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Stainless Steel Retention Clips to ensure stopcocks stay in place.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | High Vacuum Manifold |
| Comprend | Solid Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front L/R, Rear Right Hose Connection |
Synthware™ Argon/Nitrogen Gas Manifold with PTFE Stopcocks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
With 14/20 outer joint at the center to fit a rubber septum for keeping syringes under an inert environment cutting down on the number used.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Comprend | PTFE Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
Synthware™ Manifold with Solid Glass Stopcocks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Features 4 mm double hollow high vacuum stopcocks.
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Left/Right, Rear/Right Hose Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | Vacuum/Inert Gas Manifold |
| Comprend | Hollow Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front L/R, Rear Right Hose Connection |
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front/Left, Rear/Left/Right Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
Synthware™ Vacuum and Inert Gas Manifold with Hollow Glass Stopcocks, Front Left/Right and Rear Left/Right Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
No retention clip needed. Hollow stopcocks held in place by vacuum.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | Vacuum/Inert Gas Double Manifold |
| Comprend | Hollow Glass Stopcocks |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Front L/R, Rear L/R Hose Connection |
Synthware™ Double Manifold with Hollow Glass Stopcocks
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
General purpose double bank manifold for use with vacuum and inert gas. Supplied with 0 to 4 mm high vacuum valves for grease-free operation. Both banks are made from 22 mm medium wall tubing and have all banks open. Ports are spaced 100 mm center to center and have an O.D. of 10 mm.
Synthware™ Single Vacuum Manifold with No. 15 O-ring
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Four ports are spaced 100 mm center to center, with 0 to 8 mm high vacuum valves mounted on 45° angle to the operator for easy access.
Synthware™ Vacuum Manifold with High Vaccum Valves, Left Side Connection
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
PTFE High Vacuum valves eliminate the need for grease.
| Matériau | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Catégorie | Vacuum Manifold |
| Comprend | High Vacuum Valve Plugs |
| Taille du port (métrique) | 0 to 4 mm Stopcock Bore |
| À utiliser avec (application) | Organic Synthesis |
| Type de connexion | Left side hose connection |