Filtering Flasks
- (6)
- (1)
- (3)
- (16)
- (4)
- (1)
- (1)
- (12)
- (3)
- (14)
- (9)
- (2)
- (1)
- (4)
- (17)
- (1)
- (63)
- (25)
- (4)
- (47)
- (2)
- (3)
- (13)
- (24)
- (3)
- (6)
- (49)
Filtered Search Results
| Graduated | Yes |
|---|---|
| Temperature Range (English) | 840°F max. |
| Material | Borosilicate Glass |
| Certifications/Compliance | ASTM E 1406, Type II, Class I |
Fisherbrand™ Vacuum Filter Holders, Filtration Flasks
For use with Fisherbrand Vacuum Filter Holders
| Product Type | Filtration Flask |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Vacuum Filter Holder |
Corning™ PYREX™ Filtering Flasks with Sidearm Tubulation
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tubulations for easy connections to filter pumps
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Narrow Mouth |
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nalgene™ Polypropylene Vacuum Flask
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Replace glass flasks with this flask, molded in one piece for full vacuum service with angled tubulation to prevent tipping.
| No. per Case | 1 |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| No. per Pack | 1 |
| Autoclavable | Autoclavable |
Corning™ PYREX™ Filtering Flask without Sidearm Tubulation
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Shaped to give maximum mechanical strength
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Narrow Mouth |
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
| Includes | KECK assembly set |
|---|
Corning™ PYREX™ VISTA™ Heavy-Wall Filter Flasks with Sidearm Tubulation
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sidearm tubulations and graduated to show approximate capacity
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Neck Style | Narrow Mouth |
| Description | Style: Filtering; Top style: Beaded rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Diameter (Metric) Outer Tubing | 1 cm |
| No. per Case | 12/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 6/Pk. |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ PYREX™ Heavy Wall Filtering Flasks with Replaceable Tubulation
Replaceable plastic side arm secured by neoprene grommet
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Includes | Plastic tubulation |
| Neck Style | Narrow Mouth |
| Description | Style: Filtering; Top style: Heavy duty rim |
| Mouth Style | Narrow |
| Material | Borosilicate Glass |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| Sterility | Non-sterile |
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ Filtering Flasks with Side Arm
Heavy walled with graduated scale, side tubulation, tooled neck
| Material | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ASTM E1406, Type II, Class I |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Filtration Assemblies: Flasks With Side Arm, No. 2 Hose connection
Borosilicate glass flask with side arm, No. 2 hose connection.
| Includes | No. 2 Hose Connection |
|---|---|
| Quantity | 1/Cs. |
| Material | Borosilicate Glass |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ ULTRA-WARE™ Heavy-Wall Filter Flasks
Heavy-wall borosilicate glass provides mechanical strength for vacuum filtration
| Material | Borosilicate Glass |
|---|
| Material | Borosilicate Glass |
|---|---|
| Certifications/Compliance | ASTM, E1406, Type I |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Filtration Assemblies: Flasks With Inner Joint 40/35, for 90mm Glass Assemblies
DWK Life Sciences Kimble Kontes Filtration Assemblies: Flasks With Inner Joint 40/35, for 90mm Glass Assemblies, Borosilicate Glass, Description: Funnel for 47mm assemblies, For Use With: Ultra-Ware 90mm all-glass Microfiltration Assembly, Standard Taper Joint: 40/35
| Standard Taper Joint | 40/35 |
|---|---|
| Product Type | Flask |
| For Use With (Equipment) | Ultra-Ware 90 mm all-glass Microfiltration Assembly |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Equipment) | 90 mm filtration assembly |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Analysis of particulate or microbiological contamination |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Heavy Wall Filtering Flask
Provides mechanical strength under vacuum application
| Diameter (Metric) Inner Tubing | 0.93 cm |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |