Cell Culture Flasks
- (101)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (26)
- (79)
- (5)
- (172)
- (1)
- (1)
- (1)
- (17)
- (2)
- (3)
- (1)
- (23)
- (1)
- (31)
- (3)
- (4)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (19)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (63)
- (2)
- (1)
- (4)
- (12)
- (7)
- (4)
- (11)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (8)
- (25)
- (1)
- (34)
- (1)
- (3)
- (5)
- (3)
- (2)
- (12)
- (3)
- (5)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (4)
- (49)
- (301)
- (1)
- (74)
- (1)
- (2)
- (1)
- (61)
- (5)
- (24)
- (47)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (10)
- (3)
- (11)
- (23)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (15)
- (15)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (3)
- (4)
- (12)
- (29)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ Nunc™ Non-treated Flasks
Minimize the chance of contamination with these high-quality, optically clear polystyrene Nunc Non-Treated Flasks for suspension cell cultures.
| Surface Treatment | Non-treated |
|---|---|
| Material | Polystyrene |
| Closure Color | White |
| Closure Type | Filter |
| Sterility | Sterile |
Thermo Scientific™ BioLite™ Cell Culture Treated Flasks
Thermo Scientific™ BioLite™ Cell Culture Treated Flasks featuring standard cell culture-treated surface, are a limited line of cell culture vessels for a wide range of cell types.
| Product Type | Cell Culture Flask |
|---|---|
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | Cell Culture Treated |
Falcon™ Tissue Culture Treated Flasks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Manufactured from optically clear virgin polystyrene for easy viewing of sample or cells. Falcon™ Tissue Culture Treated Flasks features vacuum-gas plasma tissue culture treatment to ensure consistent growth surface.
| Shape | Rectangular |
|---|---|
| Bottom Shape | Rectangular |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | For enhanced cell attachment and growth |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | TC-Treated |
| Closure Material | Polyethylene |
| Neck Style | Angled |
|---|---|
| Product Type | Tissue Culture Flask |
| Writing Surface | Flat |
| Color | Natural |
| Graduated | Yes |
| Bottom Shape | Flat |
| Closure Color | Blue |
| Certifications/Compliance | CE |
| Closure Type | Plug Seal |
| For Use With (Application) | Cell growth |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | Surface-treated |
| Includes | 0.22μm PTFE pore |
|---|---|
| Graduated | Yes |
| Class | Class VI |
| Material | Polycarbonate |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | For suspension cell culture, media preparation and storage |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polypropylene |
Fisherbrand™ Surface Treated Sterile Tissue Culture Flasks, Vented Cap
Perfect for cell growth, cell yields aim on little or medium input volume.
| Neck Style | Angled |
|---|---|
| Product Type | Tissue Culture Flask |
| Writing Surface | Flat |
| Color | Natural |
| Graduated | Yes |
| Bottom Shape | Flat |
| Closure Color | Blue |
| Certifications/Compliance | CE |
| Closure Type | Vented |
| For Use With (Application) | Cell growth |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | Surface-treated |
Corning™ PYREX™ Delong Shaker Flasks with Extra-Deep Baffles
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Long neck reduces splashing
| Neck Style | Delong |
|---|---|
| Description | Style: Shaker; Top style: Plain |
| Bottom Shape | Baffled |
| Material | Borosilicate Glass |
| Sterility | Non-sterile |
Corning™ PureCoat™ Carboxyl Rectangular Straight Neck Cell Culture Flask with Vented Cap
Improved cell attachment, faster cell proliferation and enhance recovery post-thaw over standard TC surfaces
Corning™ PureCoat™ Carboxyl Rectangular Straight Neck Cell Culture Flask with Vented Cap
Negatively charged surface is ideal for for preparative cell culture, cell-based, and HTS screening assays.
Corning™ PureCoat™ Amine Rectangular Canted Neck Cell Culture Flask with Vented Cap
Positively charged surface is ideal for for preparative cell culture, cell-based, and HTS screening assays.
Corning™ Closed System Solutions Preassembled Disposable Spinner Flasks
Ready to use with paddle and integrated magnet, eliminating need for time-consuming assembly or cleaning and reassembly
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Diameter (Metric) Inner Side Arm | 3.9 cm |
| Closure Size | 45 mm (approx.) |
| Side Arm Angle | 45° |
| Material | Polystyrene |
| Thread Size | GL 45 |
| Side Arm Openings | 2 |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| Closure Color | Orange |
| Closure Type | Screw Cap |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | HDPE |
| Diameter (Metric) Side Arm Cap | 5.4 cm |
Corning™ HYPERFlask™ Cell Culture Vessels
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed specifically for manual use, high-yield and high-performance. Specifically designed for manual use. Corning™ HYPERFlask™ M Cell Culture Vessel uses a multi-layer gas permeable growing surface for efficient gas exchange.
Corning™ PYREX™ Erlenmeyer Flask, 2 L
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Neck is made from heavy-wall, rimless tubing and reduces the amount of splashed solution reaching the closure. Ideal for shaker cultures.
Corning™ Baffled Polycarbonate Erlenmeyer Flasks with Cap
Designed with baffles to provide premium agitation at lower speed for gentler, more efficient aeration. Corning™ Baffled Polycarbonate Flasks with Caps are ideal for shaker culture applications.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Wide Mouth |
| Description | Top style: Threaded |
| Mouth Style | Wide |
| Bottom Shape | Baffled |
| Material | Polycarbonate |
| No. per Pack | 1/Pk. |
| Closure Color | Orange |
| For Use With (Application) | For shaker culture applications |
| Sterility | Sterile |
| Closure Material | Polypropylene |
Corning™ BioCoat™ Laminin Rectangular Canted Neck Cell Culture Flask w/Plug Seal Cap
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tested for their ability to initiate differentiation (neurite outgrowth) of NG-108 rat glioma/mouse and human neuroblastoma cells
| Neck Style | Canted |
|---|---|
| Shape | Rectangular |
| For Use With (Application) | For adhesion, growth and differentiation of neuronal and transfected cell lines |
| Sterility | Sterile |
| Surface Coating | Laminin |
| Closure Material | Phenolic |