Petri Dishes
- (1)
- (35)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (15)
- (6)
- (9)
- (3)
- (1)
- (12)
- (10)
- (2)
- (11)
- (7)
- (1)
- (22)
- (1)
- (4)
- (6)
- (79)
- (5)
- (4)
- (2)
- (11)
- (1)
- (1)
- (7)
- (4)
- (50)
- (1)
- (4)
- (3)
- (17)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (24)
- (80)
- (13)
- (54)
- (2)
- (1)
Résultats de la recherche filtrée
Corning™ 100x15mm Petri Dish with three vents, Optimized for automation
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Optimized for automation.
| Hauteur (métrique) | 14.2 mm |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Évent | 3 |
| Diamètre (métrique) | 90 mm |
| À utiliser avec (application) | Optimized for automation |
| Forme | Round |
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes
Fisherbrand™ Extra-Deep Disposable Petri Dishes are for fungal cultures and plant propagation.
| Hauteur (métrique) | 25 mm |
|---|---|
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Conditionnement | Sleeve |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 20/Sleeve |
| Diamètre (métrique) | 100 mm |
| À utiliser avec (application) | For fungal cultures and plant propagation |
| Matériau | Polystyrene |
|---|---|
| Stérilité | Sterile |
| Forme du fond | Flat |
Fisherbrand™ Square Disposable Petri Dish with Grid
Ideal for phage typing, probe assays, susceptibility testing and plate counts
| Matériau | Polystyrene |
|---|---|
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
| Diamètre (métrique) | 47 mm |
Fisherbrand™ Compartmentalized Petri Dishes
Select from 2, 3, or 4-section plates with numbered sections
| Bords | Raised Ridge |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
| Matériau | Polystyrene |
| Conditionnement | 24/Sleeve, 25 Sleeves/Cs. |
| Type de bouchon | Stackable |
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
|---|---|
| Conditionnement | Easy-to-open bags |
| Stérilité | Sterile |
| Quantité | 20/Sleeve, 500 Case |
| Diamètre (métrique) | 60 mm |
| Type | Petri Dish |
|---|---|
| Hauteur (métrique) | 15 mm |
| Bouchon inclus | Closure Included |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Couleur de bouchon | Clear |
| Forme | Round |
Corning™ Round-Bottom Petri Dish
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Optimized for automation
| Type | Cell Culture Petri Dish |
|---|---|
| Quadrillé | Gridded |
| Hauteur (métrique) | 14.5 mm |
| Nb par paquet | 20/Pk. |
| Matériau | Polystyrene |
| Stérilité | Sterile |
| Nbre par carton | 720/Cs. |
| Diamètre (métrique) | 65 mm |
| Nombre de puits | 1 |
| Forme | Round |
Corning™ Petri Dishes
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Optimized for automation. Gosselin™ Petri Dishes are manufactured from crystal polystyrene.
MilliporeSigma™ PetriSlide™ Dishes Preloaded with Absorbent Pads
Substitute for Petri Dishes. PetriSlide™ Dish Preloaded with Absorbent Pads is designed to hold filter securely in place. Transparent cover allows microscopic examination without removal. Rectangular base has rounded corners for mounting on microscope stage.
Falcon™ Bacteriological Petri Dishes with Lid
Produit Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Ce produit offre un ou plusieurs avantages environnementaux détaillés dans les Guides Verts du FTC aux États-Unis.
Découvrez le programme Greener Choice
Manufactured from crystal-grade polystyrene for optical clarity. Falcon™ Bacteriological Petri Dishes are not tissue culture treated for cell attachment for applications where cell attachment is not desired. The surface is hydrophobic.
| Type | Cell Culture Petri Dish |
|---|---|
| Traitement de surface | Non-treated |
| Matériau | Polystyrene |
| Jetable | Single-use |
| Stérilité | Sterile |
Corning™ PYREX™ Reusable Petri Dishes: Covers Only
For use with Corning PYREZ Brand Reusable Petri Dishes
| Bords | Beaded |
|---|---|
| Type | Cell Culture Petri Dish |
| Nb par paquet | 12/Pk. |
| Matériau | Borosilicate Glass |
| Jetable | Reusable |
| Stérilité | Sterile |
| Nbre par carton | 12/Cs. |
| Forme | Round |