Refrigerator and Freezer Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (16)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (19)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (11)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (21)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (3)
- (17)
- (2)
- (5)
- (7)
- (30)
- (4)
- (2)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Vaccine Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Vaccine grip for optimal precision
Fisherbrand™ Cryogenic Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Cryogenic grip for optimal precision
Fisherbrand™ Vaccine/Cryogenic Vial Gripper
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The perfect Vaccine/Cryogenic grip for optimal precision
Casters for Fisherbrand™ Refrigerators and Freezers
These casters provide your refrigerated equipment with easy mobility and make cleaning underneath them a breeze.
Fisherbrand™ Isotemp™ Ultralow-Temperature Undercounter Freezer Accessories
Washable air filter for Fisherbrand™ Isotemp™ Ultralow-Temperature Undercounter Freezer
| For Use With (Equipment) | Isotemp Ultralow Undercounter Freezer |
|---|
Fisherbrand™ LN2 Backup Systems for Isotemp Chest Ultra-Low Temperature Freezers
Ensure optimal security for critical samples by using Fisherbrand™ Isotemp LN2 Backup Systems for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Description | Factory Installed |
|---|---|
| Temperature Range | -80°C |
Fisherbrand™ Isotemp™ Refrigerator and Freezer Alarm Systems
For Isotemp and Isotemp Plus™ refrigerators and freezers
Fisherbrand™ Inkless Chart Recorders for Isotemp Ultra-Low Temperature Chest Freezers
Record seven days of temperature performance at temperatures to -150°C using Fisherbrand™ Isotemp Chart Recorders for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Type | Chart Recorder |
|---|---|
| Description | Factory Installed |
| Temperature Range | -150°C |
| Static Holding Time | 7 Days |
Thermo Scientific™ Cryogenic Box Dividers
Maximize storage capacity with Thermo Scientific™ Croygenic Boxes, for use in Thermo Scientific™ CryoPlus™ LN2 cryopreservation storage.
Fisherbrand™ CO2 Backup Systems for Isotemp Chest Ultra-Low Temperature Freezers
Ensure optimal security for critical samples by using Fisherbrand™ Isotemp CO2 Backup Systems for Ultra-Low Temperature Freezers.
| Description | Factory Installed |
|---|---|
| Temperature Range | -67°C |
Thermo Scientific™ Locator™ Cryogenic Rack & Box Systems
Inventory system that makes cell sample retrieval quick and easy
| Type | Cryo Rack |
|---|
Thermo Scientific™ TSX Core Series ULT Freezer LN2 Backup System
TSX™ Core Series is engineered for reliability and designed for everyday use. LN2 and CO2 backup systems add an extra layer of sample protection in the event of a system or power event.
| Type | LN2 Backup System |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | TSX Core Series ULT Freezers |
Thermo Scientific™ Temperature Chart Recorders
Record seven-day history on 6 in. charts using Thermo Scientific™ Temperature Chart Recorders, for use with most freezers and refrigerators.
| Diameter (English) | 6 in. |
|---|---|
| Description | Seven-day chart recorders |
| Diameter (Metric) | 15.2 cm |
| Static Holding Time | 7 Days |
| Monitoring Options | Recorder |
Thermo Scientific™ Air Filter Replacement Kits for Ultra Low Temperature Freezers
Easily replace the air filters on your ultra-low temperature freezer with these replacement parts.
| Type | Freezer Air Filter |
|---|
Thermo Scientific™ CryoMed™ Sensors
Improve the functionality of Thermo Scientific™ Cryomed™ controlled-rate freezers with these CryoMed Sensors.
| Type | Thermocouple Sensor |
|---|---|
| Description | Thermocouple Sensor |
| Plug Type | Male |
| Holds | Cryo Tube, Sheath Straw, Vial |